Προς το περιεχόμενο

Χρειαζομαι ενα Micro Korg?


fleaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τόχεις ακόμα;

 

Όχι δυστυχώς. Σε μία περίοδο μεγάλων οικονομικών δυσκολιών που πέρασα το χάρισα σχεδόν σε κάποιον Γιάννη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστω που το ανεφερες...Δεν εχω ιδεα απο προγραμματισμο φυσικα οπως επισης και γενικα απο υπολογιστες σχετικα με μουσικη (midi,καρτες ηχου,καναλια και ολα αυτα μου ακουγονται κινεζικα)...Θεωρεις δηλαδη το X Station πιο user friendly ας πουμε?Συγκριτικα τι εχει το ενα που δεν εχει το αλλο?Που υπερτερουν και που χανουν?

 

Eίναι η ημέρα με τη νύχτα. Κοίτα προσεκτικά δυο φωτό τους, βάλε δίπλα - δίπλα τα specs και θα καταλάβεις ορισμένα πράγματα, ακόμη κι αν δεν είσαι ειδικός... Θα μπορούσα να γράφω μέχρι αύριο.

 

Πολύ ενδεικτικά, το X Station αποτελεί κάρτα ήχου (με default 48khz/24bit) με δυο Νeutrik εισόδους για όργανα ή μικρόφωνο με ανεξάρτητα εφφέ στην κάθε είσοδο, εξαιρετικό midi controller με άφθονα templates για ότι πετάει και κολυμπάει, και σαν κερασάκι στην τούρτα έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα πλευρά hardware synth με σχεδιασμό virtual analog (σε απλά ελληνικά, θα μάθεις και αρκετά πράγματα για την σύνθεση ηλεκτρονικών ήχων). Τo Μicro Korg έχει μεν ωραίο ρετρό λουκ αλλά θα σε περιορίσει πολύ (κατά τη γνώμη μου), και ίσως σε εκνευρίσουν και τα λίγα και "παιχνιδοειδή" πλήκτρα του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vangelis πρέπει να είσαι ο πρώτος άνθρωπος στο κόσμο που θεωρεί τον μειωμένο αριθμό κουμπιών σαν στοιχείο φιλικότητας στον προγραμματισμό ενός synthesizer. :) :) :) :) :)

 

Του MicroKorg του λείπουν περίπου 70 κουμπιά για να πεις ότι πάει προς αυτή τη κατεύθυνση, εκτός αν "προγραμματισμό" εννοείς να κάνει ένα "ίου" το resonance και να αλλάξεις το attack του ήχου, οπότε... πάω πάσο.

 

Δε θα διαφωνήσω μαζί σου! Έχεις απόλυτο δίκιο!

 

Απλά εδώ μιλάμε για έναν αρχάριο ο οποίος τώρα αρχίζει να το ψάχνει! Και κατά τη δική μου αντιληψη, για κάποιον που δεν έχει εξοικειωθεί με το όλο θέμα, είναι  πιο εύκολο να έχει λίγα και κατηγοριοποιημένα.

 

Vangelis πρέπει να είσαι ο πρώτος άνθρωπος στο κόσμο που ...

 

Γενικότερα, είμαι πρωτοπόρος!!!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι τα πολλα κουμπια του X Station μου εφεραν ενα πανικο απ οτι ειδα...Το Micro Korg μου φανηκε πιο μαζεμενο λογο λιγων κουμπιων γι αυτο και μου φανηκε πιο user friendly..Τελικα τι ισχυει?Πιο πολλα κουμπια = πιο ευκολο στη χρηση η το αντιθετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τι λες; Είναι καλύτερο για κάθε λειτουργία να έχεις και το κουμπάκι της, ώστε να μπορείς να φτιάχνεις αμέσως τον ήχο, ή να έχεις 6-7 κουμπιά και να ψάχνεις τα διάφορα μενου και υπομενου;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το θεμα ειναι αν πραγματικα τα χρειαζομαι σε φαση αρχαριου τοσα πολλα κουμπια...Μην με μπερδεψουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε μπερδέψει 1 πάνελ που τα έχεις όλα μπροστά σου και όχι να κάθεσαι και να κυνηγάς τα διάφορα μενού δεξιά και αριστερά;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο που το θελεις το micro korg ειναι πολυ καλο,τηρουμενων των αναλογιων παντα και αν λαβεις υποψη τη σχεση τιμης και ποιοτητας.Το αγόρασα πριν 9 μηνες περίπου και το εχς χρησιμοποπιησει πολυ και σε συναυλιες αλλα και σε ηχογραφηση.Σημειωσε οτι δεν ειμαι γνωστης του αντικειμενου,κιθαρα παιζω κατα βαση στη μπαντα που το χρησιμοποιω,και ετσι ο προγραμματισμος του αποτελεσε σημαντικο ζητημα.βεβαια με λιγη βοηθεια απο καποιους που ξερουν περισσοτερα και αν  σου αποσαφηνισουν βασικες εννοιες θα μπορεσεις να κανεις υπεροχα πραγμτα.Φυσικα μην περιμενεις βιολια,αρπες κλπ κλπ.Ειναι synth στα πλαισια που εθεσες κι εσυ στην ερωτηση σου.Δλδ ομορφες μπασογραμμεσ ,πολλα εφε και περιεργοι ηλεκτρονικοι ηχοι.Βεβαια αν το ψαξεις κανεις και αυτα που κανει ο Trentemoller  ,αλλα προυποθετει γνωση του ορου synth γενικοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το θεμα ειναι αν πραγματικα τα χρειαζομαι σε φαση αρχαριου τοσα πολλα κουμπια...Μην με μπερδεψουν...

 

Κοίτα, επειδή είσαι αρχάριος,

και ως αρχάριος – εντελώς άσχετος (δίχως κακία και υπεροψία)

δεν γνωρίζεις τι ακριβώς θέλεις. 

Κάνε λοιπόν ότι σου είπε ο yameth …

 

Και αν δεν έχεις κάποιον γνωστό,

πάρε κάποιο κλαβιέ να δείς αν "σου πάνε" τα πλήκτρα,

και αφού αποκτήσεις άποψη, μετά  πάρε μετά ότι σου κάνει.

 

Μπορεί να είδες κάποιους να παίζουν στην σκηνή με το "τζουμπλέκι "

αλλά αυτό θα σε βάλει σε άλλο δρόμο.

 

Μπασίστας δεν είσαι;  Τι μπλέκεις με τα πλήκτρα;

 

 

Μπορεί το micro korg να είναι μικρούλι,

αλλά για να το κάνεις να κελαηδήσει, πρέπει πρώτα να φάς χρόοοονια στα πλήκτρα …

... ασκήσεις και κόντρα ασκήσεις …

 

Δεν παίζουν μόνα τους τα ρημάδια …  ;D

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω ομως να ασχοληθω και να παιζω σαν πληκτρας.Μπασιστας ειμαι!.. Εχουν πεσει στην κατοχη μου κατα καιρους αρμονια κα ιπιστευω οτι μπορω να ασχοληθω με κλαβιε!Ο Zade νομιζω οτι με καταλαβαινει απολυτα..Πιστευω οτι ειμαι σε θεση να παιξω με ενα τετοιο εργαλειο προσφεροντας στην μπαντα νεους ηχους και οχι πληκτρα με την παραδοσιακη εννοια.Γι αυτο και πιστευω οτι χρησιμη θα μου ειναι η γνωση προγραμματισμου και οχι ασκησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου