Προς το περιεχόμενο

Once upon a line - Music by Yorgos Mourkousis

Από gmoukou, 16/05/2019
  • 1.482 views
  • 9 comments

Να'μαι πάλι. (υπόσχομαι οτι μετά απο αυτό θα σταματήσει το μπαράζ αυτοπροβολής μου για τουλάχιστον ένα τρίμηνο)

 

Αυτή τη φορά σας παρουσιάζω τη δουλειά που έκανα για τον 3ο Διεθνή ΔΙαγωνισμό Σύνθεσης για animation που διοργάνωσε το Μέγαρο Μουσικής.
Ένα πολύ όμορφο βίντεο απο την Alicja Jasina και αρκετά δύσκολο θα έλεγα εκ πρώτης όψεως.

 

Αν και δεν είχε φέτος καλύτερη, ή τουλάχιστον κοντά στην περσινή, μοίρα (κατάφερα να φτάσω στους τελικούς 20) νιώθω πάρα πάρα πολύ περίφανος για αυτή τη δημιουργία δεδομένου του ελάχιστου χρόνου που κατάφερα να διαθέσω αλλά κυρίως του ίδιου του αποτελέσματος.

Νόμιζα ότι ήξερα τι σημαίνει δημιουργικό άγχος αλλά όχι, εδώ ήταν το real thing για εμένα.

 

Δε μπορώ να πω οτι έμεινα ευχαριστημένος απο τις υπόλοιπες διακριθείσες συνθέσεις, πηγαίνοντας όπως πάντα με μπόλικη καλή συνθετική διάθεση και πνεύμα του ευ αγωνίζεσθαι, αλλά η "υποκειμενική αντικειμενικότητα" που ανέφερε ο πρόεδρος της επιτροπής Δημήτρης Μαραγκόπουλος οτι υπήρχε είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα προς συζήτηση.


Είμαι ορθάνοιχτος στην κριτική σας, γνώμες, απόψης, συμβουλές κλπ

  • Like 4

Πρόταση

Σχόλια



Κριτική στην μουσική σου δεν έχω την γνώση να κάνω,αλλά μπορώ να σου πώ οτι αυτό μου άρεσε.

Ταίριαξε ωραία με την ιστορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
  • Guru

καλή προσπάθεια και πιστεύω ότι συνθετικά υποστήριξες επαρκώς το ύφος δίνοντας μεγάλος μέρος της απαιτούμενης υπεραξίας στην εικόνα μέσω της μουσικής σου... η αδυναμία που εμποδίζει στο όλον να χαρακτηριστεί (τουλάχιστον από μένα) πολύ καλό (η γιατί όχι και άριστο), είναι ότι δεν κατάφερες τον άριστο "συγχρονισμό" στις ρυθμικές ατάκες στη ροή των νοτών με τους συνεχείς "εικαστικούς τονισμούς", με αποτέλεσμα μια αίσθηση ρυθμικής δυσαρμονίας που του στερεί αυτό το "κάτι" που θα έκανε την υπερθετική διαφορά στην πρόκληση της συναισθηματικής προσοχής του θεατή, μέσω της ιδανικής "συνδυαστικής έντασης" που πάντα απορρέει από τον δημιουργικό συντονισμό εικόνας και ήχου...

 

μπράβο όμως έτσι κι αλλιώς γιατί ξέρω καλά την δυσκολία γι αυτό (πόσω  μάλλον για ένα κομμάτι με τόσο μεγάλη διάρκεια) και δεν στο επισημαίνω με κριτική αυστηρότητα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

@Nikos Aravanis @Αετός χαίρομαι που σας άρεσε!
@npap δε παρεξηγώ σε καμία περίπτωση. ΓΙ'αυτό είμαι εδώ, για να το μοιραστώ μαζί σας και μέσα απο τα σχόλια να ανέβω κι άλλο.
Η αλήθεια είναι οτι προκειμένου να έχει συνοχή το μουσικό κομμάτι ίσως μου ξέφυγαν διάφορα αλλά δε μπορώ να πω οτι κατέχω σε μεγάλο βαθμό τον τρόπο που θα κάνω αυτό τον "επαγγελματικό" συγχρονισμό.
Μπορεί να έχει να κάνει με τα εργαλεία, μπορεί κάλλιστα (και πιο πιθανό) να έχει να κάνει και με την εμπειρία πάνω στα εργαλεία.

Όπως και να'χει, σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου