Προς το περιεχόμενο

odis13 - Poor Boy Long Ways From Home - John Fahey Cover

Από odis13, 06/08/2022
  • 522 views
  • 6 comments

Μου καθοταν περιεργα να εχω ανεβασμενο το Poor Boy Long Ways From Home μονο στη προσφατη παραλιακη του βερσιον, οποτε τωρα που επεστρεψα στη βαση μου ωρα για μια ελαχιστως πιο σοβαρη αποπειρα. Ευκαιρια να δοκιμαστουν και μερικα νεα παιχνιδια, οπως η Guild του βιντεο. Ευελπιστω οτι καπου στο 7ο-8ο iteration θα εχω μια αξιοπρεπη εκτελεση, ισως και πριν τελειωσει το μετρο της Θεσσαλονικης. 

  • Like 6

Πρόταση

Σχόλια



Πραγματικά δε μπορώ να φανταστώ τι εννοείς με το αξιοπρεπή εκτέλεση.... πόσο πιο καλό μπορείς να το κάνεις δηλαδή;

Παρόλο που μου φάνηκε οτι ξεκίνησε κάπως δειλά, στη πορεία ξεθάρρεψε και μου άρεσε πάρα πολύ το παίξιμο όπως και ο ήχος!
Αλήθεια, με τι setup ηχογράφησες;

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Ευχαριστω! Το setup για την ηχογραφηση ειναι κλασσικο εδω και λιγο καιρο - mid side configuration, με ενα Rode M3 πυκνωτικο και ενα Superlux R102 ribbon. Ειναι τοποθετημενα διπλα στην καμερα (κινητο) περιπου 45 εκατοστα απο το κεντρο της κιθαρας χοντρικα. Λιγο ελαφρυ eq για να κατεβουν τα ακρα σε μπασα/πριμα και λιγο εξτρα reverb - δε θελει πολυ μιας και το mic setup πιανει λιγο το δωματιο και εχει αρκετο αερα απο μονο του. Τα μικροφωνα πανε σε ενα Zoom R16 recorder. 

 

Αυτο το ξεθαρεμα που λες κυνηγαω, με τα fingerpicks ακομα με παιδευει. Τις προαλλες βρηκα και πηρα επιτελους ProPik fingerpicks, που εχουν 4 bands αντι για τα κλασσικα 2 και η διαφορα στην ανεση ειναι τρομερη οποτε ευελπιστω συντομα θα ειμαι και αρκετα πιο ανετος στο παιξιμο. 

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
  • Administrator
11 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Μου άρεσε πολύ Οδυσσέα, μπράβο!

Το ίδιο!

Άποψης ασχέτου: μήπως θα πρόσθετε κάτι ένα stomp box;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου