Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος και θόρυβος!


gto234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης αν συνδέσω την κιθάρα πάνω (ενα σκαφάκι ibanez) δεν αλλάζει τίποτα στον θόρυβο.Άρα μιλάμε για τον "πρωτογενή" θόρυβο του ενισχυτή και όχι αυτόν που προκύπτει απο τους μαγνήτες-πετάλια κλπ.

 

Μέχρι πρόσφατα, είχα σπίτι μου έναν Pro Jr.

Όσο έπαιζα σπίτι, και δεδομένου ότι αναγκαζόμουνα να παιξω MAX μέχρι το 1.5 :( ο ενισχυτής μου φαινότανε θορυβώδης με ότι κιθάρα και αν συνέδεα πάνω.

 

Οπουδήποτε αλλού τον πήγαινα ακουγότανε μια χαρά.

 

Μετά από λίγο καιρό συνειδητοποίησα ότι ακριβώς την ίδια συμπεριφορά είχε και ο HRD μου όταν τον έφερα στο σπίτι μετά από 2 χρόνια που τον είχα μόνιμα στο studio.

 

Έβγαλα λοιπόν 2 αυθαίρετα συμπεράσματα (που πιθανόν να μην ισχύουν) τα οποία ίσως έχουν σχέση και με την περίπτωσή σου:

 

1) Το σπίτι μου δεν είναι πολύ καλά γειωμένο

2) Οι λαμπάτοι ενισχυτές αποδίδουν τα μέγιστα από κάποια ένταση και πάνω, όπου και οι λάμπες λειτουργούν καλύτερα, αλλά και ο λόγος σήματος/θόρυβο είναι πολύ καλύτερος. (Δεν είναι τυχαίο, ότι τον PRO Jr, όπου αλλού τον δοκίμαζα έπαιζα από το 3 και πάνω ;) )

 

Υπάρχει και ένα 3ο συμπέρασμα που αφορά την ευαισθησία/ανοχή των αυτιών μας στο θόρυβο:

πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί κιθαρίστες "καλομαθημένοι" από την έλλειψη θορύβου των humbuckers και οι οποίοι μόλις μεταπηδήσουν σε ...αληθινούς μαγνήτες (singles ;D) σοκάρονται.

 

Μια τέτοια περίπτωση ήμουνα κι εγώ: μόλις άλλαξα στην παλιά μου strat τους noisless και έβαλα CS69, το σοκ ήταν μεγάλο. Με τον καιρό όμως συνήθισα τόσο, που αν με ρωτήσει κανείς τώρα αν η κιθάρα μου έχει θόρυβο, θα απαντήσω "όχι", ενώ στην ουσία έχει ;)

 

Και αν θυμάμαι καλά, κι εσύ έχεις μια "ευαισθησία" στο θόρυβο:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=2624.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=1985.msg21315#msg21315

;D;D;D ;)

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και αν θυμάμαι καλά

 

Τώρα αυτό τι το θέλατε, χερρ Έλκαβλντ; Εφόσον ξέρετε πως είναι πιθανότερο να ξεχάσει ένας σκληρός δίσκος παρά εσείς αγαπητέ. Τέλος.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία...ας πούμε ότι είναι φυσιολογικοί αυτοί οι θόρυβοι που συζητάμε.

Δεν μου αρέσει!Νομίζω από τον Θωμά μπορούμε να γυρίσουμε πίσω τα προϊόντα μέσα σε 30 μερες - no questions asked - όπως λέει και στο site?

 

ο Thomann ειναι ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ εταιρεια.

οι γερμανικες εταιριες ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΤΟ ΕΝΟΟΥΝ....

 

Μη κανεις ομως τον κοπο να ξαναγορασεις λαμπατο ενισχυτη γιατι ΟΛΟΙ κανουν "θορυβο"...οταν δεν εχεις πανω συνδεδεμενη κιθαρα και κολλας το αυτι σου στη ..γρυλλια για να δεις αν...κανουν θορυβο.... :) :) :) :) (φανταζομαι θα λες και στους ανθρωπους που ειναι κοντα σου : "παιδια καντε απολυτη ησυχια και μη μιλατε γιατι οταν μιλατε ΔΕΝ ακουω το θορυβο του ενισχυτη....(χωρις την κιθαρα μου συνδεδεμενη και με το gain/volume στο.....5.... ) :) :) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πώς θα αποκλείσει ο άνθρωπος δηλαδή ότι δεν έχει πάθει κάτι ο ενισχυτής ? Αφου έσπασε η λάμπα μπορει να εχει ξεχαρβαλωθει και κατι αλλο. Γι αυτο και οι αγορες απο το ιντερνετ εχουν αυτη την ασφαλιστικη δικλυδα της επιστροφης. (Πουλαω 1000, μου επιστρεφουν 1 , κερδισμενος ειμαι) Το πολυ πολυ να το δουμε μετα στα Blow-outs και να το αγορασουμε!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ρε παιδια τον ακουσε σε μαγαζι και δεν ειχε θορυβο....αρα μαλλον εχει προβλημα ο ενισχυτης..... ::)

 

Δες τι έγραψα:

 

2) Οι λαμπάτοι ενισχυτές αποδίδουν τα μέγιστα από κάποια ένταση και πάνω, όπου και οι λάμπες λειτουργούν καλύτερα, αλλά και ο λόγος σήματος/θόρυβο είναι πολύ καλύτερος. (Δεν είναι τυχαίο, ότι τον PRO Jr, όπου αλλού τον δοκίμαζα έπαιζα από το 3 και πάνω ;) )

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ρε παιδια τον ακουσε σε μαγαζι και δεν ειχε θορυβο....αρα μαλλον εχει προβλημα ο ενισχυτης..... ::)

 

Δες τι έγραψα:

 

2) Οι λαμπάτοι ενισχυτές αποδίδουν τα μέγιστα από κάποια ένταση και πάνω, όπου και οι λάμπες λειτουργούν καλύτερα, αλλά και ο λόγος σήματος/θόρυβο είναι πολύ καλύτερος. (Δεν είναι τυχαίο, ότι τον PRO Jr, όπου αλλού τον δοκίμαζα έπαιζα από το 3 και πάνω ;) )

 

Οκ, αλλα δεν μας ειπε σε τι ενταση το δοκιμασε στο μαγαζι και σε τι ενταση στο σπιτι....αλλα θα μου πεις σιγα μην το δοκιμασε και στο τερμα στο σπιτι του και θα εχεις και δικιο.Πιστευω η μονη λυση πριν το στειλη thomann και περιμενει μερες,να βρει απο κανενα γνωστο τον ιδιο ενισχυτη και να τον δοκιμασει με τις ιδιες συνθηκες σπιτι του για να δει και απο μονος του αν υπαρχει διαφορα....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε superfunk παντογνώστη...πάντα καυστικός στα σχόλια σου.Βλέπω δεν έχεις παρατήσει τις κακές συνήθειες  :P

Anyway ευχαριστω για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα το να λες την αληθεια και να κανεις χιουμορ θεωρειται καυστικο στη χωρα μας (αλλα δεν προκειται να αλλαξω... ;D)

 

πολυ απλα αυτο που συμβαινει σου λεω τιποτα παραπανω και τιποτα παρακατω ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ή να πάει σε κάποιο μαγαζι στο κέντρο με τον ενισχυτάκο, να τους πει "ακουστε αυτο και πείτε μου, ειναι φυσιολογικό ή θέλει σέρβις?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου