Προς το περιεχόμενο

Scary Pockets

Από Jazzjoker, 30/09/2019
  • 1.409 views
  • 12 comments

Δε θυμάμαι αν τους έχουμε ξανα-αναφέρει εδώ αυτούς τους τύπους αλλά πρόκειται περί μιας κολεκτίβας/project (τους λέω έτσι αφενός γιατί δεν έχουν μόνιμα μέλη κι αφετέρου γιατί όλοι τους τρέχουν άλλα 10 projects ο καθένας) που διασκευάζουν ποπ κομμάτια. Οι ίδιοι λένε ότι είναι funk διασκευές, εγώ τις λέω απλά εμπνευσμένες groovy διασκευές. Δεν είναι όλες επιτυχημένες ως προς το concept αλλά έχουν και μερικά διαμάντια. Για μένα ένα από αυτά είναι το παρακάτω, το οποίο ούτως ή άλλως θεωρώ κομμάτι αριστούργημα αλλά εδώ του δίνουν νέα πνοή. Ψάξτε και τα άλλα τους, αξίζουν.

  • Like 2

Πρόταση

Σχόλια



27 minutes ago, dimsonic said:

αλλά δεν αλλάζω το αρχικό με τίποτα

Κι εγώ αν είχα να διαλέξω, το ορίτζιναλ θα έπαιρνα αλλά δεν είναι αυτή η ουσία των διασκευών νομίζω.

 

Και ένα παραλειπόμενο περί του όλου πρότζεκτ μιας και είμαστε κιθαροκρατούμενο φόρουμ: Τα κιθαριστικά παιξίματα σε όλες τις διασκευές τους, είναι η επιτομή του συγκρατημένου ρυθμικού παιξίματος. Δεν ακούς ούτε μια νότα παραπάνω. Και βλέπεις (αν είναι ποτέ δυνατόν!) πού και πού τους κιθαρίστες να σταματούν εντελώς να παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε

υπάρχουν διασκευές που τις κρατάς αντί των αρχικών ή στέκονται ισάξια.

Εδώ δεν θα έλεγα με τίποτα το πρώτο, και με δυσκολία το δεύτερο.

Αυτό με τις κιθάρες το πρόσεξα, σε βαθμό που με ενόχλησε κι όλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
22 λεπτά πριν, akrateia είπε

Δεν γνωρίζω το original. 

Elton John, Honky chateau to LP.

Παίζει μέσα και ο Jean Luc Ponty.

Επεξεργασμένο από Nestoras
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου