Προς το περιεχόμενο
  • Ανακαλύψτε τη μουσική του Noiz
  • Codrexa

       (0 κριτικές)

    dimsonic

    To make a story short....

    είναι το πρώτο που ηχογράφησα ποτέ ψηφιακά, πάνε 12 χρόνια τώρα, στο αξιαγάπητο Boss br 600. Μεταφέρθηκε στο cubase και ήταν και το πρώτο που ανέβασα ποτέ για την παρέα του νοιζ.

     

    Το κομμάτι αυτό είναι ένας καλός μπούσουλας για το "πως να μην ηχογραφήσετε ένα κομμάτι".

    Με λίγα λόγια η διαδικασία ήταν η εξής. Εβαλα το drum machine του boss και άλλαζα ρυθμικά σχήματα παίζοντας πάνω του μπάσο με κάποιο εφέ. Εγραψα κάπου 15 λεπτά. Μετά έπεσε λίγο ψαλίδι και μετά μπήκε από πάνω κιθάρα σε διάφορες μορφές. Ετσι προέκυψαν 10-11 λεπτά η χαρά του αυτοσχεδιαστή. Επειδή χρειαζόταν θέμα σύνθεσα ένα που να κάθεται πάνω σε ένα βολικό σημείο του αυτοσχεδιασμού. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία. 

    Μετά από αρκετά χρόνια και επεμβάσεις ώστε να διορθωθεί το λατρεμένο χάος, διότι υπήρχαν εκεί πράγματα που δεν θα έδιωχνα με τίποτα άσχετα αν είχαν άλλα θεματάκια, νομίζω ότι κατέληξα.

    Η τελευταία του έκδοση, μια γεύση της οποίας πήρατε πριν λίγες μέρες, έχει δώσει βάρος στο αγρίεμα της κιθάρας, ένα mini moog στο ύφος του μακαρίτη Keith Emerson, νέα τύμπανα καθώς επί 12 χρόνια είχαν μείνει τα μηχανικά του boss, πιάνο, και κατα προτροπή του SF ...vox continental. 

    Κατα τα άλλα tele deluxe everywhere.

     

    Είναι αλήθεια ότι θέλει λίιγη δουλίτσα ακόμα στα τύμπανα, αλλά θα το κάνω αφού πάρω τις γνώμες σας, άλλωστε ό,τι λέτε το κρατάω σε ένα σημειωματάριο πάντα, για όταν μου περισσεύει χρόνος.


    • Like 9

    Feedback χρήστη

    Δεν υπάρχουν κριτικές προς εμφάνιση.


  • Getting Ready

    'Εσο έτοιμος  😉

    Superfunk
    Superfunk
    Music 5

    Περήφανοι Όλοι - Χορωδία Λύχνος

    Διασκευή του γνωστού τραγουδιού του Πασχάλη Αρβανιτίδη (το οποίο είναι διασκευή του John Barleycorn must die, παιγμένο από πολλούς, ανάμεσα στους οποίους και οι Traffic).  Εγώ εδώ προσφέρω τον απλό και ταπεινό ήχο της Telecaster μου, της ακουστικής μου, καθώς και τον ακόμα απλούστερο ήχο της φωνής μου...

    Nekkon
    Nekkon
    Music 7

    Κρυφές Αλήθειες - Ο δρόμος αλλιώς

    Το video ξεκινάει από το 0.25.  Σχόλια ευπρόσδεκτα...

    dimigournelis
    dimigournelis
    Music 5
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου