Προς το περιεχόμενο

"Compared to Bach, We All Suck" - Rick Beato livestream

Από BillTrantos, 19/05/2022
  • 375 views
  • 2 comments

Ακούω αρκετά Bach τελευταία και προγραμμάτιζα μια επίσκεψη στη Λειψία, μιας και είμαι πολύ κοντά. Σκέφτομαι συχνά και αυτό που είπε ο Metheny (compared to Bach, we all suck), αλλά και αυτά που λέει ο Beato στο βίντεο. Μου φαίνεται αδιανόητη η αιωνιότητα που πέτυχε ο Bach και συχνά νιώθω δέος ακούγοντας τα έργα του, σκεπτόμενος ότι τα έγραψε τον 18ο αιώνα. One of a kind.

  • Like 3

Πρόταση

Σχόλια

Για μένα δεν υπάρχουν λέξεις που μπορούν να περιγράψουν επαρκώς το μεγαλείο του Bach.

Απλά δεν...

 

Τα Βραδεμβούργια κοντσέρτα έχουν τερματίσει τη φάση στη γη...

 

Πραγματικά αξίζει να αφιερώσει κανείς χρόνο και στο ορατόριο "τα κατά Ιωάννην πάθη" (bwv 245).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
  • Moderator
9 ώρες πριν, gmoukou είπε

Για μένα δεν υπάρχουν λέξεις που μπορούν να περιγράψουν επαρκώς το μεγαλείο του Bach.

Απλά δεν...

 

Τα Βραδεμβούργια κοντσέρτα έχουν τερματίσει τη φάση στη γη...

 

Πραγματικά αξίζει να αφιερώσει κανείς χρόνο και στο ορατόριο "τα κατά Ιωάννην πάθη" (bwv 245).

 

Συμφωνώ και προσθέτω Goldberg Variations (ιδανικά παιγμένα από Gould) και Well-Tempered Clavier. Δε μπορεί να χωρέσει το μυαλό μου ότι όλα αυτά γράφτηκαν από έναν άνθρωπο πριν 350 χρόνια.

 

Επίσης ένα καταπληκτικό documentary για τον Bach είναι αυτό:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε


IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου