Προς το περιεχόμενο

Lexicon κάρτα ήχου και latency ...


pitsipitsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι την κάρτα εννοώ.Παντως δές και αυτο που σου λένε πραπάνω για το line in απο το mixer τον windows να το κάνεις mute γιατι προφανώς ακους 2 σήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την κάρτα εννοώ.Παντως δές και αυτο που σου λένε πραπάνω για το line in απο το mixer τον windows να το κάνεις mute γιατι προφανώς ακους 2 σήματα...

 

Δοκίμασα αυτό με το μίκτη και το Mute τίποτα

Θα τσεκάρω αργότερα να ξαναπεράσω τη κάρτα από την αρχή αν και μου κάνει λίγο κουφό να φταίει αυτό

Α και κάτι ακόμα ...... όταν βάζω το latency στο πιο πιο πιο καλό που μπορώ ( δηλαδή στο 2,κάτι ... ) κάνει χρατς χρουτς ο υπολογιστής με ένα μόνο instruments ( το predator )

Πήρα καινούργιο υπολογιστή ακριβώς για αυτό το λόγο για να σηκώνει τα Instruments στο καλύτερο latency

Μάλλον έπρεπε να δώσω πιο πολλά ................

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την κάρτα εννοώ.Παντως δές και αυτο που σου λένε πραπάνω για το line in απο το mixer τον windows να το κάνεις mute γιατι προφανώς ακους 2 σήματα...

 

Δοκίμασα αυτό με το μίκτη και το Mute τίποτα

Θα τσεκάρω αργότερα να ξαναπεράσω τη κάρτα από την αρχή αν και μου κάνει λίγο κουφό να φταίει αυτό

Α και κάτι ακόμα ...... όταν βάζω το latency στο πιο πιο πιο καλό που μπορώ ( δηλαδή στο 2,κάτι ... ) κάνει χρατς χρουτς ο υπολογιστής με ένα μόνο instruments ( το predator )

Πήρα καινούργιο υπολογιστή ακριβώς για αυτό το λόγο για να σηκώνει τα Instruments στο καλύτερο latency

Μάλλον έπρεπε να δώσω πιο πολλά ................

 

 

ΑΚΥΡΟ σε όλα τα παραπάνω.

Δεν χρειάζεται να πειράξεις την Hardware acceleration ρύθμιση.

Με τον υπολογιστή που έχεις μπορείς να τρέχεις ωραιότατα σχεδόν τα πάντα. (Χωρίς παραπάνω λεφτά)

Δεν είναι καθόλου κουφό σε πληροφορώ να φταίει κακή εγκατάσταση της κάρτας. (Μου έχει τύχει πάρα πολλές φορές)

Μην χρησιμοποίείς για ρυθμίσεις τον τραγικό μίκτη των windows. 250% αν έχεις εγκαταστήσει την κάρτα κανονικά θα σου εμφανίζει στο Notification area (κοντα στην ώρα) ένα icon με το οποίο θα τρέχεις τον μίκτη ή το προγραμματάκι ρυθμίσεων της κάρτας σου και θα μπορείς να κάνεις την δουλειά σου απο εκεί.

Μην υποθέτεις κάτι βασιζόμενος σε ένα μόνο instrument. Εγώ εχω την ΕΜU1820M και άκουγα χρατς χρουτς σε χαμηλά latency όταν ετρεχα το NI B4 II. Έκανα τα πάντα ,από άλλους drivers παλιούς και καινούργιους ,άλλαξα PCI θύρα , απενεργοποίησα τα USB hub που χρησιμοποιούσαν το ίδιο IRQ αλλά τζίφος. Τελικά η κάρτα μου δεν συνεργαζοταν σωστά με το συγκεκριμένο plugin καθώς όλα τα άλλα δουλευαν άψογα (και μιλάμε για πολλά και βαριά VSTis - by the way έχουμε σχεδόν το ίδιο PC Q6600-P5KC-4GB RAM).Πλέον δουλεύω κανονικά με το NI B4. Δοκίμασε λοιπόν και κάτι άλλο εκτος από το Predator.

 

Κοίτα να έχεις εγκατεστημένο το Service Pack 2. (οι περισσότερες κάρτες πλέον το απαιτούν για να δουλέψουν σωστά).

Πλήρης απεγκατάσταση της κάρτας και στην συνέχεια εγκατάσταση βήμα βήμα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ορίζει το manual.

Σωστές ρυθμίσεις στο πρόγραμματάκι της κάρτας και μετα στο Nuendo.Δοκίμασε να βάλεις και το Cubase LE που σου δίνει μαζί η κάρτα να δεις αν έχεις και εκεί το ίδιο πρόβλημα.

Για τα ασυχρόνιστα κοίτα να έχεις πατημένο στο Cubase - Nuendo το κουμπί με το ρολόι πάνω δεξιά που λέγεται Delay Compensation.

Μην απελπίζεσαι, η κάρτα σου είναι ωραιότατη και ο Η/Υ σου πολύ δυνατός και σίγουρα θα κάνεις την δουλειά σου μια χαρά , αλλά θέλει ψάξιμο. Που να είχες και την δικιά μου την ΕΜU που μου πήρε ένα ολόκληρο βράδυ για να μάθω να δουλεύω καλά το Mixer της. (φίλε boukaw7 σε πληροφορώ καθόλου τραγικό καθώς μπορείς να κάνεις τα πάντα απο routing απλά δύσκολο να το μάθεις είναι)

Και πάνω απο όλα ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟ MANUAL. Είμαι 98% σίγουρος ότι δεν του έχεις ρίξει πάνω από δύο ματιές. Νομίζεις ότι αυτοί που το γράψανε

ηταν Μ@%#ΕΣ?

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου εμφανίζει στο Notification area (κοντα στην ώρα) ένα icon με το οποίο θα τρέχεις τον μίκτη ή το προγραμματάκι ρυθμίσεων της κάρτας σου και θα μπορείς να κάνεις την δουλειά σου απο εκεί.

 

 

Δεν υπάρχει τέτοιο εικονίδιο στο pc πουθενά

αλλά και στο manual δεν δείχνει πουθενά ότι υπάρχει κάτι τέτοιο

Επίσης παρατήρησα το εξής

Οταν έχω αριστερά ( επιλογή direct ) στο Monitor mix της κάρτας ακούω μεν τη φωνή μου αλλά δεν ακούω τίποτα από τη μουσική που παίζει στο πρόγραμμα ούτε καν το τικ τακ του τέμπο (μετρονόμου)

Πάτησα και το κουμπί "Delay Compensation" αλλά δεν άλλαξε απολύτως τίποτα

Η κάρτα δεν έχει interface στο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα μπούρδες κάρτα ........ δεν έχει επιλογές Latency της προκοπής

Βάζω το Grand piano , και παίζω με το Latency στο καλύτερο που έχει  και κάνει χρατς χρουτς

Το βάζω στο αμέσως επόμενο που επιτρέπει για latency και πρώτα πατάω το πλήκτρο και μετά παίζει η νότα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρατς χρουτς πάντα εμφανίζεται στις πολύ χαμηλές ρυθμίσεις. Δεν φταίει η κάρτα γιαυτό! Αλλά μου φαίνεται τραγικό μια κάρτα να έχει τέτοια ρύθμιση για το latency. Από το σπάσιμο στην καθυστέρηση. Κάτι παίζει με η ρύθμισή της σταντέ!

 

Αυτό με το monitor mix αυτό ακριβώς κάνει. Ακούς μόνο ότι γράφεις, για να μην ακούς την καθυστέρηση και μπερδεύεσαι.

Και αν δεν εμφανίζεται τπτ όταν την ανοίγεις, ή δεν βγάζει τον κλασικό ήχο μπλουμ που ακούγεται όταν συνδέεις μια συσκευή, τότε ξεκίνα να ξαναβάλεις τους drivers και διάβασε πρώτα το manual και ακολούθα βήμα βήμα ότι λέει. Και δες κι εδώ

http://www.lexiconpro.com/ProductDownloads.aspx?ProductID=8&Type=1

http://www.lexiconpro.com/ProductDownloads.aspx?ProductID=8&Type=4

και γενικότερα δες στη σελίδα:

http://www.lexiconpro.com/ProductIndex.aspx?ProductID=8

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την ίδια κάρτα ήχου με δυνατό pc αλλά όχι τόσο όσο το δικό σου και με ASIO4ALL είχα latency 6 με 7 ms in & out. Δοκίμασε τους από το site http://www.asio4all.com/ και κατέβασε αυτή τη version 10 April 2007: Version 2.8 BETA 2.

 

Ό,τι άλλο θέλεις στείλε μου π.μ. να σε βοηθήσω. Η κάρτα για τα χρήματα της είναι άριστη!

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου