Προς το περιεχόμενο

Την πάτησα! Χρειάζομαι PC! Heeeeelp!


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τουλάχιστον από κουτί, θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο …  ;D

 

Αν πάλι αυτό το κουτί δεν σου εμπνέει την απαιτούμενη εμπιστοσύνη,

μπορώ να σου φτιάξω εγώ ένα, λίγο ακριβότερο βέβαια,

από χυτό τιτάνιο και πρόσοψη από καθαρό ατόφιο μασίφ χρυσάφι.

 

Μπορώ ακόμα, κατόπιν συνεννόησης,

να σου βάλω χειρολαβές από Lapis Lazuli.

 

Με τέτοιο κουτί να δεις τι φοβερές μουσικές θα παίζεις  …

 

 

Ε, μα !!! ;D

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε menelae επειδή κι εγώ θέλω να πάρω "πιτσι", αλλά το καθυστερώ όσο μπορώ για να βρω ό,τι καλύτερο στα ίδια λεφτά, μπορώ να σου πω  ότι από το ψάξιμο που κάνω τους τελευταίους μήνες κατέληξα στα εξής:

 

 

 

 

Πόσους περίπου μήνες το ψάχνεις;  ::)

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακέτο σίγουρο και δοκιμασμένο, για άνετη δουλειά ακόμα και σε βαριά projects:

 

-Intel Core 2 Duo 6550 (περίπου 150 ευρώ)

-Μητρική με chipset Intel P35, οι Abit και Gigabyte έχουν βγάλει πολύ καλά μοντέλα (περίπου 100-110 ευρώ)

-Ένα σετάκι 2 Gb RAM, DDR2 στα 800 MHz και με 4άρια timings (περίπου 60-70 ευρώ)

-Μια κάρτα γραφικών με ΠΑΘΗΤΙΚΗ ψύξη, η on-board θα σου κόβει απόδοση (περίπου 40 ευρώ)

-Ένα καλό τροφοδοτικό στα 450-500 Watt τουλάχιστον, τα Enermax, Seasonic, Tagan, Etasis, Zalman είναι πάνω κάτω οι μάρκες που μπορούμε να εμπιστευόμαστε (η τιμή παίζει πολύ)

 

Όσο για κουτί... οποιοδήποτε σοβαρό κουτί θα είναι σχετικά αθόρυβο. Αν θες κάτι τελείως αθόρυβο, πρέπει να πας σε υψηλές τιμές (150 ευρώ και πάνω) για κάποιο Silentmaxx ή το Coolermaster Cosmos που αναφέρθηκε πριν. Το πρώτο είναι καθαρά για μουσικές εφαρμογές (δεν ακούγεται τίποτα κοινώς), το δεύτερο είναι λίγο πιο όμορφο και πιο μουράτο... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! Έχεις μήπως κάποιο συγκεκριμένο τροφοδοτικό και κάποια συγκεκριμένη m/b να μου προτείνεις;; :)

Για μητρική θα πρότεινα τις εξής με σειρά κόστους:

 

1) Gigabyte P35-DS3R

2) Gigabyte P35-DS3P, ίδια με την παραπάνω αλλά με firewire

 

Ή τις Gigabyte P35-DS4 και Abit IP35 Pro αν μπορείς να πας στα 130-140 ευρώ (αξίζει κατά τη γνώμη μου).

 

Τροφοδοτικά τώρα:

 

Seasonic 430W

Zalman 460W

Etasis 650W Gaming

Tagan 480W

Corsair 450W

Corsair 550W

Enermax Liberty 500W

Coolermaster GreenPower 500W

 

Όλα μια χαρά είναι, πάρε όποιο σου αρέσει καλύτερα! ;D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, firewire θέλω οπωσδήποτε! Και αν έχει και δύο ακόμα καλύτερα.... Από πού βρίσκεις ρε συ την Pro 130-140€;; :) Και αλήθεια, τι καλύτερο θα έχω με τις ακριβότερες κάρτες; Απλά περισσότερα slots κλπ ή παίζει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακέτο σίγουρο και δοκιμασμένο, για άνετη δουλειά ακόμα και σε βαριά projects:

 

-Intel Core 2 Duo 6550 (περίπου 150 ευρώ)

-Μητρική με chipset Intel P35, οι Abit και Gigabyte έχουν βγάλει πολύ καλά μοντέλα (περίπου 100-110 ευρώ)

-Ένα σετάκι 2 Gb RAM, DDR2 στα 800 MHz και με 4άρια timings (περίπου 60-70 ευρώ)

-Μια κάρτα γραφικών με ΠΑΘΗΤΙΚΗ ψύξη, η on-board θα σου κόβει απόδοση (περίπου 40 ευρώ)

-Ένα καλό τροφοδοτικό στα 450-500 Watt τουλάχιστον, τα Enermax, Seasonic, Tagan, Etasis, Zalman είναι πάνω κάτω οι μάρκες που μπορούμε να εμπιστευόμαστε (η τιμή παίζει πολύ)

 

 

+1

 

-Για επεξεργαστή, χωρίς συζήτηση, θα πας σε Intel.

-Μοbo κοίτα και προς μεριά MSI, όπως αυτή εδώ: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523563

-Ram οπωσδήποτε 2Gb, πήγαινε προς μεριά Geil (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553000), είτε    Ocz(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555251)

-Κάρτα γραφικών ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ με παθητική ψύξη (εμένα η κάρτα γραφικών έκανε τον περισσότερο θόρυβο, μέχρι που κάηκε από το κακό της-χωρίς να της κάνω τπτ- και ευτυχώς είχα ακόμα εγγύηση και έσκασα μερικά λεφτά παραπάνω και βρήκα την υγειά μου). Δες αυτήν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514224

- Θα πάρεις επίσης και οπωσδήποτε κάποια ψύκτρα για τον επεξαργαστή (πχ flower της zalman) για να έχεις ακόμα λιγότερο θόρυβο αλλά ΚΑΙ καλύτερη ψύξη.

Τροφοδοτικά ότι λέει ο αλκεμιστ :)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πού βρίσκεις ρε συ την Pro 130-140€;; :)

Γράψε άκυρο, την ακρίβυναν πολύ γιατί προφανώς υπάρχει έλλειψη (ήταν από τα πιο καλά mobos στην κατηγορία του), τελευταία φορά που είχα τσεκάρει έπαιζε στα 130 ευρώ. Anyway, Gigabyte P35-DS4 και είσαι μια χαρά.

 

Και αλήθεια, τι καλύτερο θα έχω με τις ακριβότερες κάρτες; Απλά περισσότερα slots κλπ ή παίζει κάτι άλλο;

Οι ακριβότερες μητρικές έχουν solid capacitors (ανθεκτικότεροι πυκνωτές για μεγαλύτερη αξιοπιστία), πολυφασική παροχή ρεύματος, περίεργα συστήματα ψύξης του chipset, εκτεταμένες δυνατότητες για συνδέσεις κάθε είδους, πιο παραμετροποιήσιμο BIOS, πλούσιο software bundle στη συσκευασία και προφανώς, πληρώνεις εν μέρει και το όνομα της εταιρίας που παράγει την κάρτα... ;)

 

EDIT: Φίλε forensick, δεν είναι λίγο παλιό πλέον το chipset που φοράει η MSI του link; ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι ακριβότερες μητρικές έχουν solid capacitors (ανθεκτικότεροι πυκνωτές για μεγαλύτερη αξιοπιστία), π

 

τι εννοεις με αυτο? δεν το πιανω? ανθεκτικοι ως προς τι?

 

απο τη στιγμη που ο πυκνωτης εχει σωστη ταση δεν παιζει προβλημα.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου