Προς το περιεχόμενο

Give me mine now - William Clarke (cover)

Από bluesbrain, 24/12/2020
  • 904 views
  • 6 comments

Σήμερα αντί για κάλαντα γράψαμε ένα cover με ένα εξαιρετικό φίλο από Πολωνία στη φυσαρμόνικα. 

 

Καλές γιορτές!!!

  • Like 2

Πρόταση

Σχόλια



@Nestoras 😄 Ο Robilard σίγουρα είναι ένας από τους αγαπημένους μου μοντέρνους κιθαρίστες του είδους, παρ' όλα αυτά όμως δεν τον έχω μελετήσει τόσο όσο άλλους. Ίσως έχει έρθει ο καιρός να το κάνω! 

Στο συγκεκριμένο σόλο στη μέση του κομματιού αν και είναι "χειροποίητο" πιστεύω η άμεση επιρροή είναι ο Junior Watson, ο οποίος παίζει και στο ορίτζιναλ κομμάτι.

Βέβαια όταν έχεις κάνει transcriptions από πολλούς μουσικούς τελικά βγαίνει ένα συνονθύλευμα όλων αυτών...(αυτό άλλωστε είναι και το ζητούμενο) 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Μ’ άρεσε ο ήχος του picking κοντά στον καβαλάρη. Έχει ένα ιδιαίτερο ηχόχρωμα. Το κάνει συχνά και ο Duke και ο Snowy. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε

@Nestoras όπως επίσης και ο Ronnie Earl. 

 

Ειδικά αν παίζεις με σχετικά καθαρό ήχο δίνει λίγο πιο παχιά νότα με το attack της πένας και λιγότερο sustain. Σαν να προσομοιάζει ήχο σκάφους σε στυλ πχ Papa ain't salty του T-bone. Στα δικά μου αυτιά πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου