Προς το περιεχόμενο

Boss IR 200 vs Strymon Iridium vs Atomic Amplifi Firebox: which one to buy?

Από Yannis Methenitis, 29/07/2022
  • 4.774 views
  • 83 comments

Ένα αντικειμενικό συγκριτικό τεστ των τριών modelers απο τον αγαπημένο μου Leo Gibson, με την απόλυτα ιταλική προφορά αλλά άψογο 'έλεγχο της αγγλικής.

Δεν σου βάζει μασημένη τροφή και πάντα θυμίζει πως μπορείς να έχεις άλλη άποψη αν και ότι κάνει είναι επιστημονικά αντικειμενικό. Ασχολείται με τους modellers και έχει άπειρα συγκριτικά τεστ.

Προσωπικά λιγουρεύομαι ένα Iridium για να λύσω το θέμα της ηχογράφησης κυρίως. Παλαιότερα το είχα λύσει με το Tech 21 PSA-1 μέχρι που το έδωσα γιατι ήθελα να ξεφορτωθώ τα ρακ πριν κάτι χρόνια και απο τότε ψάχνομαι για εύκολη λύση στο διαμέρισμα με αποτέλεσμα να έχω κόψει σχεδόν κάθε ηχογράφηση.

  • Like 2

Πρόταση

Σχόλια



  • Moderator

Εγώ είμαι φαν του Ampli-Firebox, αλλά πιστεύω ότι σε σένα Γιάννη θα ταιριάξει καλύτερα το Iridium. Φοβερά πετάλια και τα 2, can't go wrong που λένε και στα χωριά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
  • Administrator

Μα για τον συνδυασμό και των δύο. Είναι μια καλή λύση αφού σου προσφέρει 3 απο τους καλύτερους ενισχυτές αλλά και καμπίνες, όλα με τεχνολογία modelling. Απλά στις καμπίνες μπορείς να προσθέσεις έξτρα IRs.

Όταν λες δεν σου άρεσε κανένα τι εννοείς; Τονικά σε σύγκριση με το ορίτζιναλ; Γιατί εμένα μου αρκεί και μου περισσεύει, εκτός και αν έχεις τη δυνατότητα να κατέχεις 2-3 απο τους καλύτερους ενισχυτές και πλειάδα καμπινών. Για μένα δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Προτιμώ αυτες τις επιλογές που μου προσφέρει ένα Iridium που μου ακούστηκε πιο πιστικό αναφορικά με το ορίτζιναλ συγκριτικά με τη βαβούρα ενός ενισχυτή της σειράς με ένα μικρόφωνο, σε υπνοδωμάτιο.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
42 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Όταν λες δεν σου άρεσε κανένα τι εννοείς; Τονικά σε σύγκριση με το ορίτζιναλ;

 

Αυτό ακριβώς εννοώ.

Και βέβαια, για μένα δεν θα ήταν ποτέ ζητούμενο κάτι τέτοιο, απλά το βίντεο με αυτό ασχολήθηκε.

Εμένα θα μου έφτανε να μπορώ να έχω/φτιάξω κάποιους ήχους που να με ικανοποιούν.

 

Αλλά .... γιατί δεν γράφεις κατευθείαν στην κάρτα με το me-70 (ή και πετάλια), και να βάλεις μετά από το DAW κάποια IRs που να σου αρέσουν?

 

Και επίσης, γιατί δεν κοιτάς και κάποιες σύγχρονες πεταλιέρες, που αν και λίγο φθηνότερες, σου δίνουν έναν σκασμό ενισχυτές και καμπίνες, δυνατότητα να περάσεις εξωτερικά IRs μέσω software, και έχουν και ένα κάρο εφφέ επιπλέον?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Μόλις είδα το συγκριτικό. Από ηχητικής άποψης έχω να σχολιάσω τα εξής (με βάση τα όσα άκουσα):

 

Για το boss έχω να πω ότι είναι το πιο πλούσιο αρμονικά, αλλά υπολείπεται σε low end. Πιθανότατα να φτιάχνει εάν δώσουμε λίγο παραπάνω μπασο.

 

Για το strymon έχω να πω ότι άκουσα αυτό που έπρεπε, σα συνολο. Ίσως ήθελε λίγο παραπάνω gain για να βγάλει περισσότερες αρμονικές. Θα ακούγονταν ωραία σε συνδυασμό με το boss. To ένα θα γέμιζε το άλλο.

 

Το τελευταίο της λίστας μου φάνηκε, επίσης, ισορροπημένο, αλλά είχε πολύ λιγότερο gain σε σχέση με τα άλλα και πιστεύω ότι ούτε αυτό ρυθμίστηκε με προσοχή.

 

Μάλλον το 2ο θα διάλεγα, με ηχητικά κριτήρια.

 

Αυτά τα ψηφιακά εργαλεία πόσο ακούνε στην πένα? Σαν ένα καλό VST? Ή θυμίζουν ενισχυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου