Προς το περιεχόμενο

Miles Davis Live in Vienna 1973 Stadthalle ganzes Konzert

Από dimsonic, 28/05/2021
  • 455 views
  • 7 comments

 

Στα ντουζένια του !

 

 

  • Like 1

Πρόταση

Σχόλια



Τι να πει κανείς ....

Απλά ένα κομμάτι ιστορίας της μουσικής προς διδαχή.

Το έχω δει άπειρες φορές, και κάθε φορά ανακαλύπτω και κάτι καινούριο.

Πραγματική μυσταγωγία ΤΕΡΑΤΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Αγαπημένος ο Miles αλλά δεν βλεπω ιδιαιτερη εμπνευση/ορεξη στην συγκεκριμένη συναυλία, ειδικα το Turnaroundphrase (που ειναι στα 10 πιο αγαπημένα μου απο Miles) κανονικά είναι δυναμίτης όπως εδώ:

 

 

Απο εκει και πέρα για μένα οι κιθάρες είναι όχι μονο άχρηστες αλλα απο ένα σημειο και μετά καταστρέφουν το συγκεκριμένο κομμάτι σε οποιαδήποτε εκτέλεση το έχω ακουσει (οπότε με το που μπαινουν στο τέλος απλα κόβω το κομμάτι) αλλά γούστα είναι αυτα.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

ναι οι κιθάρες όντως...δεν έχουν ...καταγραφεί στα θετικά. Και εγώ έψαχνα να δω ποιοί είναι. Σε αντίθεση με τους άλλους και τον τύπο στα congas

 

Να προσθέσω ότι δεν ήταν όλοι οι κιθαρίστες εξ ίσου αποδοτικοί με τον Miles.

Εννοώ δεν δένανε όλοι καλά.

Πχ όσο έδεσε ο Stern, δεν έδεσε κτγμ καθόλου ο Robben Ford ή ακόμα και ο Sco...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Αλτοσαξοφωνίστα, μπασιστα, ντραμερ, κρουστους τους λατρεύω, τέλος. Τους κιθαρίστες του Miles ειδικα την συγκεκριμένη περιοδο (debatable για τα projects με McLaughlin ), τους θεωρώ απλά αχρείαστους (για να μην πω τιποτα πιο βαρύ) αλλα ο Miles ηξερε καλυτερα υποθετω.

 

Απο την άλλη παιζει να εχω και εγώ θέμα, πριν απο 500 χρονια πηγα να δω Corea και McLaughlin (στο Rex???) και θεωρησα οτι ο McLaughlin (ο οποιος ειναι αγαπημένος μου κιθαριστας, με τους Mahavishnu φυσικα και τον είχα δει και το 90 στο Μέγαρο και το ειχα ευχαριστηθει) καλύτερα να μήν ήταν στο σχήμα. Το ίδιο και οταν την ιδια εποχη ειχα δει τον Herbie Hancock στο Μέγαρο. Τι τον θελεις τον κιθαριστα καλέ μου Herbie και μου τρώει τα αυτιά?

 

Anyway, μαλλον κατι δεν παει καλα με εμένα.

24 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Να προσθέσω ότι δεν ήταν όλοι οι κιθαρίστες εξ ίσου αποδοτικοί με τον Miles.

Εννοώ δεν δένανε όλοι καλά.

Πχ όσο έδεσε ο Stern, δεν έδεσε κτγμ καθόλου ο Robben Ford ή ακόμα και ο Sco...

 

 

Ομολογω οτι αναφερόμουν αυστηρά απο την στιγμη που ο Miles ξεκινησε τα ηλεκτρικα του projects μεχρι και το 73-74 (την λατρευω αυτη την περιοδο του). Απο εκει και πέρα μεχρι και τον θάνατο του δεν τον εχω παρακολουθήσει ιδιαιτερα τον Miles, γνωρίζω οτι ειχε συνεργαστει με τα διαμάντια που ανέφερες απλά -κακώς τώρα που το σκέφτομαι- δεν ασχολήθηκα ιδιαιτερα με την μετέπειτα μουσική του (και μολις μπηκε στο todo list).

 

 

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

νομίζω γενικά το όλο θέμα είναι από debatable (που είπες) έως απόλυτη ταύτιση.

Στα διάφορα σχήματα δεν ταιριάζουν πάντα όλα τα όργανα, ούτε απαραίτητα πρέπει σε ένα σύνολο να έχουμε ΚΑΙ ΕΝΑ από το τάδε.

Όπως είπες και συ με τον Miles ο McLaughlin και ο Stern ταίριαξαν. Και μάλιστα σε εντελώς διαφορετικές εποχές και ύφος.

Οι άλλοι δυο αγαπημένοι δεν μου άρεσαν ποτέ.

Δεν νομίζω να έχεις θέμα.

Αν έχεις, τότε μάλλον έχουμε όλοι.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου