Προς το περιεχόμενο

The Great Guitars: Barney Kessel, Charlie Byrd and Herb Ellis • 11-07-1982 • World of Jazz

Από Superfunk, 26/05/2021
  • 458 views
  • 9 comments
  • Like 2

Πρόταση

Σχόλια



15 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Μου μάζεψες όλο το ανφάν γκατέ και το κρεμ ντε λα κρεμ ασούμε.

Θα το δω το βράδυ.

 

Μην έχεις κιθάρα κοντά, εγώ ήδη πέταξα μια από το παράθυρο, εΦτυχΟσ ηντουστασανε λεσ Πωλ οπότε μικρό το κακό, ούτε καν 010-038 δεν φορούσε 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

εΦτυχΟσ ηντουστασανε λεσ Πωλ οπότε μικρό το κακό, ούτε καν 010-038 δεν φορούσε 

 

Αφτά να ντα πεις σ' αυτνούς τσ' αλιήται, που παίζνε με κάτι κλασικές και κάτι ιστιοπλοϊκά σκάφη 25 μέτρα έτοιμα για κρουαζιέρα στην Καραβαϊκή ασούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Superfunk

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

17 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

που παίζνε με κάτι κλασικές

 

Το 1987 ειχα επισκεφτει τον ξαδερφο μου (τεραστιος φαν και γνωστης της jazz) στην Washington (DC) για ενα Σαββατοκυριακο για να παμε να δουμε εναν "φοβερο" κιθαριστα που ειχε ανακαλυψει ...ηταν ο Danny Gatton...

 

Πραγματικα πηγαμε στο Blues Alley (δεν ξερω αν υπαρχει ακομα) και τον ειδαμε και πραγματικα μου επεσε το σαγονι....

 

Το επομενο πρωι ετοιμαζομουν να φυγω (εμενα τοτενες στην ΝΥ) και ακουω τον ξαδερφο να ουρλιαζει "δεν θα πας πουθενα,αυριο (Δευτερα) παιζει σε ενα μικρο bar ο Charlie Byrd που ειναι ο αγαπημενος μου τζαζ κιθαριστας".... 

 

Ε...."τζαζ κιθαριστας" σκεφτηκα....ΚΑΛΟΣ θα ειναι...😅

 

Φτανει λοιπον η Δευτερα βραδυ και παμε σε ενα ψιλοπεταμενο μαγαζι που ειχε δεν ειχε μεσα 50 ατομα...

 

Κοιταζω την σκηνη....ουτε drums ,ουτε μπασο,ουτε πιανο.....ΟΥΤΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ....

Μονο μια....μονη ΚΛΑΣΣΙΚΗ κιθαρα να περιμενει στη μεση της σκηνης και ενα μικροφωνο....

 

Με εκοψε κρυος ιδρωτας  "θα κοιμηθουμε αποψε" σκεφτηκα...

 

Βγηκε λοιπον στην σκηνη ενας τυπος ντυμενος με ενα αψογο κοστουμι της εποχης,ΠΑΠΙΓΙΟΝ και λουστρινι καθρεΦτη και....αρχισε να παιζει...μονος του....

 

Σε διαβεβαιωνω οτι...δεν κοιμηθηκε...κανεις.....ηταν πραγματικη εμπειρια...

 

Φευγοντας δε παρατηρησα οτι πρωτο τραπεζι πιστα....καθονταν...ο.....Danny Gatton...... ευλαβικά σαν να ηταν σε εκκλησια

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Πρόλαβα τον Charlie Byrd ζωντανό και κλωτσώντα ακόμα....

Νομίζω φορούσε το ίδιο σακάκι...

 

και τα ίδια σκέφτηκα και εγώ όταν είδα την ακουστική.

Ήταν με έναν μπασίστα μαζί....

Προσκεκλημένος από το Αμερικάνικο Κολλέγιο.

Σχεδόν τζάμπα κι όλας....

Τώρα που βλέπω τον μπασίστα....ίσως...

 

 

το σακάκι σίγουρα ήταν το ίδιο.

Πρέπει να ήταν 1978 ή 1979

Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου