Προς το περιεχόμενο

Συγκροτήματα που παίζουν Delta Blues?


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις είδα την ταινία Black Snake Moan. Έπαθα πλάκα με αυτό το στυλ μουσικής. Κάθομαι και βλέπω ξανά και ξανά τα σημεία που έχουν τραγούδι.

Έχω εντοπίσει αρκετους μπλουζάδες εδω μέσα και σκέφτηκα να ρωτήσω για να μου προτείνουν τέτοια συγκροτήματα? Απ ότι κατάλαβα διαβάζοντας απο δω και απο κεί είναι στυλ στ Μισσισιπι (?) και ονομάζεται Delta blues.

 

Δείτε 2 κομματια απο την ταινία για να καταλάβετε τι στύλ εννοώ (πιστεύω ότι σε όλους θα αρέσει)

 

[flash=200,200]

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=0M_nKld_wfE

 

Kαι εδώ συνεύντευξη που μιλάνε για αυτο το στύλ μουσικής.

 

[flash=200,200]

 

Α και μην ξεχάσετε να δείτε την ταινία. Είναι πολύ καλή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα,

 

Τσέκαρε τον Eric Sardinas για Texas & Delta Blues:

 

sardinas1l.jpg

 

Το youtube είναι γεμάτο με κλιπάκια του, ειδικά από live.

 

Όποιος τον έχει δει live ξέρει ότι είναι...φλογερός τύπος ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΩΩΩΠΑ... ;D

 

Delta Blues ειπαμε...ο Sardinas δεν εχει και πολυ σχεση με το...αθλημα αυτο... ;D (αλλωστε ο τυπος ,αν και φοβερος μουσικος,....is the wrong color for Delta blues.... ;D) 

 

Ξεκινα με τα βασικα (βασικοτατα)

 

JAMES COTTON

SKIP JAMES

HOUND DOG TAYLOR

BIG JOE WILLIAMS

ROBERT JOHNSON

MUDDY WATERS (τα πρωτα του)

JOHN LEE HOOKER (επισης τα πρωτα του πριν τη Chicago εποχη)

MISSISSIPPI  JOHN HURT

ROBERT LOWERY

 

συγκροτηματα δεν θα βρεις οι τυποι επαιζαν κυριως μονοι τους... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βασικά τα άφησα για άλλους που ξέρουν καλύτερα (εγώ ένας σεμνός και ταπεινός κάφρος είμαι με ολίγη από country  :D ), αλλά σε όσους αρέσει το Delta blues σίγουρα αξίζει να τσεκάρει και τον Sardinas και ας μην είναι...βαφτισμένος στο Δέλτα του Mississippi  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Τσέκαρε τον Eric Sardinas για Texas & Delta Blues:

 

sardinas1l.jpg

 

Το youtube είναι γεμάτο με κλιπάκια του, ειδικά από live.

 

Όποιος τον έχει δει live ξέρει ότι είναι...φλογερός τύπος ;)

 

 

Τον Sardinas τον ειχα δει στο γηπεδο του sporting με τον Vai. Ωραιος τύπος και "γκαζωμένος" αλλά ο ήχος του ήτν ο πιο απαίσος που έχω ακούσει σε live... Τι να σου κανει ο κακομοίρης εκει που τον βάλανε να παίξει??ουτε για μπασκετ δεν κανει ο χώρος.... Τσεκαρε τον μετράει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......αμα δεν εχεις κατσει στο σταυροδρομι για το dealing με τον

εξαποδω ..........

 

Ασπρος και delta δεν γινεται. Εδω εγω που ειχα κολλησει χομπιστικα για λιγο καιρο και επαιζα μονο τετοια με αμφιβολα αποτελεσματα, ειχα παρει ενα τσιγκανε χρωμα...σα να ειχαν κατσαρωσει και λιγο τα μαλλια μου...

Ο τυπος στη φωτογραφια ειναι ακομα ασπρος σα γυμνοσαλιαγκας :)

(προκαταληψη mode=on : δεν τον εχω ακουσει, αλλα το μισο στα delta Blues ειναι τα vibes που σου βγαζουν...και τζιζας δηλαδη ... ο ανθρωπος φοραει μαυρο κολλητο δερματινο παντελονι... )

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπάθειο αλλά επειδή είχα παρακολουθήσει και εγώ τον Sardinas με τον Vai τότε έχω να πώ πως το (φλύαρο και ολίγον τι ανούσιο κατ' εμέ) παίξιμό του και το στυλ ουδεμία σχέση είχε με το delta blues των johnson, m. waters και john lee hooker. Και πιστέψτε με, δεν είναι λόγω ...χρώματος ;)

Τώρα για το κατά πόσο παίζει ο ίδιος καλά ή όχι βέβαια είναι πάλι υποκειμενικό, περί ορέξεως...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά, μια πρόταση εκτός των καθιερωμένων έκανα. Δεν του είπα να τσεκάρει την Σαμπρίνα ή τον Timberlake...είπαμε περι ορέξεως....

 

 

Δεν ξέρω ποιο θα ήταν πιο αστείο: η Σαμπρίνα ή ο Timberlake να κάνουν Delta blues μπάντες  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου