Προς το περιεχόμενο

Dave Grusin

Από loucas, 28/07/2019
  • 1.726 views
  • 15 comments

Ενας τεράστιος μουσικος που πέραν των αμέτρτων soundtracks καθόρισε (μαζι με τον Bob James ) την σϋγχρονη contemporary jazz.Φυσικά με τον Lee που έχουν κάνει τόσα μαζϊ.

Μια απο τις βασικες επιρροές μου πλέον στα 85 του.Χαρακτηριστικός ο τρόπος που απλωνει τις 9ες και 11ες και οι εν γένει αμρμονϊεςτου.Ενδεικτικα τα τρία τελευταϊα λεπτά.....

  • Like 3

Πρόταση

Σχόλια



τουλάχιστον για μιά δεκαετία δεν άκουγα τίποτα περισσότερο από Lee και Dave και γενικότερα GRP.

Το ότι έφτασε τα 85 το καταλαβαίνω περισσότερο από το πρόσωπο του Lee και από το γεγονός ότι τα κοντινά γιαλιά δεν βγαίνουν από το κεφάλι μου εδώ και αρκετό καιρό.

Είναι μεγάλοι όπως όλη η παρέα τους και αξίζουν για πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Δημήτρη συμφωνώ απόλυτα.Αναμένω το dvd που τελειώνει συντομα σχετικά με όλη την ζωή του.""Not enough time"" λέγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε

πρέπει να έχω κανα δυό dvd σίγουρα.... εδιτ 1 έχω το from the record plant

 

το not enough time είναι ΜΕΓΑΛΗ αλήθεια

Επεξεργασμένο από dimsonic
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Εχω το west side story και το άλλο που ειναι νεος στο record plant νομιζω....καπως ετσι.Mε τον carlos vega στα τυμπανα κτλ.

"Κατάλοιπα" προ youtube εποχής χαχα...

Not enough time..... σιγουρα μεγαλη αλήθεια....γιαυτό Δημήτρη γράψε σημερα αυτό που νομϊζεις οτι θα ηχογραφήσεις αύριο.....εγω λεω "" you never know"....

Επεξεργασμένο από loucas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

To Live at the record plant ειναι ακομα κ σημερα σημειο αναφορας για μενα..

Εξαιρετικα παιξιματα απο ολους τι να λεμε..

Abraham Laboriel στο μπασο..ο συγχωρεμενος ο Carloς στα τυμπανα...Ολοι ενας κ ενας.

Ακομα κ σημερα το βλεπω πολυ ευχαριστα.{Και ας παιζει ο πληκτρας με DX7}

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου