Προς το περιεχόμενο

Την πάτησα! Χρειάζομαι PC! Heeeeelp!


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εκεί που έλεγα ότι επιτέλους είχα λεφτά για εκείνο το recording interface......... τελικά θέλω pc.......

 

Λοιπόν.... Να πω τι έχω μέχρι στιγμής. Έχω 2 εξωτερικούς (usb) που μου είναι υπεραρκετοί (750gb σύνολο) και έναν sata 70ρη, όπου και θα τρέχω το λειτουργικό μου. Τι θέλω τώρα... Ένα κουτί με όλα τ'άλλα! Δηλαδή.... μνήμες, m/b, cpu, μια απλή και άχρηστη (lol) κάρτα γραφικών..... Για κάρτα ήχου δε με απασχολεί, δουλεύω με το mbox ούτως ή άλλως.......... ξέρετε εσείς τι να μου βάλετε (με την καλή έννοια). Α, να αναφέρω επίσης ότι ΔΕΝ ΘΕΛΩ: ηχεία, mouse, keyboard, cd/dvd drives κλπ.

 

Παίδες όσο πιο φτηνό τόσο καλύτερα.... Αλλά μην είναι και μούφα. Θέλω να δουλεύω καλά, χωρίς προβλήματα (με xp λογικά :)), με χαμηλό θόρυβο (βασικό, αφού μόνο για ηχογραφήσεις το θέλω το pc, όλα τα άλλα τα τρέχω απ'το laptop) και με επαρκή και γρήγορη μνήμη.

 

Τρέχω pro tools LE και λιγάκι Reason (το 3, προς στιγμήν τουλάχιστον).......

 

Ιδέες; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια...

Λοιπον εγω να τι προτεινω:

CPU: Intel core2quad q6600--->240€

M/b:Asus P5e --->200€

RAM:4x1GB CORSAIR XMS2 DHX ddr2 800MHz--->150€

Graphics:ASUS EAX1050/TD 256MB--->35€

 

πριν 2 βδομαδες πηρα αυτο (με "καλη" κάρτα γραφικων ομως)

η μητρική φοράει το τελευταίο τσιπακι της intel Χ38.

 

τωρα στα λεφτα δεν είναι κ πολλα(υποκειμενικο). δες το... Αντε και καλή αγορά..... ;) ;) ;) ;) ;)

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μενέλαε (χωρίς καμία διάθεση να πουλήσω εξυπνάδα) θα έλεγα ότι το internet είναι φίλος σου και ότι καλύτερα να ψάξεις στα online καταστήματα π.χ. του πλαισίου ή του eshop και να κάνεις συνδυασμούς pc parts (των οποίων τα χαρακτηριστικά περιγράφονται λεπτομερώς στα παραπάνω site) ανάλογα με το budget σου ή/και να επισκεφτείς κάποιο κατάστημα και να συμβουλευτείς κάποιο πωλητή (όχι πάντα εγγυημένο αποτέλεσμα) γιατί εδώ πιθανότατα θα ακούσεις το μακρύ και το κοντό του καθενός. Αξίζει να αφιερώσεις 2-3 ώρες σε αυτή την αναζήτηση παράλληλα με τις προτάσεις των συνφορουμιτών...

 

Όσον αφορά το θόρυβο, αυτός οφείλεται στα ανεμιστηράκια που προσαρμόζονται στις διάφορες ψύκτρες, οπότε σαν γενικές οδηγίες προτίμησε m/b και κάρτα γραφικών με παθητική ψύξη, και όσο το δυνατόν μεγαλύτερα (-->λιγότερες στροφές για δεδομένη παροχή ψυκτικού αέρα-->λιγότερος θόρυβος) ανεμιστηράκια στο case, στο τροφοδοτικό και στη ψύκτρα του επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CPU: Intel core2quad q6600--->240€

Χμ..... αξίζει να πάω για core2quad? Πολλά λεφτά, και θα μου δώσει κάτι παραπάνω με τις σημερινές εφαρμογές.......;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μενέλαε (χωρίς καμία διάθεση να πουλήσω εξυπνάδα) θα έλεγα ότι το internet είναι φίλος σου

Σωστός, απλά επειδή το pc hardware το έχω παρατήσει χρόνια τώρα, θα ήθελα μια καλή ιδέα από άτομα που το κατέχουν το θέμα ;) Και μετά θα κάνω το fine tuning μου όπως είπες κι εσύ ;)

 

Αλλά τι προτείνετε; Ταχύτητα cpu? Μια καλή m/b? (εδώ κι αν δεν ξέρω το θεό μου :() Καλές μνήμες? Τροφοδοτικά και coolers? Κούτα? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι Ο ειδικός  …  :-[

 

 

Νομίζω πως αν θέλεις PC για μουσική,

δεν χρειάζεσαι άλλη κάρτα γραφικών εκτός από την onboard

που θα διαθέτει το Μ/Β.  :-\

 

Βασικά θέλεις Μ/Β, cpu και μνήμες

Πιστεύω πως με 300€ έχεις καθαρίσει.

 

Αν και θα ήταν καλό να πάς σε κάποιον που να φτιάχνει ,

ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ υπολογιστές,

και να είναι υπεύθυνος για το αν θα δουλεύει σωστά. .  ;)

 

Εγώ αυτό έκανα και ξένοιασα. ;) :)

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CPU: Intel core2quad q6600--->240€

Χμ..... αξίζει να πάω για core2quad? Πολλά λεφτά, και θα μου δώσει κάτι παραπάνω με τις σημερινές εφαρμογές.......;

 

Αν το μόνο πράγμα για το οποίο θες τον υπολογιστή είναι η διαδικασία της ηχογράφησης, τότε ο quadcore είναι overkill. Για μίξεις και για τη χρήση πολλαπλών soft όργανων και εφφέ που θα αναπαράγονται real-time θα σου δώσει ένα πλεονέκτημα, αν και εφόσον μπορείς να το αξιοποιήσεις... ;D

 

ένας core2duo 4600 στα 120 ευρώ για μένα είναι more than enough.

 

Το βασικό είναι να καλύπτονται με σχετική άνεση οι ελάχιστες απαιτήσεις της κάρτας σου (mbox) και των software που τρέχεις. Πολλαπλασίασε τις (ποιοτικά) με ένα συντελεστή επί 2 για να είσαι άνετος και έχεις το μηχάνημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ και για μίξεις τον θέλω και για όλα. Απλώς φαντάζομαι ότι δεν έχω λόγο να πάρω ΤΗ cpu τώρα, μπορώ να πάρω μια αρκετά καλή με καλή m/b ώστε να μπορώ να την ανεβάσω σε core2quad αν θελήσω. Θα προτιμούσα όμως m/b και cpu ΜΑΖΙ να μείνουν συνολικά κάτω από 250€..... αν γίνεται.... any ideas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε menelae επειδή κι εγώ θέλω να πάρω "πιτσι", αλλά το καθυστερώ όσο μπορώ για να βρω ό,τι καλύτερο στα ίδια λεφτά, μπορώ να σου πω  ότι από το ψάξιμο που κάνω τους τελευταίους μήνες κατέληξα στα εξής:

 

1. Κουτί: ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ! Δες το "Coolermaster cosomos 1000" στα 170ευρω και μείνε έκπληκτος! Το κουτί για τον μουσικό, αθόρυβο, με επένδυση με ricofon για ηχομόνωση, κουμπωτοί όλοι οι σκληροί (ούτε καλώδια ούτε τίποτε!!!)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=1011634

 

2. Τώρα εκτός από το κουτί που σίγουρα δεν θα αναβαθμίσεις τα επόμενα χρόνια, ό,τι επεξεργαστή σηκώνει η τσέπη σου: σίγουρα ή Quad core Intel ή αντίστοιχα σε τετραπύρηνο Phenom AMD.

3. Για μητρική, ακούω καλά λόγια για την Abit ip35 (κάτι τέτοιο) που έχει chipset Texas Instruments (καθαρά για audio)

 

τώρα είπαμεμ ό,τι σηκώνει η τσέπη σου

 

φιλικά ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου