Προς το περιεχόμενο
  • Ανακαλύψτε τη μουσική του Noiz
  • Phi (2021) | Mourkousis Yorgos

       (0 κριτικές)

    gmoukou

    Χαιρετώ τη παρέα και μπαίνω στο ψητό.

     

    Καινούριο έργο (ναί μετά απο 100 χρόνια....)

    Σύγχρονο κιθαριστικό έργο (σόλο κλασική κιθάρα) που έγραψα για το διαγωνισμό κλασικής κιθάρας του 8ου φεστιβάλ κλασικής κιθάρας Θεσσαλονίκης (IGFT 2021).

     

     

    Δεν υπήρχαν κανονισμοί πέρα απο το να είναι πρωτότυπη αδημοσίευτη σύνθεση για 6χορδη κλασική κιθάρα και να έχει χρονική διάρκεια 4-7 λεπτά.

     

    Το ηχητικό κομμάτι (που ήταν απαιτούμενο (live rec ή midi)) του έργου το επεξεργάστηκα στο Cubase μέσω του Ilya Efimov nylon guitar VST (πολύ πολύ καλό θα έλεγα, ίσως το καλύτερο που έχω πετύχει στη αγορά με αρκετά καλό ήχο, δυναμικές, αρμονικούς (artificial+natural), legato, strum κλπ)

    Για την παρτιτούρα δούλεψα στο freeware και πανάλαφρο Musescore 3 (με το οποίο δουλεύω πια αποκλειστικά) χωρίς να έχει τίποτα να ντραπεί μπροστά σε άλλα μεγάλα προγράμματα (όπως με όλα θέλει χρόνο να το συνηθήσεις/μάθεις).

     

    Το έργο μου έφτασε στον τελικό μαζί με άλλες 2 συνθέσεις αλλά δυστυχώς η επιτροπή επέλεξε να μην βγάλει νικητήριο έργο φέτος (χου νοουζ γουαη).

    Παρακάτω, για εκπαιδευτικούς σκοπούς, θα παραθέσω σύνδεσμο με το έργο μου να παίζεται απο τον διευθυντή του φεστιβάλ απλά για να δείξω πως αποδίδεται ένα σύγχρονο έργο αν δεν εκτελεστούν σωστά οι, εφόσον υπάρχουν, οδηγίες και ενδείξεις του συνθέτη (ακα πως να μην το κάνετε)

     

     

    Αναμένω σχόλιά σας.


    • Like 14

    Feedback χρήστη

    Δεν υπάρχουν κριτικές προς εμφάνιση.


  • Getting Ready

    'Εσο έτοιμος  😉

    Superfunk
    Superfunk
    Music 5

    Περήφανοι Όλοι - Χορωδία Λύχνος

    Διασκευή του γνωστού τραγουδιού του Πασχάλη Αρβανιτίδη (το οποίο είναι διασκευή του John Barleycorn must die, παιγμένο από πολλούς, ανάμεσα στους οποίους και οι Traffic).  Εγώ εδώ προσφέρω τον απλό και ταπεινό ήχο της Telecaster μου, της ακουστικής μου, καθώς και τον ακόμα απλούστερο ήχο της φωνής μου...

    Nekkon
    Nekkon
    Music 7

    Κρυφές Αλήθειες - Ο δρόμος αλλιώς

    Το video ξεκινάει από το 0.25.  Σχόλια ευπρόσδεκτα...

    dimigournelis
    dimigournelis
    Music 5
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου