Προς το περιεχόμενο

Sultans of Swing (Dire Straits Cover) - Martin Miller & Josh Smith - Live in Studio

Από vagelism, 05/06/2019
  • 1.365 views
  • 9 comments

Πρόταση

Σχόλια



Τα έχω παρακολουθήσει αυτά τα sessions και έχουν παίξει καταπληκτικά πράγματα. Η μπάντα είναι world class φυσικά και οι guest μουσικοί ένας κι ένας. Στο συγκεκριμένο είναι η πρώτη φορά που θεωρώ ότι δεν έπιασαν το σύνηθες επίπεδο. Βέβαια μιλάμε για εμβληματικό κομμάτι και πολύ ειδική περίπτωση μπάντας/κιθαρίστα/τραγουδιστή. Νομίζω πάντως ότι αυτά τα κομμάτια δεν διασκευάζονται. Το μόνο που μπορείς να κάνεις (αν μπορείς) είναι τα τα παίξεις note for note, οτιδήποτε άλλο είναι περιττό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
7 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Τα έχω παρακολουθήσει αυτά τα sessions και έχουν παίξει καταπληκτικά πράγματα. Η μπάντα είναι world class φυσικά και οι guest μουσικοί ένας κι ένας. Στο συγκεκριμένο είναι η πρώτη φορά που θεωρώ ότι δεν έπιασαν το σύνηθες επίπεδο. Βέβαια μιλάμε για εμβληματικό κομμάτι και πολύ ειδική περίπτωση μπάντας/κιθαρίστα/τραγουδιστή. Νομίζω πάντως ότι αυτά τα κομμάτια δεν διασκευάζονται. Το μόνο που μπορείς να κάνεις (αν μπορείς) είναι τα τα παίξεις note for note, οτιδήποτε άλλο είναι περιττό.

Hταν ακριβως αυτη η σκεψη μου.

Ο Κnopfler παραειναι χαρακτηριστικος σαν ρολο {φωνης κ κιθαρας} στο κομματι.

Ωστοσο τα παιδια εκαναν ενα εξαιρετικο κατ εμε..cover..που ζηλεψα.{οσοι απο εμας εχουμε τολμησει με μπαντες να το προσεγγισουμε..ξερουμε ποσο παλουκακι ειναι.}

Δεν προσπαθησαν να το παιξουν Note for note..αλλα να το κανουν δικο τους.

Προσωπικα δεν με χαλασε καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Το μόνο που με χάλασε είναι η φωνή. 

Αλλά τι να κάνω, έχω συνηθίσει (και να παίζω σε) vocal fronted μπάντες, οπότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
  • Guru
8 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

δεν με αφησε και αυτο το ταμπουρο

N' αγιάσει ο στόμας σου. Σαν μαχαιριά στην καρδιά κάθε που κοπανούσε...

Κι εγώ συμφωνώ με jazzjoker γενικά. Βασικά προσπάθησα να το δω σαν ένα ωραιότατο jam, και υπό αυτό το πρίσμα έχει όλα όσα χρειάζεται: σολίδια, impromptu φωνητικά και σεμινάρια οργανοπαιξίας μέσα σε μια rawk μπάντα. Κατά τ' άλλα δεν μου άρεσαν οι προσεγγίσεις από πλευράς παραγωγής (ήχος leslie στη ρυθμική, ήχος ταμπούρου, ήχος του lead κιθαρίστα-αν και αισθάνομαι λίγο γελοίος να κρίνω τον ήχο ενός τέτοιου παιχταρά...)

Thanx για το video. Ήταν ευκαιρία να θυμηθούμε αυτό:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου