Προς το περιεχόμενο

Lexicon κάρτα ήχου και latency ...


pitsipitsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ

Ο εξοπλισμός μου είναι ο εξής

 

CPU INTEL CORE 2 QUAD Q6600 (s775/2.4 Ghz)

 

Motherboard ASUS P5K PREMIUM WI-FI-AP (S775,DDR2)

μνήμη

RAM 2GB KIT DDR2 1066 AXERAM TRANSCEND

 

Kάρτα ήχου LAMBDA LEXICON

 

Εχω το εξής πρόβλημα και απορία διότι έδωσα τόσα χρήματα για καινούργιο υπολογιστή και βλέπω πάλι τα ίδια

Με το πρώτο που φορτώνω ένα "βαρύ" vsti instrument στο πρόγραμμα αν το latency το έχω μηδενικό κάνει χρατς χρουτς ο επεξεργαστής ,δεν το σηκώνει

Πήρα όσο πιο καλό υπολογιστή μπορούσα για να αποφύγω ακριβώς αυτό το πράγμα και βλέπω ότι δεν άλλαξε αυτό

Αναγκαστικά το Latency το βάζω με πιο μεγάλη διαφορά (στο επόμενο στάδιο που μου επιτρέπει η lexicon από το control panel του προγράμματος που δουλεύω )

Επίσης η φωνή

Οταν γράφω θέλω να ακούω τη φωνή monitoring , ώστε να ακούω και τα εφφέ

Επιλέγω μονοφωνικό κανάλι Audio και στην κάρτα ήχου το monitoring mix το έχω δεξιά ώστε να ακούω "στερεοφωνικά" αυτό που βγαίνει

Οταν όμως έχω πατημένο το monitoring στο "Νuendo" ακούω τη φωνή μου διπλή σαν κάτι τραγούδια παλιά του Καρβέλα ,και αν όχι διπλή , με μια σχετική διαφορά

Σαν να φτάνει λίγο πιο αργά στα αυτιά μου η φωνή που βγαίνει από το πρόγραμμα σε σχέση με αυτή που μπαίνει στο πρόγραμμα ( θέμα latency ? )

Τι με συμβουλεύετε ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εντάξει. Στο αμέσως επόμενο στάδιο, πόσο είναι το latency που σου λέει; Καταλαβαίνεις καθυστέρηση; Λογικά όχι. Για δώσε όμως τι σου γράφει το πανελ!

 

Δεξιά τι γράφει; Συνήθως οι κάρτες που έχουν αυτό το κουμπί ξεκινούν ώστε τέρμα αριστερά να ακούγεται αυτό που βγαίνει από τον υπολογιστή (μαζί με τα εφε και όλα αυτά) και προς τα δεξιά κατευθείαν η πηγή που ηχογραφείται (ξερή δίχως τα εφε), σε παρίπτωση που ηχογραφείς στεγνό 1 όργανο, σκεφτόμενος ότι τα εφε θα τα βάλεις αργότερα (η δικιά σου όμως απότι είδα μάλλον τα έχει ανάποδα! ).

Για να το λύσεις αυτό, πρέπει να σκεφτείς 2 πράματα:

1ον) Σε ενδιαφέρει να ακούς τη φωνή με τα εφε; Τότε γυρνάς το κουμπί προς τα εκεί που ακούγεται αυτό που βγαίνει από τo pc και θα υπομείνεις την όποια καθυστέρηση

2ον) Σε ενδιαφέρει να μην ακούς τπτ, παρά μόνο τη φωνή σου ώστε να ηχογραφείς δίχως καθυστέρηση; Τότε απλά το πας από την άλλη και ακούς την ξερή φωνή, δίχως όμως καθυστέρηση.

 

Τώρα αν λες ότι στην αμέσως επόμενη ρύθμιση από τη μηδενική καθυστέρηση, η καθυστέρηση είναι τραγική, τότε ή αύξησε το khz σε 48 ή 96 (αλλά τότε θα τρώει ισχύ σαν βόραγκας). Έλεγξε για κανά καινούριο driver ή κάποιο update στο firmware (στη δικιά μου με αυτό πρόσθεσαν και μια ακόμη επιλογή πιο χαμηλής καθυστέρησης).

 

 

Α ναι και στο ξαναλέω. Δε μας λες και τι γράφει το control panel της κάρτας, για το σε ποια καθυστέρηση δουλεύει; 

 

 

Βασικά ελπίζω να κατάλαβα καλά ποιο είναι το πρόβλημά σου και να μη γράφω αρλούμπες!!!! ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει. Στο αμέσως επόμενο στάδιο, πόσο είναι το latency που σου λέει;

 

Σε ευχαριστώ πολύ καταρχάς που μπήκες στο κόπο να γράψεις

Στο πρώτο πρώτο στάδιο δίνει τα εξής

Latency

input 2268 output 35601

 

Στο αμέσως επόμενο

input 4535

output 55556

 

και στο τρίτο στάδιο

Input 6803

output 73696

 

Εχει και άλλα μετά αλλά οκ ....

 

Οσο αφορά τώρα το μικρόφωνο ....

Πάμε στην μονάδα ,στη κάρτα την εξωτερική , όταν έχω δεξιά το μονίτορινγκ ακούω τη φωνή μου διπλή όπως είπα , όπως και να έχω το latency

Βέβαια μετά όταν την βάζω για ακρόαση την ακούω κανονικά ,μονοφωνικά

Στην ηχογράφηση την ακούω διπλοκαθυστερημένη κάπως και με ενοχλεί

ΑΝ βάλω αριστερά εντελώς τώρα το μόνιτορ μιξ , εντελώς αριστερά στο Direct το πρόβλημα είναι ότι ακούω ΜΟΝΟ από αριστερά τη φωνή μου στα ακουστικά

Στεγνή μεν αλλά μόνο από το ένα ηχείο

Τουλάχιστον να την άκουγα κ από τα δύο

Και με στεναχωρεί αυτό γιατί δεν μπορεί με την Soundblaster που είχε πριν σε παλιό κομπιούτερ όπου δεν άντεχε δεύτερο instrument να φορτώσει , δεν είχε κανένα πρόβλημα ,και τώρα που έδωσα 200 ευρώ για την Lampda να έχω τη φωνή μου ή από το ένα ηχείο ή διπλή

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι περίεργο έχεις κάνει στις ρυθμίσεις αλλιώς δεν γίνεται με το knob γυρισμένο τελείως στο monitor mix να ακούς την φωνή σου διπλή.

Κοίτα στο ΝUENDO να έχεις επιλέξει τους LEXICON ASIO DRIVERS και όχι τίποτα MULTIMEDIA ASIO , ASIO4ALL και άλλα τέτοια. και κοίτα στο ASIO Control Panel του NUENDO μήπως μπορείς απο εκεί να χαμηλώσεις την τιμή της καθυστέρησης σε 5 ή 6ms οπου δεν θα γίνεται αντιληπτή.

 

 

Στο πρώτο πρώτο στάδιο δίνει τα εξής

Latency

input 2268 output 35601

 

Στο αμέσως επόμενο

input 4535

output 55556

 

και στο τρίτο στάδιο

Input 6803

output 73696

 

Εχει και άλλα μετά αλλά οκ ....

 

 

Τι τιμές είναι αυτές??????

Μου φαίνονται απίστευτα υψηλές για να αναφέρονται σε samples όπου συνήθως μια καλή ρύθμιση είναι 128 ή 256 samples. Συμβουλεύσου το Manual της κάρτας σου για το τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνεις ώστε να πετύχεις χαμηλό Latency.

 

Οταν όμως έχω πατημένο το monitoring στο "Νuendo" ακούω τη φωνή μου διπλή σαν κάτι τραγούδια παλιά του Καρβέλα

Ασχετό αλλά φοβερά τα ρετρό φωνητικά του Καρβέλα με echo και γενικότερα οι Live in Studio παραγωγές των τότε τραγουδιών του. ;)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ αλλά έχω πελαγώσει

Δεν μπορώ να βρω τι φταίει ....

Είμαι έτοιμος να πάω να αγοράσω μια soundblaster να κάνω τη δουλειά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε αυτά που σου λέει. Τράβα στο cubase και βάλε από κει τιμές (ενώ φαντάζομαι ότι έχεις επιλέξει τον asio της lamda). Συνήθως παίζεις μεταξύ 128-512 samples, αλλά μια και ο υπολογοστής σου είναι ισχυρός, θα παίξεις στα 128-256 δίχως κάποιο πρόβλημα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε αυτά που σου λέει. Τράβα στο cubase και βάλε από κει τιμές (ενώ φαντάζομαι ότι έχεις επιλέξει τον asio της lamda). Συνήθως παίζεις μεταξύ 128-512 samples, αλλά μια και ο υπολογοστής σου είναι ισχυρός, θα παίξεις στα 128-256 δίχως κάποιο πρόβλημα

 

Με Νuendo Παίζω , και έχω επιλέξει ASIO LAMDA

Που επιλέγω αυτό το 128-512 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εκεί που επιλέγεις ASIO LAMDA ή από ένα διπλανό υπομενού πρεπεί να έχει ενα κουμπί Control Panel. Μπες εκεί και επέλεξε μια τιμή πχ. 5ms και πες μας τι γίνεται.

Διάβασε και το MANUAL δεν μπορεί να μην σου λεει τίποτα για το τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνεις.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εκεί που επιλέγεις ASIO LAMDA ή από ένα διπλανό υπομενού πρεπεί να έχει ενα κουμπί Control Panel. Μπες εκεί και επέλεξε μια τιμή πχ. 5ms και πες μας τι γίνεται.

Διάβασε και το MANUAL δεν μπορεί να μην σου λεει τίποτα για το τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνεις.

 

 

To control panel πατάω και με βγάζει να επιλέξω Latency αλλά με κλίμακα συγκεκριμένη η οποία έχει τις τιμές που σας είπα πιο πάνω

Δηλαδή

input 2268 output 35601

 

Στο αμέσως επόμενο

input 4535

output 55556

 

και στο τρίτο στάδιο

Input 6803

output 73696

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν παει καλα στο συστημα σου μαλλον.Προσπαθησε να απενεργοποιησεις μερικα

περιφεριακα του συστηματος(ethernet controllers,wifi,κτλ)και δοκιμασε ξανα.

Κανε update τους drivers του συστηματος και των περιφεριακων.Ενας κακογραμενος driver ειναι πιθανον να σου δημιουργει το προβλημα.

Για να δεις την σταθεροτητα του συστηματος σε audio-video streams κατεβασε κ αυτο.

http://www.thesycon.com/dpclat/dpclat.exe

Γενικότερα αν θες ενα μηχανημα που να δουλευει καλα για ηχογραφησεις κ vst μην

το παραφορτωνεις με περιττα πραγματα και συσκευες.Προσωπικα με clean xp pro με ολες τις

περιφεριακες συσκευες φορτωμενες με μια motu 828mk2 usb2 ειχα 8ms και 9ms με 256 buffer

στο SX3(32bit-48khz) οταν ομως τα απενεργοποιησα εγινε 3ms-4ms και με 10 vst-vsti να τρεχουν χωρις προβληματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου