Προς το περιεχόμενο

chick corea elektric band live 1991 completo

Από vagelism, 04/03/2019
  • 589 views
  • 5 comments

Πρόταση

Σχόλια

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αρχή μιας νέας εποχής... ( παρακμιακής θα έλεγα)

αληθεια..?

δεν ειμαι σιγουρος οτι το Electric ειναι η αρχη του Fusion..η απλα εννοεις του τοσο ηλεκτρικου/ ηλεκτρονικου  ηχου στο συγκεκριμενο ιδιωμα.

 

Προσωπικα θεωρω οτι το electric band ηταν το Peak του Corea και συνθετικα κ παιχτικα.

Πραγματικα πιστευω εχει βγαλει δισκαρες με αυτο το γκρουπ που ακομα κ σημερα μου κανουν εντυπωση οταν τα ξανακουω.

Αυτο μπορω να το πω για πολυ λιγες δουλειες.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε

fusion?

αυτό δημιουργήθηκε 15 χρόνια πρίν, από τον Larry Coryell και λίγο πιο πριν ψήγματα από τη Mahavishnu orchestra.

Το 1990 είχε τελειώσει. (με την έννοια ότι δεν είχε τίποτα πιά να προσφέρει)

 

η elektrik ήταν μια ενδιαφέρουσα απλώς πτυχή του Corea. Με σημαντικότερο δίσκο το eye of the beholder.

Κατά τα άλλα ψυχρή, ανιση, άψυχη και απλώς κουρντισμένο ρολόι που δείχνει μονίμως λάθος ώρα.

Το Peak του Corea ήταν οι RTF, οι δουλειές του με το Burton στην ECM και πιό πριν στην Polydor με το Light as a feather.

Επίσης μέχρι το 1990 ενδιαφέροντα διάφορα σχήματα. Και φυσικά οι συμμετοχές του με τον Miles, ή σε δίσκους τρίτων όπως πχ Benson κλπ.

 

Τους δίσκους της elektrik band τους είχα πάρει τότε, μόλις βγήκαν γιατί είχα ένα κόλλημα με την GRP.

Για πρώτο άκουσμα λες wow και μετά δεν θες να τους ξανακούσεις.

Ακόμα νομίζω τους έχω σε αγγελία προς πώληση, αν δεν τους έδωσα....(τόσο με ενδιαφέρει που ούτε ξέρω αν τους έχω). Κράτησα μόνο τον πρώτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Με σημαντικότερο δίσκο το eye of the beholder.

 

 

Και για μενα ειναι η πιο σημαντικη στιγμη της μπαντας αυτος ο δισκος

Αλλα σε ολους,  εχει κομματια που ακομα παθαινω πλακα.

Απο το Beneath the mask  αλλα και το Light years.

 

Παράθεση

η elektrik ήταν μια ενδιαφέρουσα απλώς πτυχή του Corea

 

δεν ειμαι σιγουρος οτι ηταν μια απλα ενδιαφερουσα πτυχη του Chick..μιας κ με το συγκεκριμενο σχημα εβγαλε 8 δισκους, εκανε παγκοσμιες τουρνε.,.και νομιζω οτι το σχημα υφισταται ακομα κ σημερα.{βλεπω τελευταια περιοδεια 2016}.

Νομιζω οτι ενω παιζει με πολλους - οταν θελει να πονταρει σε sold out χωρους , η ναυαρχιδα του ειναι το Electric.

 

Νομιζω λοιπον  οτι ηταν μια πολυ σοβαρη πτυχη του Corea που ελαβε θεωρω , και την αναγνωριση που της αναλογούσε απο το κοινο.

Για μενα ακομα αποτελουν turning point στην εξελιξη μου σαν μουσικος .

Και βεβαια αναπολω τις μερες, που αγοραζα δισκους οπως κ εσυ, με μονο γνωμονα να εχει το GRP logo απο πισω.

 Ακουσα εξαιρετικες μουσικες με παραγωγους τους Grusin/Rosen

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε

γούστα είναι αυτά.

Σταμάτησα να ακούω Corea μετά τις Elektrik Akoustik band.

και ποτέ δεν συμπάθησα τα μέλη τους. ακόμα και σήμερα.

Πολύ ψυχροί μουσικοί..

 

Αυτός ήταν ένας ενδιαφέρων δίσκος του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε


IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου