Προς το περιεχόμενο

"Πως μετράμε τα Πεντάηχα (5-tuplets)?" (#370)

Από ioannisanastassakis, 06/07/2022
  • 1.183 views
  • 15 comments

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους!

 

Ωραία τα θέματα σχετικά με gear ή το πως μπορεί κάποιος να γίνει πιο γρήγορος, χορηγίες κλπ αλλά σήμερα θα τα αφήσουμε λίγο στην άκρη και θα πιάσουμε τους ρυθμούς. Πάμε να δούμε, λοιπόν, πως μετράμε τα πεντάηχα (5-tuplets)!

 

Ελπίζω το σημερινό βίντεο να βοηθήσει όσους ενδιαφέρονται επ’αυτού του θέματος! Για οποιοδήποτε σχόλιο, μην διστάσετε να γράψετε από κάτω.
 

Πρόταση

Σχόλια



Εγώ το κάνω με λέξεις.

Για 5ηχα "σπα-να-κό-πι-τα".

Εξαρτάται βέβαια που είναι ο τόνος (ή βρίσκω μια λέξη με τον τόνο στην 1η συλλαβή, ή αλλάζω τον τονισμό της λέξης).

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Πω πω τι μου θυμίσατε... Ή 3η Γυμνασίου ήταν, ή 1η Λυκείου, που ο καθηγητής μου στο μπουζούκι είχε βάλει ένα πεντάηχο γύρισμα, και έλεγε "λάθος" κάθε φορά που δε το παιζα σωστά, χωρίς να μου λέει ποιο είναι το σωστό. Νομίζω ήταν στο "Της Δικαιοσύνης". Μιλάμε για κλάμα. Έτσι μαθαίνεις 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Και για 7ηχο έχω το "μελιτζανοσαλάτα".

 

Μόλις θυμήθηκα έναν Έλληνα ντράμμερ (παλιό) να παίζει και να λέει ταυτόχρονα (θα καταλάβετε τα μέρη του σετ από την φράση που έλεγε) ...

 

"Πού πας (ο τόνος μόνο στο "πού"), πού πας, πού πας, πού πας, Τρίκαλα, Τρίκαλα, Τρίκαλα, Τρίκαλα".

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε

@fusiongtr Κυρ Φιουζιονάρα μου, στα πεντάρια σπανακόπιτα, στα εφτάρια μελιτζανοσαλάτα, στα εννιάρια μία χόρτα μία θράψαλα, στα δεκάρια θάλασσα ψάρια ψάρια θάλασσα... δε θα τη βγάλω τη δουλειά πέρα, θα σφάξω άνθρωπο από την πείνα στο πρώτο μισάωρο. 🤣

  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου