Προς το περιεχόμενο

Stevie Wonder 1974 concert on German TV show Musikladen/Beat Club

Από Yannis Methenitis, 05/05/2019
  • 602 views
  • 5 comments

No comment.

  • Like 5

Πρόταση

Σχόλια

Ω ρε θυμάμαι διάφορα κομμάτια από αυτό το live που τα είχα δει σε αποσπάσματα... Ανυπέρβλητο groove και παιξίματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Jet72

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Με το Clavinet του Superstition κατάλαβα επιτέλους τι θα πει "groove". Είναι η απόλυτη άσκηση που ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι μπορείς να παίξεις σχετικά εύκολα. Μου θυμίζει τα αργά κιθαριστικά σόλο του Gilmour, που όταν τα ακούς ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι μπορείς να τα παίξεις. Και τελικά τα κουτσοπαίζεις αλλά ΔΕΝ ακούς αυτό που θα ήθελες.

Και δεν έχω βρει ένα tutorial κάποιου γιουτουμπερά που να  δείχνει σωστά το Clavinet part. Όλοι ξεκινούν με το disclaimer ότι "δεν πρόκειται για ένα τρακ αλλά για κάμποσα οπότε δεν είναι δυνατό να το παίξεις όπως το ακούς" κλπ κλπ. Ναι, αλλά όταν ακούς τον S.W. live μια χαρά το παίζει και πολύ περισσότερο μια χαρά το γκρουβάρει.

 

Τον ήξερα για δεκαετίες, τους τελευταίους μήνες τον έχω ανεβάσει ΠΟΛΥ ψηλά στην καλλιτεχνική μου εκτίμηση.

Επεξεργασμένο από Jet72
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
19 minutes ago, Jet72 said:

 Ναι, αλλά όταν ακούς τον S.W. live μια χαρά το παίζει και πολύ περισσότερο μια χαρά το γκρουβάρει.

Εχεις δικιο και μου φαινεται οτι εκει ειναι το μυστικο τελικα.

Δεν ειναι μονο τι παιζεις αλλα πως παιζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

εμένα αυτό που μου αρέσει στο βίντεο είναι η απλότητα του 1974.

Ενώ ήδη ήταν τεράστιο όνομα, βγαίνει ζωντανά σε μικρό χώρο, με μηχανήματα απλά στημένα, με τις κοπέλες καθημερινά ντυμένες και όχι με τουαλέτες ή ξέκωλα και παίζουν ήσυχα και ωραία...

Εκείνο που δεν μου άρεσε ήταν ο ρυθμικός που τους σκέπαζε όλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
2 ώρες πριν, Jet72 είπε

Με το Clavinet του Superstition κατάλαβα επιτέλους τι θα πει "groove". Είναι η απόλυτη άσκηση που ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι μπορείς να παίξεις σχετικά εύκολα. Μου θυμίζει τα αργά κιθαριστικά σόλο του Gilmour, που όταν τα ακούς ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι μπορείς να τα παίξεις. Και τελικά τα κουτσοπαίζεις αλλά ΔΕΝ ακούς αυτό που θα ήθελες.

Και δεν έχω βρει ένα tutorial κάποιου γιουτουμπερά που να  δείχνει σωστά το Claviner part. Όλοι ξεκινούν με το disclaimer ότι "δεν πρόκειται για ένα τρακ αλλά για κάμποσα οπότε δεν είναι δυνατό να το παίξεις όπως το ακούς" κλπ κλπ. Ναι, αλλά όταν ακούς τον S.W. live μια χαρά το παίζει και πολύ περισσότερο μια χαρά το γκρουβάρει.

 

Τον ήξερα για δεκαετίες, τους τελευταίους μήνες τον έχω ανεβάσει ΠΟΛΥ ψηλά στην καλλιτεχνική μου εκτίμηση.

Νομιζω οτι μουσικοι απο ολο το φασμα , θα τον ανακαλυπτουν για πολλα πολλα χρονια απο τωρα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε


IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου