Προς το περιεχόμενο

The Muppet Glee Club - "Temptation"

Από Πάνος Χελιδόνης, 10/06/2021
  • 49 views
  • 0 comments

Το ιστορικό τραγούδι που συνέθεσαν το 1933 οι Nacio Herb Brown (music) & Arthur Freed (Lyrics) και έγινε αρχικά γνωστό απο την εκτέλεση του Bing Crosby κι αργότερα απο την εκδοχή των Everly Brothers: TEMPTATION! Χρησιμοποιήθηκε και στο soundtrack του Singin' in the rain και για πολλά χρόνια είχα μπερδέψει τον τίτλο στη μνήμη μου νομίζοντας οτι ονομάζεται "Salvation" κι έτσι δεν το έβρισκα πουθενά. Ο Amon Tobin είχε χρησιμοποιήσει sample του τραγουδιού στο κομμάτι του "Nightlife" το 1998, απο την ορχηστρική εκδοχή των Geoff Love and his orchestra. Την ίδια εκδοχή είχε χρησιμοποιήσει και ο Ορέστης Λάσκος στη κλασσική σκηνή του striptease στην ταινία του "10 μέρες στο Παρίσι" το 1962. ΑΛΛΑ ο λόγος που ήθελα να το βρώ είναι το οτι το θυμόμουν απο παιδί σε μία διασκευή των Muppets.. Απο τη στιγμή που βρήκα τον σωστό τίτλο, το ένα link οδήγησε στο άλλο και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ύστερα απο περίπου 35 χρόνια ξαναβρήκα το τραγούδι, έτσι όπως το θυμόμουνα και καλύτερο! Και μαζί του, αναβίωσε στο σήμερα ένα κομμάτι των παιδικών μου χρόνων. Απολαύστε λοιπόν την κατ'εμένα καλύτερη εκδοχή ever..

Recommended Comments

Σχόλια

Δεν υπάρχουν σχόλια.

IP.Board Videos by DevFuse
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Κανονισμοί της σελίδας.