Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να αγοράσω ένα μόνο πετάλι-εφφέ, τι να πάρω? - (#118)

Από ioannisanastassakis, 22/11/2019
  • 1.770 views
  • 11 comments

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του noiz.gr.

Στο σημερινό επεισόδιο Ask The Guitar Coach μιλάω για ένα θέμα εξοπλισμού, το οποίο πιστέυω πως ταλεπωρεί πολλούς από εμάς.

Πιο συγκεκριμένα η ερώτηση που μου στείλανε είναι η εξής... Θέλω να αγοράσω μονο ένα πετάλι-εφφέ, τι να πάρω?

Αν έχετε κάποια απορία μην διστάσετε να την γράψετε από κάτω.

Πρόταση

Σχόλια



Με δεδομένο οτι με κάποιο τρόπο κάπως θα υπάρχει ένα overdrive (απο τον ενισχυτή π.χ.) τότε,κατά τη γνώμη μου πάντα,το μοναδικό πετάλι που θα χρειαζόταν είναι ένα ΚΑΛΟ delay.
Με αυτό ειδικά σημερινά μοντέλα (Βoss dd-500, EHX Grand Canyon κλπ) μπορείς να έχεις ρυθμίσεις για reverb,modulation,detune κλπ περα απο τα κλασικά delay που "παχαίνουν" τον ήχο του οργάνου έτσι κι αλλιώς!

Επεξεργασμένο από ggsaxman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Εφοσον ο ενισχυτης ΔΕΝ εχει τον ηχο που επιθυμει ο παιχτης, τοτε ενα καλο overdrive ειναι απαραιτητο.

 

Εφοσον ο ενισχυτης εχει τον ηχο που επιθυμει ο παιχτης, ενα καλο delay ειναι το αμεσως πιο σημαντικο και επιδραστικο στον ηχο.

 

Εχω πολλα πεταλια. Ολα ειναι αναλωσιμα εκτος απο το βασικο μου delay, και περα απο 2-3 overdrives που μου φερνουν τον ηχο στα ισα. Ολα τα αλλα δεν τα χρειαζομαι. Αυτο, ομως, που θα εδινα πρωτο πρωτο και χωρις να το πολυσκεφτω, ειναι το looper pedal. Δε λεω, εχει τη χρησιμοτητα του, κανει ολα αυτα που αναφερονται στο βιντεο, αλλα για τον μεσο κιθαριστα δεν προκειται για πεταλι "πρωτης γραμμης". Ουτε καν δευτερης γραμμης. Μια πολυτελεια ειναι που σου διδει τη δυνατοτητα να γινεις δημιουργικος και να κανεις λιγο παιχνιδι παραπανω.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Κουρδιστήρι 100%.
Με μπαταρία, για να κουρδίζεις και χωρίς ρεύμα.

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
20 hours ago, Tamtam said:

Κουρδιστήρι 100%.
Με μπαταρία, για να κουρδίζεις και χωρίς ρεύμα.

 

+1

 

ωραια τα ντιλέγια και τα λούπε αλλά αμα είναι αν σου επαναλαμβάνουν ξεκούρδιστες νότες.....φιλάκια. 

 

Σίγουρα αν δεν έχεις θέμα με το κούρδισμα (ναί καλά) το ντιλέει είναι πολύ χρήσιμο και εργονομικό όπως ακριβώς το παρουσίασε ο @ggsaxman  

Επεξεργασμένο από gmoukou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
4 hours ago, gmoukou said:

ωραια τα ντιλέγια και τα λούπε αλλά αμα είναι αν σου επαναλαμβάνουν ξεκούρδιστες νότες.....φιλάκια. 

 

Κουρδάς εσύ με κουρδιστήρι, και στο ξεκουρδάει το modulation πετάλι λέμε. :classic_biggrin:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου