Προς το περιεχόμενο
  • Ανακαλύψτε τη μουσική του Noiz
  • Mushroom In the Sky - cos_dr

       (3 κριτικές)

    cos_dr

    Update 2.0: Μια βραδινή επεξεργασία για ηπιότερη απόδοση των μπάσων για μεγαλύτερη εξισορρόπηση της μιξης και μια επεξεργασία του δεύτερου μέρους για καθαρότερο αποτέλεσμα.

     

    EDIT: Αναθεώρησα το δεύτερο μέρος με μερικά επαναληπτικά μέτρα στην κιθάρα για καλύτερο music articulation που νομίζω το

     διορθώνει αισθητά. Ε? χαχαχχαχα🤣

     

    Μετά από πολύμηνη απουσία του από το music section του noiz,

    σήμερα ανεβάζει ένα νέο κομμάτι του

    Ο ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟΣ, Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΣΥΝΘΕΣΑΪΖΕΡΣ, ο ΣΟΓΚΟΥΝ ΤΩΝ VSTs,

    o AΜΦΙΛΕΓΟΜΕΝΟΣ, ΑΜΦΙΤΑΛΑΝΤΕΥΟΜΕΝΟΣ μεταξύ ΔΥΤΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ και ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΥ,

    ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ, Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΛΑΜΨΗ

     

     Ο cos_dr λοιπόν, ΕΓΩ, είχα καιρό να παίξω με τα μουσικά μου μπλιμπλίκια και ζήλεψα και λέω εχθές

     άντε να κάτσω να παίξω λίγο τίποτις εκεί και συνήθως όποτε το κάνω βγαίνει και ένα κομματάκι, έστω και πλακατζίδικο.

     

     Το συμμάζεψα λίγο στο τέλος και το βάζω για την παρέα, την παρέα μας εδώ στο ΝΟΙΖ τη μουσική μας παρέα.

     Το κομμάτι βασίστηκε σε κάτι άλλο που είχα γράψει για να τρολάρω στο θέμα των 432hz

    και επειδή άνοιξα το sonar που είχε πιάσει αράχνες🤣 μου σήκωσε αυτό, το ακούω και λέω άντε να παίξω πάνω στη φωνή μου και την αρμονία

     και έτσι για να το διασκεδάσω λίγες ωρίτσες μεταξύ jam και γραψίματος.

     

     Πάρτε το, νομίζω είναι και ηχητικά εντάξει, έριξα μια επιμέλεια τελευταία σήμερα.

     Απολαύστε με χαλαρά όπως χαλαρά και εγώ έπαιξα να διασκεδάσω!!!!

     

     Χρησιμοποιήθηκε  το Korg Triton Le μου για τους synth ηχους

                                     το Guitar Rig  στην κιθάρα

                                     και τα drums είναι από Abbey Road studio drummer Kontakt Library

     

     

     ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!

     ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ και ας ελπίζουμε πως δεν θα δούμε μανιτάρια στον ουρανό στ΄ αλήθεια και όλα

     αυτά που ζούμε τελευταία θα έχουν happy ending!!!

     

     ΣΑΣ ΑΓΑΠΩ ΟΛΟΥΣ!!!!

     ΣΑΣ ΦΙΛΩ!!!!!!!!

     

     Εγώ ο φίλος σας, ο cos_dr!!!

     Enjoy!!!!!

     χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

     ΖΗΤΩ Η ΜΟΥΣΙΚΗ, ΖΗΤΩ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ!!! ΖΗΤΩ ΤΟ ΝΟΙΖ!!!!!!!

     ΖΗΤΩ Ο ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ!!!!

     ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ!!!! ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΕΡΓΑΤΗ ΡΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    • Like 13

    Feedback χρήστη


    Yannis Methenitis

       1 από 1 μέλος βρήκαν αυτή την κριτική χρήσιμη 1 / 1 μέλος

    Ωραία ιδέα και αποτέλεσμα. Το εξώφυλλο σκίζει!

    Το δεύτερο μέρος μου κάνει περισσότερο για soundtrack του Sonic Unleashed αλλά είμαστε όλοι επηρεασμένοι με τα γεγονότα της επικαιρότητας και ο νους μας πάει εκεί.

    Αν πάσχει κάτι στις δουλειές σου είναι το ότι ακούγονται σαν να γίνονται in the box στο arranger, με τα σχετικά εφεδιασμένα τύμπανα 90'ς. Οι πλάτες και τα σύνθια είναι άψογα ως συνήθως.

    Απάντηση του OP:

    Ευχαριστώ!!!!! Ευχαριστώ πολύ!!!! χαχαχαχαχχαχααχα🤣

     

     Λοιπόν, για το θέμα του arranger και ιδιαίτερα για τα τύμπανα, συνήθως χρησιμοποιώ vst ή και drum kit από synth που είναι σίγουρα παραπάνω από αυτό. Δεν είναι κονσέρβα ρυθμοί. Σε ότι έχω βάλει στο noiz τα drums είναι από Addictive Drums, δυο τρεις του Kontakt με studio drum kits και το Damage της Heavyocity, drum kits του triton le και του V-Synth, του Stylus και Stylus RMX καθώς και drum grooves από πραγματικους drummers που παίζουν solo και τα έχω επεξεργαστεί κοπτοραπτικα.

     Αντε και κανα arpeggiator σε κάποια

     

    Επίσης συνήθως "παίζω" τα drums με τα πλήκτρα, στο συγκεκριμένο κομμάτι είναι ¨παιγμένα¨, δεν είναι έτοιμο το groove.

     Εγώ τα έχω παίξει-προγραμματίσει. Γιατί δουλεύω και step recording, ΖΗΤΩ το MIDI και το sequencing🤣

     

      Ίσως ο τρόπος που τα μιξάρω ή τους βάζω εφφέ, το compression, ο τρόπος που παίζω.

     Δεν ξέρω.

     Δεν ξέρω τι πρέπει να διορθώσω για καλύτερο αποτέλεσμα.

     Έχω διαβάσει ανα καιρούς κάποια πράγματα και εδώ στο noiz και έξω γι αυτά, ίσως φταίει που τα δουλεύω σε ένα ή track ολα και δεν γράφω ξεχωριστά για να επεξεργαστώ σε ξεχωριστά κανάλια τα βασικά μέρη του drum kit και τα άλλα κρουστα.

     Μάλλον θα φταίει και αυτό.

     

     Εδώ είναι και τα όριά μου.

     Εγώ, ο ένας που τα κάνει όλα για εμένα, μέχρι εδώ φτάνω🤣

     Ευχαριστώ πάντως για την επισήμανση!!!

     yo!!!!!! NOIZ!!!!!!! ❤️

    • Ευχαριστώ 1
    Συνδέστε για να ασκήσετε κριτκή
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    mpamps

       1 από 1 μέλος βρήκαν αυτή την κριτική χρήσιμη 1 / 1 μέλος

    4.5 ήθελα να βάλω, αλλά δεν έχει μισό αστέρι το μαγαζί!

    Πολύ ωραίες μελωδίες. Ωραίο groove. Το ευχαριστήθηκα και χάρηα που βγήκα αλώβητος από τον "πόλεμο" στο 2ο μέρος.

     

    Το μισό αστερί το κόβω επειδή κάτι με χαλάει στα τύμπανα.

    Δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Θα τολμήσω να πω ότι ο ήχος στο ταμπούρο μου φάνηκε πολύ "boxy" (?).

    Το οποίο όμως με χάλασε μόνο στο πρώτο μέρος. Στο 2ο μέρος που γίνεται ο χαμός μου ακούγεται ταιριαστό.

     

    Όλα τα λεφτά ο (guest star) Γκιώνης στο τέλος...

    Απάντηση του OP:

    ε, είναι και τα παραγωγικά μου όρια.

     Δεν είμαι καλός στη διαμόρφωση ήχου, άλλες φορές κάθεται, άλλες όχι.

     Ευχαριστώ πάντως!!!!

     

     Για την ώρα που αφιέρωσα, ουσιαστικά ένα βραδάκι, μην περιμένεις και θαύματα🤣

    • Ευχαριστώ 1
    Συνδέστε για να ασκήσετε κριτκή
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    atreu73

       1 από 1 μέλος βρήκαν αυτή την κριτική χρήσιμη 1 / 1 μέλος

    Είναι καλό. Έχεις αίσθηση της μουσικότητας. Παρά τον πλούσιο ήχο όμως η μουσική είναι απλοική και θα σου έβαζα δύο αστέρια μέχρι που άκουσα το παράτολμο 2ο μέρος, που κρατά πάντα μέσα του το ρυθμό του κομματιού. Όχι φίλε με τη μοναδική λάμψη. Αυτό το κομμάτι παίρνει 3 αστέρια. Τα σέβη μου. Πάντα δικός σας. 

    Απάντηση του OP:

    για ένα βραδάκι που ασχολήθηκα δεν μπορούσα να βάλω και ιδιαίτερη μουσική θεωρία μέσα.

     Ξέρω να φτιάχνω ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ αλλά θέλει χρόνο και διάθεση που δεν έχω.

     Είμαι ο καλύτερος, εγώ αυτό ξέρω. 🤣

     Το δεύτερο μέρος δεν είναι άσχημο στη μίξη, και αυτό τυχαία έγινε, αλλά τα θέματα είναι πραγματικά

     τυχαία, παίζω στην τύχη τελείως, λίγο το μπάσο , τα υπόλοιπα είναι ότι να είναι γιατί άρχιζα να νυστάζω χαχαχαχχαχααχαχ

     

     thanks παντως.

     Αφου το άκουσες και άντεξες, αυτό μετράει . χαχαχαχαχαχαχα🤣

     

     

    • Ευχαριστώ 1
    Συνδέστε για να ασκήσετε κριτκή
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Να Μετράς Πιο Αργά - roberto30

    Να Μετράς Πιο Αργά   (Verse 1) Σ' αυτής της γης το οικόπεδο τι ζόρι εγώ τραβάω; Σ' αυτόν τον χωματόδρομο πως έμαθα να ζω.   Τι βλέπεις φίλη μοίρα μου; Τα λόγια μου σα χάνω Και τ' αδειο τωρα μου μυαλό στα πόδια σου πετώ    (Chorus) Να μετράς πιο αργά τη ζωή που θα φεύγει απ' το στρώμα μακριά. Μη τη διώχνεις ξανά. Στο ίδιο στρώμα και εγώ   να μετρώ πια αργά. Η ζωή μου - ζωή σου με τα μάτια κλειστά. Ένα νέο σκαλί. Α

    roberto30
    roberto30
    Music 11

    Dimsonic - Logic lock

    Το παρακάτω είναι πριν 4 χρόνια.   Στη φάση ανασυγκρότησης έπεσε σχετικο remaster

    dimsonic
    dimsonic
    Music 11

    Συνομωσία Των Θεών (Ομοιότητες)

    Κάποια στιγμή έπρεπε να γράφτει και κάτι με clean!!! Ξέθαψα λοιπόν μια παλιά μελωδία φωνής που υπήρχε στο μπαούλο και πάνω σε αυτή χτίστηκε το παρακάτω άσ(θ)μα. Οποιαδήποτε παρατήρηση καλοδεχούμενη :-)      Συνομωσία Των Θεών (Ομοιότητες)   (Verse1) Aν η ζωή σου μοιάζει... Αυγή που ψέματα σου τάζει Το αίμα αν σιγοβράζει... μοιάζουμε....   (Verse2) Αν κάτι σε τρομάζει.. Σαν γέρος κλόουν καμικάζι  Αν στο μυαλό φωλ

    leon7pap
    leon7pap
    Music 2
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου