Προς το περιεχόμενο

Michael Jackson - Billlie Jean - Cover on Kurzweil KP300x!

Από Παστίτσιός, 06/02/2021
  • 2.139 views
  • 20 comments

Καλησπέρα. Αποφάσισα να κάνω πολλά covers από διάφορα δημοφιλή κομμάτια χρησιμοποιώντας το νέο για εμένα arranger Kurzweil KP300x! Έχω 3-4 περισσότερα στο κανάλι μου αλλά ο στόχος είναι να φτάσω τουλάχιστον τα 50 με αυτό το πλήκτρο! Το Billie Jean είναι πιθανόν το αγαπημένο μου ποπ κομμάτι όλων των εποχών άρα έπρεπε να το "καλύψω", οπότε εδώ είναι.

  • Like 1
  • Λυπάμαι 2

Πρόταση

Σχόλια



εχει αρκετά από ελαφρά έως πιό σοβαρά λάθη.

Πλην όμως άξιος κόπος σου. Φρόντισε να διορθώσεις κάτι σοβαρά ματζορομίνορα και να δώσεις λίγη έκφραση στη μελωδική γραμμή του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Ευχαριστώ για το σχόλιο. Πάντως μου ακούγεται παράξενο το ότι έχει αρκετά λάθη καθώς έχω παίξει 100% τις νότες και συγχορδίες που υπάρχουν στο επίσημο μουσικό βιβλίο του άλμπουμ Thriller από όπου και το έμαθα.🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
  • Guru
1 ώρα πριν, axtarmas είπε

Ευχαριστώ για το σχόλιο. Πάντως μου ακούγεται παράξενο το ότι έχει αρκετά λάθη καθώς έχω παίξει 100% τις νότες και συγχορδίες που υπάρχουν στο επίσημο μουσικό βιβλίο του άλμπουμ Thriller από όπου και το έμαθα.🤔

Ποιό είναι αυτό το βιβλίο;

Μπορείς να ανεβάσεις κάποιο pdf;

 

Κατά τα άλλα, αυτά που σου είπε πιό πάνω ο dimsonic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Όπως αχνοφαίνεται και στο βίντεο, επάνω στο αναλόγιο του οργάνου υπάρχει το βιβλίο και κάπως φαίνεται το εξώφυλλο. Δεν έχω pdf, είναι πραγματικό βιβλίο (το αγόρασα χρόνια πρίν). Ανεβάζω φωτό να το δείτε, φυσικά δεν μπορώ να αναπαράγω το περιεχόμενο του και να το δώσω επειδή απαγορεύεται.
 Ίσως να ακούγεται παράξενο κάπως αλλά αυτό εξηγείται στο ότι το έχουμε συνηθίσει στη κανονική του μορφή και εδώ χρησιμοποιώ απλώς ένα style ενός arranger, το οποίο style καμμία σχέση δεν έχει με το αρχικό κομμάτι ούτε στην ενορχήστρωση, ούτε σε τίποτα.
 

book music 1.jpg

book music 2.jpg

book music 3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
4 ώρες πριν, axtarmas είπε

 έχω παίξει 100% τις νότες και συγχορδίες που υπάρχουν στο επίσημο μουσικό βιβλίο του άλμπουμ Thriller από όπου και το έμαθα.🤔

 

Κοίταξε στο βιβλίο αν μετά το F#m έχει F#major (αν χρησιμοποιεί την A# νότα σε F#m ακκόρντο δηλαδή).

Γιατί εσύ αυτό παίζεις σε αρκετά σημεία (πχ 3:35 - 3:39).

Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου