Προς το περιεχόμενο

Exclusive Interview with John Scofield

Από Yannis Methenitis, 11/07/2019
  • 1.728 views
  • 3 comments

"Ο κόσμος μου δίνει cd κάθε βράδυ και δεν τα ακούω, δεν έχω χρόνο, προσπαθώ να μελετήσω άλλη μουσική. Ο τρόπος που βρίσκω άλλους μουσικούς, είναι ακούγοντας τους να παίζουν ή φίλοι μου που ξέρω ότι μπορούν να παίξουν καλά, μου λένε, αυτός ο τύπος είναι καλός. Έτσι η δικτύωση μεταξύ άλλων μουσικών είναι ο τρόπος να γνωριστείς και να γίνεις γνωστός. Νομίζω ότι ξέρουμε πότε ακούμε κάποιον που μας αρέσει και με ποιον θέλουμε να παίξουμε."

 

Δεν ξέρω αν έχει χρησιμεύσει το Noiz στο παραπάνω, αλλά ο στόχος στην τελευταία εκδοχή του, αυτός είναι. Networking μεταξύ μουσικών.

Κάθε προφίλ μέλους είναι εν δυνάμει ένα μικρό βιογραφικό μουσικού που μπορεί να αναζητηθεί και να δικτυωθεί.

  • Like 4

Πρόταση

Σχόλια

  • Guru

Τεράστιος.Εξακολουθεί να επανεφευρίσκει το παίξιμο του ακόμα και σήμερα. Μοναδική φρασεολογία, αναγνωρίσιμος από την πρώτη νότα και συνθεταράς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
5 hours ago, pipityri said:

αναγνωρίσιμος από την πρώτη νότα 

 

θα έλεγα και από την μοναδική αν χρειάζεται

έπρεπε στο θέμα "σόλο που με σημάδεψε" να είχα βάλει αυτό αλλά ...βλέπεις είχαν προηγηθεί άλλα.

 

Αλλά μια εξαίρεση θα έκανα.

Μια εξαιρετική σύνθεση και εμφάνιση.

Από τα καλύτερα pocket...., ήχος όλων, παίξιμο, τα πάντα όλα.... Σχεδόν ισάξιο του studio...

Από τότε άρχισα να ψάχνω βιβλία και περιοδικά να δω τι είναι αυτός ο Scofield και από πού ξεφύτρωσε. Βλέπετε το 1976 δεν υπήρχε ούτε ιντερνέ ούτε τίποτις.....

 

αυτό που μ αρέσει είναι ότι γελάνε όλη την ώρα προφανώς γιατί αυτό που θέλουν να παίξουν τους βγαίνει σωστά...κι οι ίδιοι ακόμα δεν πιστεύουν !

 

 

 

Επεξεργασμένο από dimsonic
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Κάθε συνέντευξη των Stick People (και οι 5 τους υπέροχοι, ο ένας μεγαλύτερος θρύλος από τον άλλο) είναι πολύ ενδιαφέρουσα, μιας που ακούς μουσικάρες να λένε ιστορίες από το παρελθόν συνήθως άγνωστες στον πολύ κόσμο.. εδώ ωστόσο δεν έβαλα το βίντεο για να υπερθεματίσω επί τούτου, αλλά για να επισημάνω κάτι που ίσως άργησα να παρατηρήσω...

 

John Scofield - Jeff Bridges: ίδιο μούσι, ίδια φωνή, ίδια αποθέωση του cool.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε


IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου