Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Συντήρηση στα πετάλια κ όχι μόνο


ippex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ενα eliminator διπλό με αλυσίδα εδώ κ 7 μήνες κ τώρα τελευταία τρίζει σε κάποιες φάσεις όχι παρα πολύ αλλά βασικά ώντας νέος στο χώρο δν έχω ιδέα για το πώς κ ανα πόσο χρόνο πρέπει να συντηρώ το Hardware μου γενικά. Για το πετάλι έχω ακούσει διάφορα κ έχω πελαγώσει [για γρασσο, wd40, λάδι κτλ]. Το τρίξιμο πρέπει να ακούγεται απο το σύστημα του ελατηρίου [όχι απ τον αξονα ή αρθρώσεις] Όποιος μπορεί ας με συμβουλέψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου έτριζε στο δεξί πετάλι λίγο το αριστερό ελατήριο

και στον άξονα στο δεξί μέρος (το αυτοκόλλητο που γράφει Pearl στον

άξονα να κοιτάει μπροστά) στον σταυρό που ενώνεται με το πετάλι!!

Του έριξα λίγο σπρέυ γράσσο και τώρα δεν ακούγεται τίποτα!!

 

Για δοκίμασε... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Σπρεϋ γράσσο, και στα κλειδιά των τυμπάνων και μετά το κούρδισμα ποτέ δεν είχε τόση ακρίβεια. Απλά την πρώτη εβδομάδα πρέπει να κουρδίσει κανείς μέρα παρά μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σπρεϋ γράσσο, και στα κλειδιά των τυμπάνων και μετά το κούρδισμα ποτέ δεν είχε τόση ακρίβεια.

 

Το κάνεις να ακούγετε σαν διαφήμιση για απορρυπαντικό ρούχων!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ξέρεις μπορεί να έχω συμβόλαιο προώθησης του γράσσου  :P

 

Πάντως είναι σωτήριο για τα μεταλλικά μέρη των τυμπάνων.  ;D

 

Απλά λαδώνεσαι λίγο όταν πιάνεις το πετάλι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ λύνω το ελατήριο κ το ψεκάζω με το spray γρασσου ή δν χρειάζεται λύσημο? Είδα στο Drumstore κατι ελατήρια που έχουν μέσα ενα υλικό σα σφουγγάρι κ μ παν οτι μπορώ να κανω το ίδιο στα δικά μ [να κόψω δλδ ενα μικρό κομμάτι σφουγγάρι κ να το βάλω στο ελατήριο] για να μην τρίζουν. Έχει ακούσει κανείς αν κατι τέτοιο θα ήταν λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που τρίζει είναι τα ρουλεμαν που είναι στισ άκρεσ του άξονα που έχει τον επικρουστήρα ( σαν magnum 44άρι μου ακούγεται ). Οπότε ψεκάζεις εκεί και παίζεις λίγο ή κουνάς τον επικρουστήρα πίσω μπρός για να απλωθεί το γράσσο στις μπίλιες από τα ρουλεμάν.

 

Για το σφουγγαράκι δεν ξέρω το ακριβώς κάνει αλλά το θεορώ υπερβολή να αλλάξεις τα ελατήρια εκτός κι αν αυτά προκαλούν το τρίξημο που λές. Αν και με πείρα 20 και κάτι χρόνια δεν έχω δεί ελατήριο να προκαλεί θόρυβο.

 

Αν είναι τα ελατήρια δοκίμασε να τα κρατήσεις με το χέρι και να δώσεις μερικά χτυπήματα να δείς άν επιμένει ο θόρυβος εξομοιώνοντας τα σφουγγαράκια.

 

Ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθάρισέ τα καλά με ενα σπρέυ ή πανί και νερό.

Συνήθως γεμίζουν βρωμιές, τρίχες κλπ...

 

Ύστερα πέρασε ενα πολύ λεπτό χέρι γράσσο ή WD40.

Προσωπικά προτιμώ το δεύτερο.

 

Αφού δεις ότι το πρόβλημα δεν το παρουσιάζει πλέον καθάρισε με ενα πανί το γράσσο ή το Wd. Θα μείνει όσο χρειάζεται επάνω για να δουλέψει μια χαρά. Διαφορετικά θα αποτελέσουν τα ίδια, παγίδα για περισσότερες βρωμιές...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τα παραπάνω έχουν καλύψει τα πάντα. Δοκίμασε να λύσεις προσεκτικά τα πετάλια, καθάρισε βρωμιές,σκόνη κτλ και βάλε σε όλα τα κινούμενα μέρη(ρουλεμάν,σταυρούς,αλυσίδες κτλ)λίγο λάδι ,σιλικονούχο ή γραφιτούχο λιπαντικό σε λογική ποσότητα και αφαίρεσε με ένα πάνακι το πλεόνασμα  για να μην μαζέψει αμέσως σκόνη και καινούρια βρωμιά. Μην ξεχάσεις να καθαρίσεις και λιπάνεις και το μεντεσέ στο πίσω μέρος εκεί που πατάει η φτέρνα γιατί εκεί μαζεύει πολύ βρωμιά αφού έρχεται σε επαφή με τα παπούτσια σου κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ λύνω το ελατήριο κ το ψεκάζω με το spray γρασσου ή δν χρειάζεται λύσημο? Είδα στο Drumstore κατι ελατήρια που έχουν μέσα ενα υλικό σα σφουγγάρι κ μ παν οτι μπορώ να κανω το ίδιο στα δικά μ [να κόψω δλδ ενα μικρό κομμάτι σφουγγάρι κ να το βάλω στο ελατήριο] για να μην τρίζουν. Έχει ακούσει κανείς αν κατι τέτοιο θα ήταν λύση?

 

όχι φίλε... μη λύσεις τίποτα...

απλά διάβασε τις παραπάνω συμβουλές!!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου