Προς το περιεχόμενο

Kid Ramos - Let It Go (solo playthrough)

Από bluesbrain, 14/01/2023
  • 356 views
  • 0 comments

Καλησπέρα, είπα να επανέλθω στη μελέτη των west coast blues. Αυτή τη φορά ένας από τους αγαπημένους κιθαρίστες του είδους ο εξαιρετικός Kid Ramos!

Το κομμάτι λέγεται "Let it go" και είναι απο το δίσκο "Too small to dance" στον οποίο τραγουδά και παίζει φυσαρμόνικα ο Lynwood Slim.

Εδώ βρίσκομαι στα όρια της τεχνικής μου καθώς ο Ramos έχει πλούσιο παίξιμο ακόμα και στις πιο γρήγορες ταχύτητες.

Έμαθα αρκετά πράγματα για το είδος από τη μελέτη του κομματιού και ίσως να βοηθήσει όποιον ενδιαφέρεται για το west coast στυλ.

 

Για την ηχογράφηση χρησιμοποίησα για πρώτη φορα το direct out ενός Quilter Superblock US και για καμπίνα χρησιμοποίησα IR από το wall of sound. Το αποτέλεσμα δεν μπορω να πω οτι ήταν ανωτερο απ΄οτι αν το έκανα εξ ολοκλήρου απο το Amplitube. O Quilter παιζει εξαιρετικα live σε καμπινα αλλα το line out είτε με το cab simulator που έχει built-it ή μέσω software δεν με εντυπωσίασε. Επιφυλάσσομαι όμως γιατί δεν το έχω καίρο οπότε μπορει να μου διαφεύγει κάτι.

Ο ήχος της κιθάρας στο original είναι αρκετά πριμομεσσαίος και αυτό προσπάθησα να προσομοιάσω στο εν λόγω cover.

  • Like 3

Πρόταση

Σχόλια

Δεν υπάρχουν σχόλια.



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου