Προς το περιεχόμενο

Understanding McCartney | Ep 1: LIFT OFF

Από dimsonic, 18/12/2021
  • 464 views
  • 7 comments

Το συγκεκριμένο κανάλι έχει κάνει φοβερή δουλειά συγκεντρώνοντας υλικό από κλιπς σε διάφορες εποχές, από ειδήσεις εφημερίδες κλπ.

Το αφιέρωμα στον Paul είναι 5 επεισόδια και το είδα πρόσφατα με το ίδιο σχεδόν ενδιαφέρον που είδα πρόσφατα το Get Back.

Τώρα βλέπω ένα άλλο που μιλάει για την σχέση John Paul.

 

Πολύ καλή δουλειά γενικά.

  • Like 1

Πρόταση

Σχόλια



Μόλις είδα το 1ο επεισόδιο.

Πολύ ωραία δουλειά. 

 

Δεν ξέρω τι από όλα ισχύει, ποιος διέλυσε τους Beatles etc., αλλά καταλαβαίνω ότι "έφαγε πολύ σκατό" από τους φανμπόυδες κριτικούς.

 

Όσο έχω δει από το Get Back πάντως, μου είναι πιο συμπαθής από τον Lennon.

 

Το σίγουρο πάντως ότι μία το Get Back μία αυτή η σειρά videos είναι για μένα μια πολύ καλή ευκαιρία να βουτήξω σε μουσικά νερά που έχω αγνοήσει για χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Ο Lennon είχε δηλώσει λίγο μετά το get back κατα τη διάρκεια της ηχογράφησης του abbey road ότι ήθελε να φύγει. Αλλα για λόγους δημοσιότητας ο Alan Klein ζήτησε να μη δημοσιοποιηθεί. Ο McCartney δεν αποδέχτηκε ποτέ τον Klein και έκανε πίσω για ένα διάστημα, αλλά όταν είδε ότι η όλη ιστορία πάει στραβά βγήκε και δηλωσε δημόσια ότι αποχωρεί. Ετσι έμεινε στην ιστορία ότι έφυγε πρώτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ο Lennon είχε δηλώσει λίγο μετά το get back κατα τη διάρκεια της ηχογράφησης του abbey road ότι ήθελε να φύγει. Αλλα για λόγους δημοσιότητας ο Alan Klein ζήτησε να μη δημοσιοποιηθεί. Ο McCartney δεν αποδέχτηκε ποτέ τον Klein και έκανε πίσω για ένα διάστημα, αλλά όταν είδε ότι η όλη ιστορία πάει στραβά βγήκε και δηλωσε δημόσια ότι αποχωρεί. Ετσι έμεινε στην ιστορία ότι έφυγε πρώτος.

Ναι, αυτό κατάλαβα κι εγώ από το video.

 

Εν τω μεταξύ, μόλις άκουσα στο Spotify τον 1ο δισκο του και μου άρεσε πολύ.

Ναι, έχει μισοτελειωμένα κομμάτια.

ΟΚ, μπορεί να είναι "lofi" (??).

 

Όπως και να έχει, εγώ το ευχαριστήθηκα και δεν το περίμενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε

ήμουν 13 όταν διαλύθηκαν. Δεν μπορείς να φανταστείς τι αντίκτυπο είχε αυτή η είδηση. Όχι μόνο σε έναν 13χρονο. Παντού θα έλεγα.  Θυμάμαι είχα δει την ταινία και φεύγοντας είχα μια απορία: Και τώρα? τι θα γίνει τώρα?

Σαν να είχε τελειώσει ο κόσμος.

Συντομα ήρθε ο πρώτος του δίσκος στο σπίτι από φίλο και ηχογραφήθηκε σε μπομπίνα. Ήταν για μας η συνέχεια των beatles. Δεν ξέρω γιατι θεωρείται lofi. Το αγόρασα σε cd γύρω στο 90τόσο. Προσφατα τον αγόρασα πάλι σε ειδική έκδοση βινύλιο και με outakes. 

Αυτός και το RAM ήταν για μένα ιστορικοί με τον δικό του χαρακτήρα. Μετά μπήκε μπρός ο χαρακτήρας Wings που ήταν μια παρένθεση που έληξε όταν έφυγε η Linda. Ενδιαφέρουσα μεν, αλλά σίγουρα είναι καλύτερα εκεί που υπογράφει μόνος του.

Δυστυχώς του Ringo ήρθε αργά στην Ελλάδα, του George ήταν απλησίαστος λόγω κόστους και του Lennon πολύ επαναστατικός για τα γούστα μου.

Η βλακεία του Lennon ήταν ότι πίστεψε στον αρχιαπατεώνα τον Klein που υποτίθεται τους έταξε κάτι καλύτερο από την συμφωνία Northern Songs με τον Epstein/James κατι που το έπιασε αμέσως ο McCartney με τη βοήθεια του πεθερού του που τον αντιπροσώπευε νομικά. Σύντομα είδε ότι τα λεφτά θα κάνανε φτερά και ζήτησε να διαλυθεί το όνομα και να πάρει το μερίδιό του που το κατάφερε τελικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Βλέποντας και το Get Back επιβεβαιωθηκαν αυτα που πάντα πίστευα:

 

1. Συνθετικά οι Beatles ήταν 89% Paul,9% John και 1% George 

Το 9% όμως του John έκανε τη σύνθεση "μπητλικη"

 

2.ο Ringo είναι τρομερός ντράμερ και αγαπούσε το συγκρότημα περισσότερο από ολους

 

3.ο George στεναζε κάτω από τη,συνθετικη ,μπότα του John και του Paul

 

4.το συγκρότημα το διέλυσε ο George o οποίος ήταν και ο πρώτος που έφυγε 

 

5.Αθωα η κατηγορουμενη(Yoko)

 

6. Ήταν,είναι και θα είναι η καλύτερη μπάντα όλων των εποχών, κατηγορία "εκτός συναγωνισμού ".

Επεξεργασμένο από Superfunk
Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου