Προς το περιεχόμενο

Is the Jazz III the ultimate lead guitar pick?

Από Yannis Methenitis, 07/06/2019
  • 2.277 views
  • 13 comments

Ο τύπος αναλύει τους λόγους που η συγκεκριμένη πένα είναι η "καλύτερη" γι αυτόν αλλά και άλλους γνωστούς κιθαρίστες. Και παρα το ότι μπαίνει σε μεγάλο κόπο να μας το εξηγήσει και ιδιαίτερα δίνει σημασία στο μέγεθος και το σχήμα, δεν αναφέρει καθόλου το υλικό κατασκευής παρ' ότι την συγκρίνει με την Fender 351 που φυσικά πέρα απο το σχήμα και μέγεθος είναι απο άλλο πλαστικό. Κάτι που μπορεί να διαπιστώσει ο οποιοσδήποτε παίζοντας με πένες 351 π.χ. αλλά με διαφορετικό υλικό. Προσωπικά χρησιμοποιώ την Jazz II και μια D'Andrea 351 απο "μυστικό"κράμα που δεν κυκλοφοράει πια αλλά κάπου διάβασα πως επανέρχεται. Καλό αυτό γιατί έχω μείνει με 2 μόνο και ξέρετε πως χάνονται οι πένες.

  • Like 1

Πρόταση

Σχόλια



αν δεν δοκιμάσεις δεν ξέρεις...

χρόνια στην 351 heavy, βασικά έχω μία από το 1977...(δε θέλω γέλια, αν και κάπου την έχω ρίξει και πρέπει να σηκώνω καναπέδες) που την είχα φάει στα μέτρα μου....

αλλά και αρκετές jd κατά καιρούς.

Πρόσφατα πάλι jd....500, tortex, stubby...ανάλογα με το κομμάτι τις χορδές την κιθάρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
  • Guru

Υπάρχει και σε xl μέγεθος, λίγο μεγαλύτερη αλλά και πάλι μικρότερη από το 351 στάνταρτ μέγεθος. Μετά πας στο στυλ TIII για πιο μεγάλες αλλά με την ίδια μύτη.

 

Γενικά εξαρτάται από το τι παίζεις. Εγώ προτιμώ μια πένα που κάνει για lead παίξιμο, αλλά και για συγχορδίες, funk κτλ. Η μύτη συγκεκριμένα βολεύει για shred, αλλά ακούγεται πολύ πρίμα και δεν είναι και ιδανική για συγχορδίες. Επίσης το αν και πως είναι beveled οι πλευρές είναι σημαντικό. Είναι δύσκολο να βρεις μια πένα που να κάνει για όλα. Ωραίες είναι και οι Andrea pro plec που βγαίνουν και σε teardrop και σε 351.

 

Εδώ κάπως εξηγούν τις κατηγορίες σχήματος στη Dunlop.

 

http://lifestyle.jimdunlop.com/tortex-picks-shapes-possibilities/

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Χρόνια λάτρης της petrucci jazz III. Θα ήθελα να δοκιμάσω και τις Flow κάποια στιγμή. 

 

Μου έκατσαν με την μια στα χέρια, επειδή ίσως είναι ελαφρώς μεγαλύτερη απ την jazz III που ενώ την είχα συνηθίσει, είχα μια ροπή προς τα pinch harmonics 

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Και εγω μεγαλος φαν των jazz 3.

Τις αγοραζω 12αδες απο ebay (γυρω στα 7-8 ευρω). Σε ασπρο για τις rosewood και σε μαυρο για τις maple κιθαρες μου.

 

Μου αρεσουν διοτι:

1. Το μεγεθος ειναι ιδανικο. Τοσο μεγαλο ωστε να εχω καθαρες πενιες και τοσο μικρο ωστε να επιτρεπει χρηση δακτυλου.

2. Το υλικο ειναι φανταστικο. Φαγωνεται πολυ αργα. Επισης, οσο ιδρωνω, τοσο κολλαει στα δακτυλα μου. Πολυ μελετημενο.

3. Ιδανικο σχημα για τον ηχο που θελω. Η μυτερη μυτη ειναι ακρως επιθυμητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου