Προς το περιεχόμενο

Converters


BRAIN
Η απάντηση από τον Yannis Methenitis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γνωρίζοντας πολύ λίγα για τους converters και βλέπωντας πόσο μεγάλη σημασία ρίχνουν πάνω στο θέμα οι ηχολήπτες και τα studios,

βλέπωντας πολύ διαφορετικές τιμές όπως 1000ευρώ και 12000ευρώ,

μπορεί να ρίξει κανείς λίγο από την γνώση του στο πως αξιολογούμαι :

τα χαρακτηριστικά σε (ποιότητα, απόδοση, τιμή).

 

 

 

*ενδιαφέρον θα είχε ένα άρθρο για τους converter

 

*επίσεις καλό θα ήταν να ακουστούν προτάσεις από χρήστες! :) ΑDA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Brain. Η υποθεση με τους converters ειναι ενα τεραστιο θέμα και αντικειμενο πολλων συζητήσεων που τιις περισσότερες φορές καταληγουν σε υποκειμενικές απόψεις. Εγω χρησιμοποιω εναν τετοιο stereo converter και τον αγόρασα πριν δυο περιπου χρονια, αφου τον πηρα στον χώρο μου και τον δοκιμασα σε σχεση με την RME multiface που χρησιμοποιουσα μεχρι τοτε. Το αποτελεσμα που πηρα ηταν ενα 5 με 10% καλυτερο ηχο για καθε track οσο αναφορα την παρουσια τις αρμονικες και γενικως την φυσικότητα.

Θα ελαγα οτι οι converters αρχιζουν εκει που τελειωνουν οι καρτες ηχου. Καποιες ακριβες βεβαια καρτες μπορει να εχουν καλυτερο αποτέλεσμα απο φτηνους converters.

Τα χαρακτηριστικα σε όλους τους converters ειναι ικανοποιητικα, παντα ομως ο παραγων "ακροαση" πιστευω οτι πρεπει να καθοριζει τα πραγματα. Προσωπικη μου γνώμη ειναι οτι ενα τετοιο μηχανημα αναβαθμιζει σημαντικα ενα studio.

Αν εχεις ενα καλο μικροφωνο, καλο προενισχυτη και καλες καλωδιωσεις με ενα καλο converter θα βρεθεις προ εκπληξεων.

Οσο για τις τιμές... εδω ισχύουν τα της αγοράς... ορισμενες φιρμες πουλανε ακριβα το λογοτυπο τους χωρις να δινουν την ανάλογη ποιότητα.

Υπάρχουν converters των 2.500-3.000 ευρω που στέκουν αξιοπρεπως απεναντι σε εναν Weis των 12000 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
  • Λύση

Σωστή η τοποθέτηση από τον Aiolos.

Οι converters είναι ακόμα ένα αλλο σημείο τριβής για "χρυσά" αυτιά.

Σε επίπεδο home studio η άποψη μου είναι οτι εξωτερικοί converters είναι απλά πολυτέλεια καθώς μια καλή κάρτα ήχου ή προενισχυτής μπορεί να έχει αξιοπρεπέστατους μετατροπείς.

 

Για να μπείς στην διαδικασία Apogee ή Weiss κλπ, πρέπει να ασχοληθείς με τις έννοιες jitter, dither και clock stability που ουσιαστικά οι υλοποιήσεις σε αυτά τα σημεία είναι που ξεχωρίζουν τους κορυφαίους μετατροπείς από τους υπόλοιπους.

 

Γιατί στην πράξη τι κάνει, ενας μετατροπέας;

Μετατρέπει το αναλογικό σήμα σε ψηφιακό και ανάποδα.

 

Στη διαδικασία όμως προκύπτει το jitter που είναι οι πολύ μικρές κινήσεις του σήματος σε χρόνο και φάση που δημιουργούν λάθη στην ανάγνωση και έλλειψη συγχρονισμού. Περισσότερο συναντάμε όσο ανεβαίνει το ρυθμός διαμεταγωγής.

 

Το dither που είναι μια διαδικασία προσθήκης θορύβου στο σήμα για να καλυφθούν ατέλειες που προκύπτουν όταν μετατρέπεται σε λιγότερα bit, π.χ. από 24bit σε 16bit.

Όσοι χρησιμοποιείτε το Cubase SX μπορείτε να δοκιμάσετε τη διαφορά που κάνει ένας αλγόριθμος Apogee UV22.

 

Υπάρχουν άλλα αντικειμενικά κριτήρια για κάθε μοντέλο όπως πόσες εισόδους έχει, τι format (SPDIF, AES/EBU, Toslink), clock rates: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192kHz κλπ.

 

Για να καταλήξω, η ιστορία με τους μετατροπείς είναι άλλη μία αναζήτηση για το Χαμένο Δισκοπότηρο.

Ενώ οι νόμοι της φυσικής είναι ξεκάθαροι και κατανοητοί, διάφοροι κατακευαστές και διάφοροι αγοραστές έχουν διάφορες απόψεις για την διαδικασία της μετατροπής.

Το αποτέλεσμα είναι ότι με την ίδια λογική που κάποιος παίζει Fender και κάποιος άλλος Gibson, αλλά και οι δύο είναι καλές ηλεκτρικές κιθάρες, καταλήγουμε να προτιμούμε κάποια μάρκα γιατί έχει "καλό ήχο".

Και ο ήχος αυτός μεταφράζεται σε ζεστά μεσαία, εύρος στερεοφωνίας, σφιχτά μπάσα και άλλες υποκειμενικές αλλά αφηρημένες έννοιες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aiolos & yameth ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

που πιστεύω ότι θα φανούν χρήσιμες και για άλλους ενδιαφερόμενους.

 

και όπως έχουν γραφτεί αρκετά για κάρτες και θα γράφονται

ελπίζω να συνεχίσουμε την αναζήτηση για το χαμένο δισκοπότηρο :) και με τους converters.

 

στα 2500-3000ευρώ κάποια προταση για αξιόλογη αγορά; γιατί δεν είμαι για ακριβά λογότυπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω Θα σου προτεινα αυτον που αγορασα και εγώ και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Ειναι απο τις λιγες επενδύσεις μου που δεν την μετάνοιωσα Η εταιρεία ειναι η "'DIGITAL AUDIO DENMARK'' και το μοντέλο ειναι '' ADDA 2402 24BIT AUDIO CONVERTER''. Η τιμη που τον πηρα εγω ειναι 2600 ευρω.

Καταλαβαινω οτι ειναι μια σοβαρη επένδυση για αυτο να σου πω οτι βρίσκεταιι

σε ενα γνωστό studio mastering οπου μπορεις να πας εκ μέρους μου και να μαθεις λεπτομέρειες . Προσφατα έμαθα οτι εχει αρχισει να μπαινει σε αρκετα studio. Ενα αλλο σημαντικό ειναι η υποδειγματική αντιπροσωπεία του στην Ελλαδα. Ενοέιται οτι και ο δικός μου χώρος ειναι διαθέσιμος να τον δοκιμάσεις.

Αντιπροσωπεία στη ελλαδα:" http://www.locationhiend.com "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου