Προς το περιεχόμενο

Bounce Pee Wee - Pee Wee Crayton (transcription)

Από bluesbrain, 12/09/2020
  • 546 views
  • 4 comments

Τον τελευταίο καιρό σκαλίζω τους παλιούς swing κιθαρίστες. Ένας από αυτούς που μου άρεσε πολύ μεταξύ άλλων είναι ο Pee Wee Crayton.

 

Το transcription έγινε πάνω στο "Bounce Pee Wee" ένα δικό του instrumental που το έγραψε το 1949.

 

Αυτή τη φορά είπα να χρησιμοποιήσω το σκάφος να δώσει λίγη από τη φινέτσα του... 🙂

 

Η εγγραφή έγινε κλασικά μέσω Reaper 6, με Amplitube 3.

  • Like 5

Πρόταση

Σχόλια

Περα απο το παιξιμο σου που,οπως παντα,ειναι εξαιρετο μου αρεσουν πολυ και οι επιλογες των κομματιων.

Επισης,το πουκαμισακι ταιριαζει κουτι με το σκαφος.Κι αυτο καλο.

 

Εφτιαχθην.

Επεξεργασμένο από gvour
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Μπράβο σου.

Ώστε έχεις και σκαφάκι.

'Ελεγα κι εγώ ...

Εσύ έχει κάνει την strat να ακούγεται σαν σκάφος, πώς και δεν έχεις ένα.

Ταμάμ σου πάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Ευχαριστώ παιδιά!!!

 

@gvour Φίλε Γιώργο ας είναι καλά το wiki και το YouTube, το χω ρίξει στο ψάξιμο τον τελευταίο καιρό και έχει πολύ "ψωμί" το πράμα.

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι εκτός του Pee Wee Crayton έχω ανακαλύψει τον Pete "guitar" Lewis (έπαιζε στη μπάντα του Johnny Otis), Lafayette Thomas στους πιο blues-αδες και από τη jazz σκηνή της εποχής George Barnes και Tiny Grimes. Διαμάντια!!!!

 

P.s. τα πουκάμισα είναι μια τάση, θα μου περάσει 😄

 

@fusiongtr Το έχω ξαναχρησιμοποιήσει το σκάφος σε ένα παλιό transcription που είχα κάνει στο All Blues του Chet Baker. Έχει ωραίο ήχο, αλλά όπως έχω πει και παλιότερα προσπαθώ για εξάσκηση να κάνω τη strat να βγάλει και άλλα ηχοχρώματα από το "φυσικό"? της. Κάποιες φορές πετυχημένα, άλλες όχι τόσο, όμως μαθαίνω πράγματα για το όργανο με αυτόν τον τρόπο 🙂. Βοηθά βέβαια αρκετά ότι παίζω μέσω amplitube που σε αυτόν το τομέα σου δίνει πολλές επιλογές, αν είχα ξερό ενισχυτή τα πράγματα θα ήταν πιο περιορισμένα στο τι θα μπορούσα να κάνω, ανάλογα με τον χαρακτήρα του ενισχυτή.

 

Επεξεργασμένο από bluesbrain
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε


IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου