Προς το περιεχόμενο

Φτηνά Τσιγάρα Soundtrack (guitar cover)

Από koutsx, 16/11/2020
  • 1.199 views
  • 11 comments

 

Τα ᾽᾽Φθηνά Τσιγάρα᾽᾽ είναι μια ελληνική ρομαντική κωμική ταινία του 2000 σε σκηνοθεσία του Ρένου Χαραλαμπίδη. Εδώ και 10 χρόνια μου κρατάει συντροφιά πιστά κάθε καλοκαίρι και είναι από τις λίγες ταινίες που μου βγάζουν ῾᾽κάτι᾽᾽.Την μουσική έχει γράψει ο Παναγιώτης Καλαντζόπουλος. Αυτή είναι η δική μου κιθαριστική προσέγγιση στο soundtrack της ταινίας και ελπίζω να σας κρατήσει συντροφιά όπως εμένα τα Φθηνά Τσιγάρα.

  • Like 10

Πρόταση

Σχόλια



πολύ ωραίο παίξιμο και αντιμετώπιση του θέματος!

 

στα θέματα καθαρά προσωπικού γούστου, θεωρώ οτι ο "τόσο ambient" ήχος που χρησιμοποίησες, και ειδικότερα η ποσότητα του delay "υπονόμευσε" το πολύ ωραίο παίξιμο . 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

ευχαριστώ πολύ για το feedback! Προσωπικά το είχα φανταστεί έτσι...μια δόση χάους μέσα στην ηρεμία εξού και τα εφέ και ο ηλεκτρικός ήχος!Χαίρομαι που σας άρεσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Εγώ θα συμφωνήσω με όλους, και με αυτούς που θα το ήθελαν λίγο πιο straight ηχητικά (είτε με λιγότερη παραμόρφωση, είτε λιγότερο "ambient"), αλλά και με τον koutsx που το ήθελε "μια δόση χάους μέσα στην ηρεμία".

 

Τι θα έκανα εγώ λοιπόν.

Θα έγραφα δυο κιθάρες, η μία με τον ήχο που έχει τώρα, και μια πιο συγκεκριμένη (όχι τόσο ambient) και καθαρή (με λιγότερη παραμόρφωση).

Με την "καθαρή" θα έπαιζα τις μπασονότες και κάποια βασικά και λιτά ακκόρντα (σε άλλο track τα ακκόρντα), και με την βρώμικη όλα τα άλλα.

Θα χαμήλωνα την ένταση στο track με τα ακκόρντα ίσα να ακούγεται σαν πλάτη.

Σ' αυτό το τρακ θα μπορούσε επίσης ο ήχος της κιθάρας να είναι τελείως ambient (swell-οειδής) αλλά χωρίς παραμόρφωση.

 

Μετά θα τα πάντρευα όλα μαζί.

Και χαώδη ήχο θα είχα, και καθαρή νότα μπάσου, και πλατούλα να γεμίζει.

 

Πολύ ωραίος είσαι πάντως, μου άρεσε πολύ σαν άποψη και εκτέλεση.

Well done!

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Ευχαριστώ πολύ! το παίξιμό είναι live οπότε δεν θα μπορούσα με μια κιθάρα να το κάνω όλο αυτό και γενικά είμαι της άποψης οτι less is more! πάντα μιλάω για μένα εννοείται! Ωραία ιδέα όμως για κάτι πιο ´´στημένο´!Να σαι καλά για το feedback!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου