Προς το περιεχόμενο

Το δίχτυ (To dihti) - Ferruccelli (Ακουστική διασκευή σε weissenborn κιθάρα)

Από kotsarik, 18/09/2021
  • 576 views
  • 6 comments
Με μεγάλη περηφάνεια και ψυχική ικανοποίηση σας παρουσιάζω ένα από τα καλύτερα κατ’εμε΄ελληνικά τραγούδια, το ρεμπέτικο τραγούδι "Το δίχτυ" του Ξαρχάκου και Γκάτσου σε weissenborn κιθάρα. Πρόκειται για ένα εγχείρημα που αποτέλεσε προϊόν πολύμηνης προσπάθειας δεδομένου ότι το εν λόγω όργανο κουρδίζεται κατεξοχήν σε ματζόρε ανοιχτές συγχορδίες ενώ το τραγούδι είναι σε κλίμακα μινόρε…
Το τραγούδι δεν θα αναδεικνυόταν χωρίς την υπέροχη δουλειά που έκαναν στο βίντεο και στον ήχο οι φίλοι και συνεργάτες μου Simon Georgiou και Στράτος Αθανασίου από το Stone Music Studio στην Τριανδρία Θεσσαλονίκης.
Περισσότερο δικό μου υλικό και διασκευές σε weissenborn κιθάρα στο κανάλι μου στο youtube. Καλοδεχούμενες οι ερωτήσεις για αυτό το πανέμορφο όργανο!
  • Like 6

Πρόταση

Σχόλια



Σε ευχαριστώ πολύ Solitude! Μακάρι στο μέλλον να συνεργαστώ και με άτομα από εδώ μέσα, σε οτιδήποτε στυλ μουσικής! Θέλω πολύ να προάγω αυτό το υπέροχο όργανο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Εξαιρετικος! Εχω καιρο τωρα που ψιλοσκεφτομαι να παρω μια weissenborn και να ξεκινησω να μαθαινω, θα σε ενοχλησω οταν ερθει η ωρα της τελικα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Μπράβο σου. Μ αρέσει και το κλίμα στο βιντεακι(φόντο, αντικείμενα, το ύφος γενικότερα).  Και υπέροχο τραγούδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου