Προς το περιεχόμενο

Westworld competition 2020 | HBO & Spitfire Audio - Michalis Despotopoulos

Από Clouseau, 05/06/2020
  • 594 views
  • 4 comments

Hello! Είχα να ασχοληθώ με την μουσική σε καθημερινό επίπεδο αρκετό καιρό, όπως και να εμφανιστώ στο φορουμ δυστυχώς. Όμως, λίγο το lockdown, λίγο η προσφορά της Apple που έδινε το Logic Pro X για 3 μήνες δοκιμαστικά δωρεάν, ξανασχολήθηκα και είπα να δοκιμάσω το film scoring στο οποίο ναι μεν δεν είμαι σχετικός αλλά το είχα χρόνια απωθημένο. Οπότε επένδυσα σε λίγα προϊόντα Cinesamples και Spitfire με κάτι εκπτώσεις και τυχαία έγινε και ο διαγωνισμός Spitfire/HBO λίγο αργότερα. Εξίσου τυχαία είπα να μπω στο Noiz μπας και έχει ασχοληθεί κανείς και βρήκα μερικά βίντεο, οπότε είπα να βάλω και το δικό μου.

 

Συγχαρητήρια σε όλους για την προσπάθεια, την επιμονή και το πάθος - οποιαδήποτε σχόλια θα βοηθούσαν πολύ γιατί θα ήθελα να το προχωρήσω παραπέρα ανεξάρτητα από την έκβαση του διαγωνισμού!

Πρόταση

Σχόλια

Λιγο η εισαγωγή με πήγε στο post της Bjork.

Βρίσκω την επένδυση λιγο χαμηλά στο μιξ. Αρκετά μοντέρνα προσέγγιση. Πολύ ωραία η αλλαγή του ρυθμού στο 1.50.

Λιγο υποτονικό στην κεντρική δράση πριν την οβίδα, στην οβίδα λίγο αταίριαστη μου βγήκε η μουσική. Γενικά δεν θα συμφωνούσα με τις τρομπέτες στις σκηνές αυτές, όπως και στη τελική.

Σίγουρα πάντως είναι καλύτερο από πολλά που έχω ακούσει μέχρι τώρα.

Καλή επιτυχία εύχομαι.

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Ευχαριστώ για το review! Ήθελε mastering και ίσως καλύτερη μίξη εκ των υστέρων - κάθε φορά που το ακούω στο youtube ψάχνω την ένταση αλλά είναι ήδη στο τέρμα. Καταλαβαίνω και τα υπόλοιπα σχόλια και βοηθάνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Θέλει προσοχή και μεγάλη εμπειρία η μίξη με τους διαλόγους. (Ετσι πιστεύω εγώ).

Δεν αρκεί νομίζω να βάλεις ένα mastering plugin. Εγώ το απέφυγα, αν και σίγουρα ήταν πιό εντυπωσιακό το αποτέλεσμα γιατί είδα ότι γινόταν επέμβαση και στους διαλόγους. Και θεώρησα ότι οι διάλογοι δεν έπρεπε να πειραχτούν καθόλου. Θα μου πεις τώρα σιγά σε ένα διαγωνισμό με χιλιάδες υποψηφίους ποιός θα κάτσει να αναλύσει αν άλλαξε η χροιά ή το eq των διαλόγων από τον υποψήφιο...

Πιστεύω αν υπάρχει ενδιαφέρον από τους κριτές και δεν είναι γιαλαντζί μόνο για το Promotion θα έπρεπε να το κοιτάξουν αν γίνεται σε κάποια. Επαγγελματικά και μόνο οι διάλογοι είναι θέμα των τεχνικών ήχου και του παραγωγού-σκηνοθέτη και δεν κάνει να τα πειράζει κανείς.

Τώρα...στα δεδομένα οι διάλογοι δεν ανέβαιναν πάνω από -5.5 αν θυμάμαι καλά. Υπήρχε λοιπόν ένα περιθώριο 5 και κατι db για να βγάλεις στο μιξ πιό ψηλά τη μουσική σου όπου χρειαζόταν ή να αφήσεις να ακουστούν οι διάλογοι.

Ετσι το προσέγγισα εγώ. Σωστό ή λάθος...? Ίσως δείξει.

Αλλωστε μια εμπειρία ήταν...είναι...

 

πολλά από όσα άκουσα έχουν πειράξει τους διαλόγους. Ίσως και βάναυσα θα έλεγα. Θύμα κι αυτοί στο βωμό του loudness war.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Έτσι είναι, το συζητούσα και πρόσφατα ότι σε τέτοιους διαγωνισμούς ίσως θα ήταν χρήσιμο να δέχονταν ακριβώς ένα dB level και ούτε πάνω, ούτε κάτω για να αποφεύγουμε να κοκκινίζουμε την μίξη ώστε να δώσουμε ένα εξτρα wow factor παίζοντας όπως είπες loudness war. Αν θυμάμαι καλά αυτά τα engineering κομμάτια δεν ήταν στους παράγοντες που θα κρίνουν αλλά όπως και να'χει άνθρωποι είναι κι αυτοί και επηρεάζονται - δεν είναι απίθανο ένα μέτριο δυνατό να βαθμολογηθεί το ίδιο με ένα καλό και ψόφιο σε ένταση και EQing.

 

Το σημαντικό για εμένα σ'αυτό το σημείο είναι να γίνονται συχνά αυτοί οι διαγωνισμοί και γενικά διοργανώσεις όχι απαραίτητα ανταγωνιστικές, γιατί είμαστε πολλοί εκεί έξω που ενδιαφερόμαστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε


IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου