Προς το περιεχόμενο

The Billy Gibbons .007 gauge string challenge

Από Yannis Methenitis, 18/01/2023
  • 825 views
  • 12 comments

Για όσους έχουν τενοντίτιδες ή αρθριτικά ή γενικά δυσκολεύονται με τα δάχτυλα τους, λεπτότερες χορδές είναι μια καλή λύση. Εγω χρησιμοποιώ 10αρες και επειδή δεν παίζω κάθε μέρα και δυσκολεύομαι το πρώτο τέταρτο την επόμενη φορά που θα πιάσω κιθάρα, θα κατέβω στα 9,5 και ίσως 9. Απ' ότι φαίνεται και στο βίντεο, δεν υπάρχει διαφορά στον ήχο ακόμα και με .7 που είναι και οι χορδές του Billy Gibbons των ZZ Top, ο οποίος κατέληξε εκεί μετα απο παρότρυνση του BB King, που του είπε "why do you work so hard?" Κρίνοντας απο των ήχο και των δυο μεγαθηριων μόνο αναιμικό δεν μπορείς να τον χαρακτηρίσεις. Άρα...

Πρόταση

Σχόλια



Γιάννη μου εξαρτάται από το πώς παίζει κάποιος.

Αν παίζει με πολλά και μεγάλα bends, σίγουρα θα βοηθηθεί από μικρότερο gauge.

 

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ συχνά bends, και με μικρότερο gauge έχω δύο "προβλήματα".

Πρώτον δεν αισθάνομαι αρκετή αντίσταση στο δεξί όταν χτυπάω την χορδή με την πένα (θέλω "ψωμί" στην χορδή στο δεξί), και δεύτερον όταν παίζω ακκόρντα με μεγάλο stretch, και αναγκαστικά κάποιες χορδές πατιούνται με δύναμη, είναι πιθανόν με πιο λεπτές χορδές να φαλτσάρουν ελαφρά οι νότες.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Ο τελικός ήχος είναι ένας από τα θέματα που καλείται να αντιμετωπίσει εκείνος που μεταβαινει σε λεπτότερες χορδές.

Αυτο, όπως φαίνεται και στο βιντεο λύνεται. 

 

Αυτά που δεν λύνονται τόσο εύκολα, αφορουν το παίξιμο. Πιεζεις τη χορδή πάνω στο ταστο και αλλάζει το pitch, χτυπας λίγο παραπανω τη χορδή και σπάει ο ήχος. Για να μην αναφέρω το έντονο buzz, που σε αναγκάζει να ψηλώσεις action. Επισης, για όσους παίζουν με δάκτυλα δεν ενδείκνυται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Είμαι της γνώμης ότι κάθε gauge κάτω του 9-42 είναι μεταξωτό βρακί.
(Αυθαίρετα επιλέγω αυτό το νούμερο, δεν ξέρω απ' αυτά, εγώ πάντα προτιμώ τις χοντρές 🙃)
Δε μου φαίνεται εύκολο να προκύψει συνοικέσιο 😆 με κάτι τόσο λεπτό. Εξαρτάται πάντα όμως από τον παίκτη και την κιθάρα.

 

Αλλά ναι, αν έχουμε φτάσει στο '23 και ενώ η πραγματικότητα σε οδηγεί στο να κατέβεις νούμερο εσύ φοβάσαι μη μικρύνει ο ήχος σου...

 

50centdriving.gif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου