Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα για drum notation


paraddidle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερετε κανενα προγραμμα που να περιεχει drum notation συγκεκριμενα ψαχνω προγραμμα οπου να μπορω να γραφω ασκησεις rudimental solos ρυθμους k.t.l και να τα αποθηκευω σε pdf αρχεια,ξερετε οπως βρισκουμε σε διαφορα sites που ανεβαζει ο καθενας καποια ιδεα του ή οτιδηποτε αλλο.

P>to twirl or not to twirl!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το finale χρησημοποιώ για scoring και για να το κάνω pdf χρησημοποιώ pdf printer σε ένα linux.

 

Κυκλοφορούν fake printers που σου κάνουν render την εκτύπωση σε pdf και για Windows.

 

Ετσι μπορείς να μετατρέψεις οτιδήποτε εκτυπώνεται σε pdf  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ το αντίπαλο δέος του Finale, το Sibelius, που δεν φαντάζομαι ότι είναι καλύτερο, απλά αυτό έχω συνηθίσει.

Αν θέλω να δώσω κάπου ηλεκτρονικά την παρτιτούρα ή να την ανεβάσω στο web, την αποθηκεύω ως jpg (έχει την επιλογή το πρόγραμμα), και στη συνέχεια είτε τη μετατρέπω σε pdf χρησιμοποιώντας το Acrobat (όχι το reader, το writer) είτε την αφήνω jpg.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις πηρα το  sibelius και δεν καταλαβαινω τιποτα!!! Οπως ανεφερα με ενδιαφερει  να γραψω κυριως rudimental solos και δεν μπορω να καταλαβω που βρισκεις την σημειογραφεια κυριως δεν μπορω να συμβολισω τα short rolls (5 stroke roll, 7 stroke roll... k.t.l) Εσυ τι εχεις γραψει κυριως?  Μπορεις να με βουθησεις?

P>to twirl or not to twirl!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Sibelius κάνει ότι μπορείς να φανταστείς, και δεν θα αποφύγεις να διαβάσεις το help ή/και το manual.

 

Τα rudimental σόλο είναι από τα πιο απλά πράγματα που μπορείς να γράψεις, αφού το μόνο που χρειάζεσαι συνήθως είναι μία σειρά ίσων αξιών (π.χ. 16α) στο ταμπούρο, και το sticking (RLRL κ.λπ. - διάβασε στο help για την εισαγωγή κειμένου).

 

Από το μενού Window άνοιξε τα "Keypad" (επιλέγει αξίες, τονισμούς, αλλοιώσεις κ.λπ., και είναι το βασικό εργαλείο που θα χρησιμοποιείς), και "Properties" (επιλέγει - μεταξύ πολλών άλλων - τα note heads που θέλεις να χρησιμοποιήσεις - π.χ. "x" για τα πιατίνια και το hihat).

 

Αν έχεις σχετική εξοικείωση με προγράμματα για Windows, δεν θα δυσκολευτείς να κάνεις τα βασικά, αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να διαβάσεις και το χελπομάνιουαλ.

 

Αν θέλεις κάτι πολύ συγκεκριμένο να ρωτήσεις, ευχαρίστως να σε βοηθήσω, αρκεί να μπορώ, γιατί κι εγώ δεν το έχω εξαντλήσει.

 

Ένα μικρό παράδειγμα που πήρε λιγότερο από 5 λεπτά:

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πρίν να καταλήξω στο finale το πρόβλημα με το Sibelius ήταν ότι εγώ στο notation κευ μου έχω πολλά συμβολάκια πέρα από τα (X) κτλ κτλ γιατί έχω και πολλά κομμάτια αλλά και για να συμβολίσω διαφορετικές τεχνικές σε αυτά. Με το Sibelius όσο και να παιδεύτηκα δεν μπόρεσα να κάνω το δικό μου notation key για να έχω τα πάντα τακτοποιημένα.

 

Πχ ένα παράδειγμα είναι με το αριστερό μου Ride και με το δεξί hihat τα οποία δεν είχα βρεί τον τρόπο να τα απεικονίσω. Από τότε ( 2003 ) μέχρι σήμερα σίγορα το Sibelius θα έχει αναβαθμιστεί.

 

Είναι όντως εύκολο να κάνει κανείς το δικό του notation key στο Sibelius;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Sibelius κάνει ότι μπορείς να φανταστείς, και δεν θα αποφύγεις να διαβάσεις το help ή/και το manual.

 

Τα rudimental σόλο είναι από τα πιο απλά πράγματα που μπορείς να γράψεις, αφού το μόνο που χρειάζεσαι συνήθως είναι μία σειρά ίσων αξιών (π.χ. 16α) στο ταμπούρο, και το sticking (RLRL κ.λπ. - διάβασε στο help για την εισαγωγή κειμένου).

 

Από το μενού Window άνοιξε τα "Keypad" (επιλέγει αξίες, τονισμούς, αλλοιώσεις κ.λπ., και είναι το βασικό εργαλείο που θα χρησιμοποιείς), και "Properties" (επιλέγει - μεταξύ πολλών άλλων - τα note heads που θέλεις να χρησιμοποιήσεις - π.χ. "x" για τα πιατίνια και το hihat).

 

Αν έχεις σχετική εξοικείωση με προγράμματα για Windows, δεν θα δυσκολευτείς να κάνεις τα βασικά, αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να διαβάσεις και το χελπομάνιουαλ.

 

Αν θέλεις κάτι πολύ συγκεκριμένο να ρωτήσεις, ευχαρίστως να σε βοηθήσω, αρκεί να μπορώ, γιατί κι εγώ δεν το έχω εξαντλήσει.

 

Ένα μικρό παράδειγμα που πήρε λιγότερο από 5 λεπτά:

 

 

 

 

Ευχαριστω φιλε μπηκα στο help αλλα παλι δυσκολευομαι ειναι δυσκολο προγραμμα δεν μπορω να βρω πως να βαζεις ruff, drag δηλαδη grace notes και επισης αυτο που δεν μπορω να γραψω με τιποτα ειναι 7 stroke roll (closed roll) με τον τονισμο στην αρση.

 

Aν εχεις msn και δεν σε πειραζει θα ηθελα να τα πουμε απο εκει και "διαφωτιζες" οσο μπορουσες

P>to twirl or not to twirl!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι grace notes είναι στο δεύτερο tab του Keypad (βλ. εικόνα). Επιλέγεις την νότα, και στη συνέχεια πηγαίνεις τον pointer στο σημείο που θέλεις στο πεντάγραμμο και κάνεις κλικ. Δεν έχω msn, αλλά μπορώ να σου απαντήσω σε ότι θέλεις από εδώ ή με pm.

Για το 7-stroke roll, δεν κατάλαβα πώς ακριβώς θέλεις να τον γράψεις, αν θέλεις εξήγησέ μου.

 

Illussion, από ότι έχω διαπιστώσει το Sibelius έχει σχεδόν όλα τα σύμβολα που μπορεί να χρειαστείς (τα note heads π.χ. είναι όλα στο Window -> Properties -> Notes). Για το hihat και το ride, δεν αρκεί το "x" επάνω από την πέμπτη γραμμή (πέμπτο "διάστημα");

 

Επειδή ειδικά για τα πιατίνια, η σημειογραφία δεν είναι απόλυτα στανταρισμένη, μπορείς να ορίσεις μόνος σου που θα γράφεις τι. Π.χ. hihat επάνω από την πέμπτη γραμμή, crash στην βοηθητική γραμμή, ride επάνω από τη βοηθητική γραμμή κ.λπ. (βλ. 2η εικόνα).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα σιγα αρχιζω και βγαζω καποια ακρη, θα μπορουσες να μου εξηγησεις αναλυτικα πως βαζεις την σημειογραφια για ντραμς (το "Χ" για τα πιατινια κ.τ.λ)? Δεν μπορεσα νβγαλω ακρη με αυτο και επισης οσον αφορα τα grace notes το δευτερο μερος εχει να βαλεις flam και κατι αλλα, αλλά δεν βρηκα πουθενα το ruff αν μπορεις να μου το εξηγησεις κι αυτο. Ευχαριστω πολυ.

P>to twirl or not to twirl!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα πιατίνια: Επιλέγεις την αξία από το Keypad, στη συνέχεια τη γραμμή Notes από το παράθυρο Properties, κάνεις κλικ στο βελάκι και επιλέγεις το note head που θέλεις.

 

Για το ruff: Αφού έχεις βάλει στο πεντάγραμμο την κύρια νότα, επιλέγεις την πρώτη grace note (Appoggiatura) από το δεύτερο tab του Keypad, και τη βάζεις όσες φορές θέλεις δίπλα στην κύρια νότα.

 

Edit: Ελπίζω η έκδοση που έχεις να έχει το ίδιο ή παρόμοιο interface με τη δικά μου, γιατί διαφορετικά τα παραδείγματα μπορεί να μη βγάζουν νόημα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου