Προς το περιεχόμενο

Lexicon κάρτα ήχου και latency ...


pitsipitsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ όντως δεν πιστεύω να μην έχεις βάλει το κουμπί να ακούς μόνο ότι βγαίνει από το pc μιας και θες να ακούς τη φωνή με τα εφε της ε;

 

 

H Παλιοκάρτα αυτή που έσκασα σχεδόν 200 ευρώ να τη πάρω έχει ένα κουμπί monitoring mix

Ολο αριστερά ακούς ΜΟΝΟ τη φωνή ( την άκουγα μόνο αριστερά οκ πάτησα το κουμπί "Mono" και την ακούω κι από τα δύο ) το κάνω σιγά σιγά δεξιά προς το "Playback" δηλαδή αυτό που βγαίνει από το pc και σιγά σιγά την ακούω διπλή τη φωνή με μικρή αλλά αισθητή καθυστέρηση που φυσικά δεν μπορείς να τραγουδάς και να ακούς τη φωνή σου λες και τραγουδάνε οι αδερφές Μπρόγιερ

 

 

003836.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Α και επίσης φυσικά ......... δεν είναι ακριβώς στο μέτρο πάνω αυτό που παίζω

Ενώ όταν παίζω το ακούω ΜΙΑ ΧΑΡΑ πάνω στο μέτρο όταν το βάζω να παίξει έχει ξεφύγει λίγο

Ωραία ..... καλά να πάθω αφού ήθελα να πάρω εξωτερική κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά παλιοκάρτα δεν είναι σε καμιά περίπτωση. Απλά κάτι με τις ρυθμίσεις της είναι. Σε φαντάζομαι τι θα έκανες αν έπαιρνες καμιά emu εσωτερική που λες, με το τραγικό panel της! μουχαχαχα

 

Και δεν είναι θέμα εξωτερικής κάρτας. Τόσοι και τόσοι έχουν και κανείς δεν έχει τέτοιο πρόβλημα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στεναχωρηθεί ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

1500 ευρώ χοντρικά για καινούργιο υπολογιστή κάρτα κτλπ για να κάνω καλή δουλειά και να μην μπορώ να κάνω τα βασικά

Σας παιδεύω και σας

sorry

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν η κάρτα βλέπει τόσο το μονοφωνικό που ηχογράφησες όσο και αυτό που τραγουδάς, τότε απλά ή αλλάζεις το mix κουμπί, ή κάποια π@π@ρι@ έγινε στη δρομολόγηση του σήματος στο nuendo. Ψάξε στον μίκτη του και δες σε ποιο κανάλι πάει η φωνή

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Σαν να φτάνεις στην πηγή και νερό να μην πίνεις.

Δοκίμασες το forum της Lexicon? Θα πρέπει να υπάρχει και κάποιο FAQ, ή troubleshooting (αν πρόκειται για πρόβλημα της κάρτας).

Constant Shallowness Leads To Evil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Κατάβασα το manual απο το site και ειδα διαφορα.Το έχεις διαβάσει καλά???

Λεέι 2 βασικά πράγματα και το ένα το έχει με τεράστια γράμματα.

1. To hear only the live source input signals plugged into the Lambda Studio, turn the Monitor Mix knob fully left to Direct. To hear only the mix from the computer, turn the Monitor Mix knob fully right to Playback. (σελ. 11)

 

2. (Αυτο με τα τεράστια).Make sure the input monitoring button is not lit και εννοει στο Cubase και στην περιπτωσή σου στο nuendo. (σελ. 23)

 

Ειδα οτι αναφέρεις το αντιθετό στο πρώτο post σου αν καταλαβαινω καλά....

Οταν όμως έχω πατημένο το monitoring στο "Νuendo" ακούω τη φωνή μου διπλή σαν κάτι τραγούδια παλιά του Καρβέλα ,και αν όχι διπλή , με μια σχετική διαφορά

 

Ελπίζω να είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   ...ρε μεγάλε κανε "mute" στο line in του μίκτη της κάρτας ήχου! Για να κανεις μονιτορ μονο την ΕΞΟΔΟ...  και οχι την εισοδο και εξοδο μαζι! Γι'αυτο ακους 2πλα

ό,τι και να αλλαξεις στο c.p.!  ;) ;) 8)

 

Δεν έχει επιλογές ο μίκτης της κάρτας ήχου

Ούτε καν μίκτη

Ανοίγω το μίκτη τον κλασσικό των windows και έχει τις επιλογές μόνο

wave

cd

sw synth

cd player

Δοκίμασα να τα κάνω mute είτε τα κάνω είτε τα κλείσω είτε τα δυναμώσω το ίδιο και το αυτό

Το μετάνιωσα που πήρα την Lexicon

Εξωτερική κάρτα ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ Με τίποτα

Δεν έχει ούτε 10 μέρες αγοράς , θα τη πουλήσω

 

 

   ...έλα ρε! Ελα ρε! Πηγαινε στο μικτη των γουιντοουζ και ας μη βλεπεις το line in

kai πατα πανω αριστερα στο προπερτις> ρυθμισεις> Πλαυμπακ> και τσεκαρε (ν) το

λαιν ιν! μετα πηγαινε και κανε mute! Αυτο ειναι όλο! Τωρα για το δεξι αριστερο-καναλι

που λες πρεπει να έχει γίνει πατάτα με τη "δρομολόγιση" του σηματος... εδω δεν μπορω να σε βοηθησω εξ αποστάσεως!  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε pitsipitsi όχι γιατι είμαι ειδικός αλλα γιατί εχω περάσει πολλά ασχημα με σεταρισματά και ρυθμίσεις και επιδή επίσης κατα την ταπεινή μου αποψη και οντας οπαδός του RTFM πάντα το προβλημά που αναφέριες μου βρωμαεί οτι κατι δεν έχει γίνει σωστά στο όλο installation και setup θα σε συμβούλευα να τα πιάσεις όλα απο την αρχή και με το manual γραμμή γραμμή όπως τα λέει και με τη σειρά που τα λέει.

Αφήνω μια μικρή επιφίλαξη για την περιπτωση που είναι προβληματική η κάρτα αλλα καλό είναι να πας με το γράμμα του νομου πρώτα (βλεπε manual) και αφού το έξαντλήσεις τελείως και εξάντληθείς και εσύ  ;) τότε κοιτάς αυτο το ενδεχόμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου