Προς το περιεχόμενο

Single Takes presents THE MESSTHETICS "Once Upon A Time" (Sonny Sharrock)

Από matawan, 04/12/2020
  • 361 views
  • 4 comments
  • Like 3

Πρόταση

Σχόλια

Ωραίος ο Άντονι, πολύ ωραίος lush ήχος.

Έχει αυτό το "overdrive μετά το reverb" στύλ που πολύ πολύ μου αρέσει στα Caroline Co. reverb και delay πετάλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Να ευχαριστήσω εδώ τον matawan, για την ευκαιρία που μου δίνει να μιλήσω λίγο για τον Sonny Sharrock, και να του ζητήσω συγγνώμη για το "καπέλωμα" του νήματος.

 

Δεν ξέρω πόσοι γνωρίζετε τον Sonny Sharrock.

Σίγουρα δεν είναι για όλα τα γούστα.

Ήταν ένας από τους αντισυμβατικότερους free jazz κιθαρίστες/μουσικούς.

Το ακριβώς αντίθετο του κιθαρισταρά/τεχνίτη.

Πολλές φορές δεν είχε σημασία τόσο, το τι έπαιζε, όσο το πώς αυτό ακουγόταν.

Ήχοι, θόρυβοι, κοπανήματα των χορδών (συνήθως με παραμόρφωση), και ότι μπορεί να βάλει ο νους σας.

Ένα πολύ ωραίο σχόλιο που διάβασα γι' αυτόν είναι ....

"There has never been a guitarist who could go from utter beauty to sheer terror in a few micro seconds... but him."

Αλλος ένας που έριξε πολύ νερό στον μύλο της free jazz μουσικής.

 

 

 

Εδώ το τελευταίο album του πριν πεθάνει.

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε

@fusiongtr o Sharrock είναι ξεκάθαρα μέσα στους 5 αγαπημένους μου κιθαρίστες όλων των εποχών και ιδιωμάτων. Επίσης, ο δίσκος που έβγαλε στη δεκαετία του 90,το Ask the ages, είναι ανυπέρβλητο αριστούργημα. Για μένα είναι αυτό που λέμε force of nature, αντιλαμβάνομαι ότι ενδεχομένως να μην είναι για όλα τα αυτιά και χαίρομαι που τουλάχιστον ένας συμφορουμιτης έκανε αναφορά σε αυτόν ! 

 

Υγ. Ο δίσκος Black Woman που είχε βγάλει με την τότε γυναίκα του, Linda Sharrrock, στα τέλη της δεκαετίας του 60,έχει επίσης εξαιρετικό ενδιαφέρον, τόσο ως μουσικό κατασκεύασμα όσο και ως documentation μιας ιδιαίτερα περιπετειώδους περιόδου στη μουσική δημιουργία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε


IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου