Προς το περιεχόμενο

TURKUAZ - Lookin' Tough, Feelin' Good - Mixed by Spiros Poullos

Από Spiros Poullos, 20/10/2021
  • 316 views
  • 5 comments

Μια μίξη που έκανα από τα πολυκαναλα του Live from the Lab της Telefunken.

 

Εξαιρετική μπάντα με παικταραδες!

  • Like 2

Πρόταση

Σχόλια

Στις 20/10/2021 στις 10:17 ΜΜ, Yannis Methenitis είπε

Μα τι ωραία παίζουν! 

Ωραία μείξη Σπάιρο.

Ευχαριστώ πολυ! Με χαροποιεί πολυ το θετικό σου feedback!

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Πολύ καλό! Σαν μείξη μου φάνηκε καλό, αλλά εγώ θα έδινα ένα τσικ παραπάνω στα μπάσα. Επίσης, αν και αυτό είναι στο Mastering και όχι στο Mixing, η συνολική ένταση μου φαίνεται χαμηλή. Το λέει και στο YouTube ότι είναι -6,4dB, οπότε είχε λίγο χώρο ακόμα πριν ξεκινήσει το normalization.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
3 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Πολύ καλό! Σαν μείξη μου φάνηκε καλό, αλλά εγώ θα έδινα ένα τσικ παραπάνω στα μπάσα. Επίσης, αν και αυτό είναι στο Mastering και όχι στο Mixing, η συνολική ένταση μου φαίνεται χαμηλή. Το λέει και στο YouTube ότι είναι -6,4dB, οπότε είχε λίγο χώρο ακόμα πριν ξεκινήσει το normalization.

 

Σε ευχαριστώ Αλεξ! Δε ξερω απο που άκουσες το τραγουδι. Ελπίζω όχι από κινητό 😃

Μου το έχουν ξαναπεί για τα μπάσα και πιστεύω πως είναι θέμα χώρου αφου εκεί που μιξαρω είναι untreated.

Ναι είχα "χώρο" για πιο δυνατή μίξη όμως προσωπικά προτιμώ η μίξη μου να είναι πιο χαμηλή για να μην γίνει normalize από το YouTube.

Επίσης η ένταση είναι και πολιτισμικό θέμα καθώς κατεμε πάντα, στο συγκεκριμένο είδος δεν υπάρχει λόγος να το πας όσο πιο ψηλά σε παίρνει.

Ενα metal κομμάτι σίγουρα θα το είχα αντιμετωπίσει διαφορετικά.

Σε ευχαριστώ πάντως για το feedback!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
1 ώρα πριν, Spiros Poullos είπε

Σε ευχαριστώ Αλεξ! Δε ξερω απο που άκουσες το τραγουδι. Ελπίζω όχι από κινητό 😃.
...προτιμώ η μίξη μου να είναι πιο χαμηλή για να μην γίνει normalize από το YouTube.


Φυσικά και δίνω feedback έχοντας ακούσει το κομμάτι παραπάνω από μια φορές και στα μόνιτορ και στα ακουστικά μου αν έχω δεύτερες σκέψεις. Καλά κάνεις και αφήνεις headroom, αλλά νομίζω τουλάχιστον 5db ήταν πραγματικά τσάμπα πράμα... Αν και όπως είπα, αυτά είναι τεστάκια που κανονικά τα κάνουν οι mastering engineers έτσι κι αλλιώς.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε


IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου