Προς το περιεχόμενο
  • Το Analog Dreams απο την Native Instruments, δωρεάν.


    Newsguy

    Με τις ακυρώσεις live σε όλο τον κόσμο μετά τον COVID-19, πολλοί μουσικοί εκμεταλλεύονται τον χρόνο τους για να κάνουν νέα μουσική ή μοιράζονται τη μουσική τους με τον κόσμο σε live streams. Η Native Instruments θέλει να υποστηρίξει τους παραγωγούς με αυτό το δώρο, εμπνέοντας τη δημιουργικότητα εν μέσω μιας περιόδου αβεβαιότητας και απομόνωσης.

     

    Το Analog Dreams διαθέτει synth ήχους της δεκαετίας του '70, του '80 και μετά, με δημιουργικά επεξεργασμένα δείγματα και πλήθος προεπιλογών που μπορούν να σας εμπνεύσουν γρήγορα. Το NI λέει ότι το plug-in είναι "γεμάτο από τεχνικές αποχρώσεις vintage synth, τα Analog Dreams έρχονται με πάνω από 100 προσαρμόσιμες προεπιλογές από παχιά αναλογικά μπάσα μέχρι ονειρικά μαξιλάρια"

     

    Το Analog Dreams  που είναι ένα Kontakt instrument κοστίζει συνήθως $49 αλλά μέχρι τις 31 Μαρτίου, προσφέρεται δωρεάν.

     

    Κατεβάστε το εδώ.

    • Ευχαριστώ 1

    Feedback χρήστη

    Πρόταση



    Ωραίος!

     

    Κάνω sign in στο Native instruments ,μπαίνω στα not installed και δεν υπάρχει πουθενά το Analog dreams.

     

    Καμιά ιδέα κανείς?

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • Administrator

    Θα το δείτε στα εγκατεστημένα, όχι ως ξεχωριστό πρόγραμμα αλλά κάτω απο κάτι άλλο που δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμή.

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • Administrator

    Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι αν έχεις ήδη το Native access.

    Η καθυστέρηση οφείλεται μάλλον στη σειρά προτεραιότητας στον server.

    Μπες στο access σε καμμια ώρα και θα έχει έρθει. Θα περιμένεις να κατέβει πρώτα γιατι είναι κοντά 4GB.

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Έχω εγκαταστήσει εδώ και μέρες όλο το free πακέτο και δουλεύει κανονικά. 

    64 bit έχω, άρα δεν βρίσκω λόγο να μην είμαι σίγουρος.

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     

    ερώτηση προς τους πληκτράδες

    υπάρχει κανένα συνθ που να βγάζει τον ίδιο ήχο σε όλες τις οκτάβες?

    Εντάξει ξέρω, δεν γίνεται, αλλά δεν μπορεί να βρίσκεις έναν ήχο της προκοπής και όταν ανέβεις λίγο να βγαίνει μια αηδία...

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • Administrator

    Αυτό το πρόβλημα συμβαίνει μόνο σε samplers και sample based synths ή ROMplers.

    To παραπάνω είναι Blended samples και ανήκει στην κατηγορία. Προσωπικά δεν μου έκανε κάτι αρνητική εντύπωση μιας και είναι αναπαραγωγές απο passive συνθεση και όχι φυσικά όργανα, αλλά εσυ μάλλον έχεις άλλο αυτί.

     

    Όλα τα κανονικά συνθεσάιζερ με passive, additive, FM, granular, Virtual Acoustic σύνθεση, δεν αναπαράγουν δείγματα για να έχουν τετοια θέματα, αν καταλαβαίνω τι λες.

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    δεν γίνεται όλα να ανάγονται στο αυτί μου...😉

     

    μπορεί να μην έγινα κατανοητός, ίσως μέσα στη μέρα να ανεβάσω κανα δυο παραδείγματα, μια και δεν έχουμε τι να κάνουμε...

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Οχι απαραίτητα.

    Ψάχνω ήχους που να είναι καλοί σε μεγάλη έκταση σε οκτάβες. Αντε δεν είπα για 7-8 αλλά για 2-3-4.

    Βρίσκεις κάτι wow και δυό οκτάβες παρακάτω και συνήθως ανάμεσα σε δυό συνεχόμενες νότες ο ήχος γίνεται ιδιαίτερα πιό φτηνός και απωθητικός.

    Δεν μιλάω για φυσικούς ήχους, γιατί εκεί παίρνεις ειδικά πακέτα.

    Πχ οι φυσικοί που έχει το triple play της fishman και ιδίως όσοι είναι από την eastwest είναι απόλυτα πιστοί και μάλιστα περιορίζονται στην γκάμα κάθε οργάνου. Δηλαδή δεν παίζουν πριν ή μετά από μια συγκεκριμένη νότα ανάλογα με το όργανο.

    Αλλά εδώ μιλάω για συνθετικούς ήχους κυρίως.

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    για να μιλάμε με παραδείγματα.

    παρακάτω έχω 3 ήχους του.

     

    Σε όλους παίζω κάτι στην πρώτη οκτάβα και με το δεξί στην τριτη.

    Ο πρώτος ήχος είναι για τα γούστα μου ισοροπημένος. Δηλαδή και τα δυό χέρια τα ακούω ευχάριστα και περίπου με την ίδια χροιά.

    Ο δεύτερος είναι ικανοποιητικός στην πρώτη και άσχημος στην τρίτη.

    Αντίθετα ο τρίτος είναι άσχημος στην πρώτη και ικανοποιητικός στην τρίτη.

     

    Μην τα ακούσετε στο πισί ή στο κινητό. Δεν θα καταλάβετε τίποτα. Είτε στα μόνιτορ δυνατά ή με ακουστικά.

     

    test synth.mp3

    Επεξεργασμένο από dimsonic
    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • Administrator

    dimsonic ήρθε ο καιρός να ασχοληθείς με τα όργανα που έχεις. Μάθε τι κάνει το sampler track στο Cubase που έχεις και θα καταλάβεις αρκετά, γιατί τώρα τα τσουβαλιάζεις όλα ενω για όσους γνωρίζουν σύνθεση ήχου αυτά είναι αυτονόητα.

    Στο είπα παραπάνω. Άλλο sampler και άλλο synthesizer. Το ένα παίζει κάποιο ηχογραφημένο δείγμα ήχου και όσα περισσότερα δείγματα έχει, τόσο πιο πιστό, ενω αν έχει ένα πχ ακούγεται αστείο σε μια οκτάβα απόσταση.

    Το άλλο γεννάει ήχο απο γεννήτριες (sawtooth, square, κλπ) και φυσικα δεν έχει μικυ μάους στα ψηλά και γίγαντες στα χαμηλά.

    Αν σε ενοχλούν λοιπόν αυτα βάλε το Prologue που σίγουρα έχεις στο Cubase και δες ότι δεν θα ακούσεις τέτοια.

     

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    βρε Γιάννη δεν μιλάω για sampler.

    Για συνθετικούς ήχους μιλάω.

    Και αυτοί που έβαλα είναι συνθετικοί όλοι.

    και τον πρώτο τον ανέχομαι, τα άλλα όχι.

     

    Και ναι, σε γενικές γραμμές τα ενσωματωμένα στο cubase είναι καλά, όπως το halionsonic και όπως και μερικά άλλα που έχω από NI κλπ.

    Αλλά σε γενικές γραμμές ισχύει αυτό που λεω. Το τσουβάλιασμα δηλαδή.

    Δηλαδή τώρα από αυτά που έβαλα συμφωνείς ή διαφωνείς?

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    ορίστε άλλα δυο δείγματα από συνθετικούς ήχους που έχω και είναι...του γούστου μου, αλλά πιστεύω ότι σε έκταση 3 οκτάβων ακούγονται αξιοπρεπώς χωρίς να χάνουν προσωπικότητα.

     

    test synth2.mp3

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • Administrator

    Τα δείγματα που μας βάζεις απο που προέρχονται; Απο sampler ή συνθεσάιζερ; Γνωρίζεις;

    Αν είναι απο sampler, γι αυτό έχουυν πρόβλημα. Γιατί είναι κακοσαμπλαρισμένα.

    Δεν έχει σημασία αν ο ηχογραφημένος ήχος που αναπαράγεται απο sampler είναι φυσικός ή όχι.

    Είναι ηχογραφημένο δείγμα και έχει αυτό το πρόβλημα όταν δεν έχει 88 samples που αντιπροσωπεύουν το κάθε πλήκτρο, επι 2 ή ΄3 ή 4 για κάθε δυναμική του κάθε πλήκτρου. Αν έχει 2-3 δείγματα τότε φροντίζεις να παίζεις σε μια -δύο οκτάβες.

    Δεν μπορώ να σου εξηγήσω κάτι που δεν γνωρίζεις τις αρχές του.

     

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    από το Reaktor είναι

     

    που από όσο ξέρω συνθ είναι

     

    αλλά η όλη συζήτηση ξεκίνησε από το analog dreams που είναι synth.

    Συνεπώς το ερώτημα είναι ένα synth μπορεί να διατηρήσει μια ενιαία χροιά σε μεγαλύτερη γκάμα ή πάλι δεν τα καταλαβαίνω?

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • Administrator
    6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

    αλλά η όλη συζήτηση ξεκίνησε από το analog dreams που είναι synth.

    Συνεπώς το ερώτημα είναι ένα synth μπορεί να διατηρήσει μια ενιαία χροιά σε μεγαλύτερη γκάμα ή πάλι δεν τα καταλαβαίνω?

     

    ΕΙΝΑΙ SAMPLER που παίζει προηχογραφημένους ήχους απο συνθεσάιζερ.

    Στο είπα απο το πρώτο ποστ.

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες



×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου