Προς το περιεχόμενο

John McLaughlin & Shakti "Joy" (Live Montreux 1976)

Από dimsonic, 07/08/2019
  • 854 views
  • 4 comments

όταν το άκουσα αυτό πρώτη φορά ήμουν 19 χρονών και ένιωσα ότι έπεσε ένα αμόνι στο κεφάλι μου.....

  • Like 2

Πρόταση

Σχόλια

Εγώ νιώθω αμόνια όποτε τον ακούω, είτε είναι πρόσφατο είτε παλιό, είτε με το ακουστικό τρίο, είτε με τους Μαχαβισνού είτε με την εκάστοτε μπάντα του. Ο άνθρωπος είναι τεράστιο κεφάλαιο στη μουσική του 20ου αιώνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Toν επιασα απο τα τελη του 80 με την συνεργασια που ειχε κανει με το τριο {Meola, Paco και αυτος}

Μετα γυρισα πισω στη Μαχαβισνου . Τον παρακολουθω μεχρι σημερα.

Ευτυχησα να τον δω Live πριν μερικα στο Μεγαρο με Dennis Chambers στα τυμπανα...ενα Live  που πραγματικα επαιζαν σαν δαιμονισμενοι...ειδικα οι δυο τους..

Μια εξαιρετικη βραδυα .

Προτεινω επισης αυτο  me Gurtu & Eckhart αν μου επιτρεπεις Dim.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
20 minutes ago, Jazzjoker said:

Εγώ νιώθω αμόνια όποτε τον ακούω, είτε είναι πρόσφατο είτε παλιό, είτε με το ακουστικό τρίο, είτε με τους Μαχαβισνού είτε με την εκάστοτε μπάντα του. Ο άνθρωπος είναι τεράστιο κεφάλαιο στη μουσική του 20ου αιώνα.

 

Δεν θα μπορούσα να τα γράψω καλύτερα.

 

Από κοντά (live δηλαδή) είναι ακόμα πιο τεράστιος.

Απίστευτα πράγματα άκουσα όσες φορές τον είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε

the first cut is the deepest που λενε....

 

είχα την τύχη να τον δω μιά φορά ζωντανά με Jonas Helborg και Danny Gottlieb ...έχω και bootleg....

πάντως το συγκεκριμένο κομμάτι μου είχε κάνει τότε μεγάλη εντύπωση γιατί ήταν και σε ...ελληνικό δρόμο...

βέβαια το πρώτο που είχα ακούσει τρία χρόνια πριν ήταν αυτό

που φυσικά ήταν άγνωστο κείμενο σε κάποιον που χαιρόταν που έπαιζε το crossroads.

 

 

 

Μετά το shakti πήρα βέβαια αυτό.....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε


IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου