Προς το περιεχόμενο

Μουσικοί Διάλογοι S02E05 "Σάμι Αμίρης" 25/03/2020 Βουλή Τηλεόραση

Από Sami Amiris, 28/03/2020
  • 2.175 views
  • 10 comments

Χαίρετε.

Είχα τη χαρά και τιμή να με καλέσει ο επί πολλά έτη φίλος μου Αλέξανδρος Δράκος Κτιστάκης στην εκπομπή Μουσικοί Διάλογοι, στο κανάλι της Βουλής. Τους ευχαριστώ θερμά! Συζητήσαμε για πολλά, και εκτός των άλλων, περάσαμε και πολύ ωραία!

  • Like 10

Πρόταση

Σχόλια



Το έβλεπα χθες. Εξαιρετική συνέντευξη - μουσική συνεύρεση με δύο από τους καλύτερους μουσικούς που έχουμε.

(Παρεμπιπτόντως, η εκπομπή είναι γενικά εξαιρετική και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Υπάρχουν όλα τα επεισόδια στο YT). 
 

Δύο απορίες:

Υπάρχει κάποιο σχετικά πρόσφατο, αξιοπρεπές (κυρίως ηχητικά) βίντεο της Big Band; Η έστω ηχογράφηση;

Όλα όσα έχω βρει είναι σχετικά παλιά.

 

Επίσης, Slayer; Μα Slayer;  Όταν λέω εγώ ότι όλοι είμαστε κατά βάθος μεταλάδες... 😆 
 

Τέλος, διέκρινα μια μικρή απορία στο βλέμμα του Κτιστάκη όταν του εξηγούσες το concept πίσω απ' το PolyTempora.

Ακριβώς το ίδιο απορημένο βλέμμα είχα κι εγώ, όχι τόσο για το θεωρητικό κομμάτι αλλά για το ότι καταφέρατε να το κάνετε πράξη.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Μπράβο Σάμι😀

είδα και γω την εκπομπή  και  συμφωνώ ότι ειναι εξαιρετική και έχω δει κανα δύο στο YouTube 

πάντως με ξένισε λίγο ένα μπλούζ  που παίξατε -νομίζω δεύτερο κομμάτι- κάπου έλειπαν ηθελημένα κάποια τέταρτα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
  • Guru

@Haris

Σ' ευχαριστώ!

 

Με την big band, δυστυχώς από ηχητικά δεν υπάρχει κάτι, διότι υπάρχει κενό σε κάποια θέματα. Ελπίζω στο μέλλον να αλλάξει αυτό, καθώς κυριολεκτικά πήγαν χαμένες τόσες και τόσες πολύ καλές συναυλίες.

Slayer και πάλι Slayer!


To polytempora ήθελε αλλαγή σκέψης εντελώς και από τους δυό μας. Κατ'αρχήν, η ρυθμική ακρίβεια πρέπει να είναι απόλυτη, οπότε ο μετρονόμος είναι πολύ σημαντικός. Τα απλά, πχ 4:3, τα παίζουμε και με ένα σκέτο μετρονόμο που απλά τον ακούμε πολυρυθμικά. Αλλά αυτά με μεταβλητούς μετρονόμους γίνονται ΜΟΝΟΝ με εξαρχής πολυκάναλους, πολυρυθμικούς μετρονόμους. Έχω φτιάξει έναν σε Max, τον οποίο τελειοποιώ τώρα. Σκέφτομαι να τον μεταφέρω σε κάποια πιο cross-platform γλώσσα μετά.

Είναι ανθρωπίνως αδύνατον να κάνεις μεταβλητές πολυρυθμικές σχέσεις υψηλής ακρίβειας χωρίς μαέστρο ή μηχανική υποστήριξη, και καλό είναι να μην ντρεπόμαστε να το κάνουμε. Στο κάτω-κάτω της γραφής, το θέμα είναι τι μουσική παίζεις. Αν η μουσική βγαίνει μόνον έτσι, ας βγει έτσι. Η μουσική με ενδιαφέρει, όχι η έννοια του καθενός περί fairness. Αν είναι να κάνεις το αδύνατο δυνατό, κάνε το με όποιον τρόπο γίνεται. Η γνώμη μου πάντα...

Φυσικά δεν το λέω αυτό για σένα, αλλά για κάτι τύπους που θα βγουν να λένε ό,τι τους κατέβει. Ας κάνουν αυτοί μεταβλητές πολυρυθμικές σχέσεις ακριβείας χωρίς μαέστρους ή πολυμετρονόμους και το συζητάμε...

 

@nasokosm

18 minutes ago, nasokosm said:

Μπράβο Σάμι😀

είδα και γω την εκπομπή  και  συμφωνώ ότι ειναι εξαιρετική και έχω δει κανα δύο στο YouTube 

πάντως με ξένισε λίγο ένα μπλούζ  που παίξατε -νομίζω δεύτερο κομμάτι- κάπου έλειπαν ηθελημένα κάποια τέταρτα?

 

Σ'ευχαριστώ!

 

Το αριστερό μου και ο Άλεξ παίζει 11 και το δεξί μου 11 ή 17, με μεταβλητή ρυθμική αγωγή (άλλοτε πίσω, άλλοτε ακριβώς, κτλ, όπως στα κανονικά blues).

Εννοείται first take εντελώς ακουστικά. Ούτε monitor δεν είχαμε. 

Επεξεργασμένο από Sami Amiris
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
2 hours ago, Sami Amiris said:

Στο κάτω-κάτω της γραφής, το θέμα είναι τι μουσική παίζεις. Αν η μουσική βγαίνει μόνον έτσι, ας βγει έτσι. Η μουσική με ενδιαφέρει, όχι η έννοια του καθενός περί fairness. Αν είναι να κάνεις το αδύνατο δυνατό, κάνε το με όποιον τρόπο γίνεται. Η γνώμη μου πάντα...

 

Πες τα χρυσόστομε!

 

Φανταστικός και στο παίξιμο και στη σκέψη και σε όλα!

Δίδαξε να πολλαπλασιαστεί το είδος σου, σας χρειάζεται η τέχνη!!!!

Και πάλι μπράβο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου