Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει κάτι νέο στα synthesizers;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω πως εδώ και μια 10ετία η τεχνολογία στα synthesizers

δεν έχει να δείξει κάτι ουσιαστικά νέο  :(

εκτός από κάποιες μικροβελτιώσεις, πχ πολυφωνία, γυαλιστερά κουμπιά,

μεγάλες οθόνες κλπ …

 

Εσείς τι νομίζετε;

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν εννοείς μόνο σε φάση hardware δεν ξέρω.

Αλλά σε software, συνθια όπως το absynth και άλλα τέτοια τέρατα, πάνε το όλο consept πολύ μπροστά, με τη δύναμή τους και όλα αυτά τα χαρακτηριστικά τους, που δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να υλοποιηθούν εύκολα σε hardware μορφή!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι βρε παιδια το neuron, το v-synth, neruronium resonator της jomox, το radikal spectralis και αλλα που ξεχναω απο μικρες εταιριες δε σας λενε τιποτα σαν καινοτομιες?

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είπα ότι σε ότι έχει να κάνει με hardware δεν ξέρω, γιατί απλά δεν το έχω ψάξει με αυτά. Σιγά σιγά! ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι βρε παιδια το neuron, το v-synth, neruronium resonator της jomox, το radikal spectralis και αλλα που ξεχναω απο μικρες εταιριες δε σας λενε τιποτα σαν καινοτομιες?

 

Το radikal spectralis είναι ένα αναλογικό ή απομίμηση αναλογικού.

Βρωμάει ο τόπος από δαύτα.

 

Το neuron, το οποίο κάνει ουσιαστικά επανασύνθεση κάποιου ήχου,

όπως γίνεται και με την  προσθετική σύνθεση,

ουσιαστικά δεν έδωσε κάτι νέο στον ήχο.

Δεν άκουσα ούτε έναν ήχο στο neuron

που να μην μπορεί να γίνει και με άλλες μεθόδους σύνθεσης.

 

resonator της jomox

αυτοί οι ήχοι γίνονται και με τα αναλογικά τα οποία μιμείται. ..

μπορεί να έδωσε κάτι πάρα πάνω αλλά τίποτα το ουσιαστικό.

 

v-synth

κατασκευάζει ήχους που υπήρχαν και πρίν από αυτό.

Τίποτα το νέο.

 

Γενικά ή μόνη σύνθεση ήχου που ουσιαστικά προσέθεσε κάτι στα σύνθ,

ήταν η physical modeling που μας άφησε άφωνους

με το πανάκριβο Yamaha VL1 (πρίν 15+  χρόνια κόστιζε 1.600.000 δρχ)

 

Από τότε δεν έχω ακούσει τίποτα νέο.

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς μόνο σε φάση hardware δεν ξέρω.

Αλλά σε software, συνθια όπως το absynth και άλλα τέτοια τέρατα, πάνε το όλο consept πολύ μπροστά, με τη δύναμή τους και όλα αυτά τα χαρακτηριστικά τους, που δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να υλοποιηθούν εύκολα σε hardware μορφή!

 

Η δύναμη είναι θέμα επεξεργαστή.

 

Το πραγματικά φοβερό  Absynth κάνει δειγματοληψία,

ψευτοFM, ψευτοAnalog …

Τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου :(

 

Ομοίως και το Cube με την προσθετική …

 

Το Reaktor  έχει ένα μοντέλο, το  "Steam Pipe" που κάτι λέει,

αλλά μάλλον το εγκατέλειψαν ..  ::)

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω ότι η εξέλιξη μέσα στα τελευταία 10 χρόνια ήταν ραγδαία.

 

Πλέον έχουμε synths που μπορούν να κάνουν τα πάντα και μάλιστα με εκπληκτική ποιότητα! Τέλειους ήχους όλων των ειδών, παντοδύναμα samplers, sequencers που κάνουν τη δημιουργία μουσικής παιχνίδι, ακόμα και synths που ηχογραφούν audio στο εσωτερικό τους.

Για τους fans των ηλεκτρονικών ήχων, τα τελευταίας γενιάς synths είναι απλά σε άλλο επίπεδο, με απίστευτες δυνατότητες για εφφέ, πολυφωνία και διαμόρφωση του σήματος.

Μπορούμε επίσης να αναφέρουμε τη δυνατότητα που έχουμε πλέον να αγοράσουμε ένα synth που έχει ακριβώς τον ίδιο ήχο με το αγαπημένο μας vintage αναλογικό synth, χωρίς κανένα από τα μειονεκτήματα των παλιών synths και φυσικά σε άκρως λογική τιμή.

Κι όλα αυτά χωρίς να μιλήσουμε για user interface που κι εκεί υπάρχουν σαφείς βελτιώσεις...

 

Τα παραπάνω αφορούν hardware με δεδομένο ότι 10 χρόνια πριν υπήρχαν ελάχιστα soft synths και μάλιστα σε νηπιακό επίπεδο. Είναι αυτονόητο ότι στο software έχει ξεφύγει τελείως το θέμα και απλά δεν υπάρχει σύγκριση!

 

Το τελείως παλαβό με τη σημερινή κατάσταση είναι ότι η αγορά των synths πλέον μπορεί να χαρακτηριστεί από τιμές-ξεφτίλα! Όταν μπορείς να αγοράσεις ένα φοβερών δυνατοτήτων workstation με 1000 ευρώ και ένα άκρως αξιοπρεπές VA synth με 6-7 κατοστάρικα, μιλάμε για πραγματική κατρακύλα τιμών! Ενδεικτικά, για να πάρεις ένα Roland XP-80 πριν 10 χρόνια, έπρεπε να σκάσεις τουλάχιστον 600.000 δραχμές. Με τα ανάλογα χρήματα μπορείς σήμερα να πάρεις δύο από τα προαναφερθέντα όργανα, με εξωφρενικά περισσότερες δυνατότητες και σαφώς καλύτερα ηχητικά αποτελέσματα...

 

Αντιλαμβάνομαι ότι όσα ανέλυσα δεν θεωρούνται σε καμία περίπτωση ριζοσπαστικά αλλά δεν μπορώ να θεωρήσω από την άλλη ότι η αλματώδης ανάπτυξη μιας φιλοσοφίας προς όφελος των μουσικών (και της τσέπης τους) είναι κοινότυπη και άνευ σημασίας.

Ποιός ξέρει άλλωστε, μπορεί και με π.χ. το V-Synth να γίνει μετά από 25 χρόνια ό,τι έγινε και μετά από ανάλογο διάστημα με το πρώτο Minimoog... ;)

 

Υ.Γ. Πάλι έπιασα την πάρλα και σταματημό δεν είχα... :-X

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πραγματικά φοβερό  Absynth κάνει δειγματοληψία,

ψευτοFM, ψευτοAnalog …

Τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου :(

 

Μπα και μόνο οι 68 σταδίων envelopes, οι ζωγραφισμένες από τον χρήστη κυματομορφές και όλα τα άλλα μυστικά του, όπως πχ οι suround δυνατότητές του (αυτό και αν είναι καινοτομία), το κάνουν να ξεχωρίζει, από οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί. Απλά 1 εργαλείο σίγουρα όχι για τον μέσο χρήστη (γιαυτό και το ντεμο του το πέταξα από το παράθυρο). Και δεν είναι ψευδόanalog, αλλά κανονικότατο και πανίσχυρο σε ότι έχει να κάνει τόσο στην αφαιρετική και granular σύνθεση, αλλά ταυτόχρονα και πολύ καλό στην προσθετική και fm σύνθεση.

 

Τώρα στα υπόλοιπα, εκτός από το να συμφωνήσω με τον alchemist, απλά να ρωτήσω σαν τι επαναστατικό να βγεί; Αφού όλε οι πιθανές μέθοδοι σύνθεσης ήχων βγήκαν.

Αυτό που κάνει η κάθε εταιρία πλέον, είναι να προσφέρει, με τα πλεονεκτήματα της νέας τεχνολογίας, μηχανήματα, τα οποία είναι τέλεια ηχητικά, αλλά ταυτόχρονα και απαλλαγμένα (εντάξει όχι όλες σε αυτό) από τα διάφορα προβλήματα των παλιών μηχανημάτων (αστάθειες και διάφορα άλλα προβλήματα κατασκευαστικής κυρίως φύσεως).

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω, στο ότι τα synth δεν έχουν προοδεύσει και πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό. Όντως, δίνεται η δυνατότητα να έχουμε περισσότερες λειτουργίες σε μικρότερο χώρο και (πολύ) λιγότερα χρήματα, όμως, κάτι στα αλήθεια επαναστατικό δεν νομίζω να έχει κυκλοφορήσει. Σε hardware κατάσταση, δεν βλέπω να γίνονται πια παιχνίδια με κυκλώματα και κυνήγι για καινούρια εφέ. Το ίδιο flanger του 80, κυκλοφορεί και τώρα, και ας μην πούμε για τα overdrive.

 

Σε software, ουσιαστικά νομίζω πως συρρικνώνονται τα στοιχεία των δυνατών hard οργάνων, γεγονός που φαίνεται και από τις συνεχείς εξομοιώσεις παλιών synth. Ίσως εκεί βέβαια να υπάρχει ακόμα μέλλον, αφού οι νέοι μουσικοί, που ασχολούνται και με την τεχνολογία ήχου θα βρουν μερικά "κολπάκια" ακόμα. Ελπίζω.

 

Μη φοβάστε πάντως, όλο και κάτι καλό θα προκύψει..

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου