Προς το περιεχόμενο

How Steely Dan Composes A Song

Από Yannis Methenitis, 28/12/2018
  • 1.305 views
  • 6 comments

The Mu chord... Πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση του Deacon Blues. Ηχητικά, συνθετικά και λυρικά.

Άψογο βίντεο για τους φαν των Steely Dan.

  • Like 2

Πρόταση

Σχόλια



το έχω δει πρόσφατα...

ευτυχώς που στο δρόμο τους ήρθαν πολλοί σπουδαγμένοι μουσικοί και συμμάζεψαν τις πολύ καλές όντως ιδέες τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
  • Administrator

Μα είναι τέρατα μουσικής μόρφωσης και ευρυμάθειας. Δεν ήρθαν οι σπουδαγμένοι μουσικοί στο δρόμο τους αλλά αυτοί τους άλλαζαν σαν πουκάμισα μέχρι να τους κάτσει ακριβώς αυτό που ζητούσαν. Υπάρχουν πολλές ιστορίες μεγάλων σταρ που δεν τα "κατάφεραν" να μπουν στην τελική μείξη. Το να έχεις γράψει μαζί τους είναι πυροτέχνημα στο βιογραφικό ενός μουσικού, αφου του δίνει την "σφραγίδα ποιότητας". Ξεκίνησαν σαν συνθετικό ντουέτο της CBS και έγραφαν  για τις τότε φίρμες μέχρι που έκαναν τον πρώτο τους δίσκο. Ήταν τελειομανείς (το "ήταν" γιατί δυστυχώς πέθανε ο Walter Becker). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε

μεταξύ μας τώρα, μιλάς σε έναν πολύ diehard ακροατή (γιατί δεν μου αρέσει η λέξη οπαδός ή φαν)... μα πολύ...

τα τελευταία 10 χρόνια έχω αρχίσει και τους απομυθοποιώ αρκετά.

Εχω και αρκετή δισκογραφία τους από τότε που ήταν άσημοι. Κομμάτια που γνωρίσαμε αλλιώς, σε πρωτόγονη και unacceptable εντελώς μορφή. Αλλωστε υπάρχουν στο διαδίκτυο.

Είχαν ιδέες, είχαν συνθέσεις και ...ναι είχαν την έμπνευση όπως κάποιοι άλλοι να αποσυρθούν από συναυλίες νωρίς και να μείνουν στις ηχογραφήσεις με σωρεία καλλιτεχνών που τους δάνεισαν τις λαμπρότερες ιδέες και συνεισφορές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
  • Administrator

Διαφωνώ. Προφανώς έχουμε διαφορετικές πηγές ενημέρωσης.

Απο που να το πιάσεις...

  •  την μανία με την ηχογράφηση που αν δεν ξέρεις για τι μιλάς ή ζητάς εξαρτάσαι απο τον "μάγο" ηχολήπτη; Κι όμως αυτοί είχαν σταθερή άποψη για τον ήχο τους, σε όλη την δισκογραφία τους.
  • τους μοναδικούς στίχους που φυσικά έγραφαν αυτοί και δεν έπαιρναν απο άλλους;
  • την απίστευτα δύσκολη και απαιτητική σύνθεση που έγραφαν αυτοί; π.χ. το intro του Deacon Blues απο μόνο του κάτι πρέπει να σου λέει. Ποιός νομίζεις το σύνθεσε και το έπαιξε; Ο Fagen. Το ότι επέλεγαν κορυφαίους μουσικούς για κιθαριστικά σόλο ή όργανα που δεν έπαιζε το ντουέτο, πάλι προς τιμήν τους είναι. Και δεν έπαιρναν τον πρώτο που προσφερόταν.

Άσε τις ενορχηστρώσεις... ποιός επέμενε να έχει sax και όχι brass section ή να σολάρει με μελόντικα;

Επίσης οι Steely Dan ήταν μπάντα των στούντιο και μόνο την τελευταία εικοσαετία κάτι έστριψε μέσα τους και φτιάξανε σταθερή μπάντα για να παίζουν live. Ναι στον πρώτο τους δίσκο κατα τα ήθη της εποχής έκανα κάποια λάιβ αλλά τα έκοψαν αμέσως. Οχι γιατί δεν τα κατάφερναν στα όργανα τους. Οσο για τα bootleg που κυκλοφόρησαν κάποια εποχή, έχω κι εγώ ένα κάκιστο, πρόκειται για demo του 1969 (πρόβες που ποτέ δεν είχαν σκοπό να πουληθούν) που κάποιοι επιτήδειοι πούλησαν σαν τα χαμένα τους "διαμάντια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε

μέχρι πριν λίγα χρόνια θα έλεγα τα ίδια...

πλέον όχι.

Εψαξα πολύ διάβασα πολύ...

   Για τη μανία δεν θα διαφωνήσω...ίσως μόνο σ αυτό... αν και είχαν λευκή επιταγή στις παραγωγές τους...

   Για τους στίχους...δικές τους μικρές ιστορίες, in extrovert που συνήθως σπάνια μπορεί κάποιος να συσχετίσει ...μπορεί να συμβεί πάντα αν το θελήσεις. Το θέμα είναι ποιός ενδιαφέρεται για παράξενες ιστορίες για να γίνουν επιτυχία...

   Ο Carlton. Το λέει ο ίδιος στο making of Aja... "they loved harmony, but they were rock guys" . Όπως όλο το Aja...και πιό πριν το Royal Scam, αλλά και εν μέρει το Gaucho. Tουλάχιστον στο βίντεο αυτό μαθαίνεις πολλά για την συνεισφορά των άλλων... το Purdie shuffle που το πρότεινε ο Purdie, το bass slapping που έβαλε ο Chuck Rainey παρά τις οδηγίες του Fagen ή το beat του Rick Marotta που ήταν κάτι που έπαιζε συχνά σε πολλούς δίσκους αλλά μόνο εκεί ακούστηκε και αναδείχτηκε τόσο που παραξενεύτηκε ο ίδιος... Δεν συζητάμε για τον Shorter που ούτε ήξεραν τι ήθελαν, απλά ήθελαν ένα βαρύ όνομα jazz. Επαιξε αυτό που ήθελε εκείνος πρίμα βίστα και ας λέγανε κι όχι.... Ή μήπως υπέδειξαν στον Steve Gadd τι να παίξει και δηλαδή ξέρανε ακριβώς τι θέλανε εκεί...

 

Υπάρχει πολύ υλικό στις συνεντεύξεις μουσικών. Ή σε άρθρα όπως εδώ:

https://www.vulture.com/amp/2018/11/steely-dan-stories-of-donald-fagen-and-walter-becker.html?fbclid=IwAR0zDgsBMwBtpP3kgB4w9bnZlZ1-lTxwRaCMlL2i1b3cmzuBJuH30EjrKjA

 

Για τα σαξόφωνα αυτό ήταν κάτι που έγινε μόνο για την περιοδεία του Alive in America με ιδέα του Becker, ΟΚ μια καλή ιδέα που αν την τελειοποιήσεις φτιάχνεις κάτι ίσως πρωτόγνωρο.

Γενικά φωνάζανε 10 παίζανε από 10 φορές ο καθένας και διάλεγαν. Δεν είμαι σίγουρος ότι ήξεραν 100% τι θέλανε. Ετσι λένε σήμερα. Ούτε οτι καταλήγανε πάντα με το καλύτερο. 

 

Δεν θέλω να πείσω κανέναν, προφανώς και έχεις την άποψή σου και όντως το δίδυμο ήταν τεράστιο, αλλά νομίζω ότι ένα τεράστιο ταλέντο συνήθως δεν φτάνει. Κι οι Beatles τεράστιοι ήταν και ο Brian Wilson ή ο Bowie επίσης αλλά χωρίς την συνεισφορά πολύ κόσμου που γενικά έως σήμερα είχαν μείνει uncreditted ίσως κάποια πράγματα ήταν διαφορετικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου