Προς το περιεχόμενο

Whole lotta love - Κατερινα Στικούδη @ Ιερά Οδός / Δεκ 19

Από TamTam, 28/12/2019
  • 2.290 views
  • 11 comments
Video embed failed.
https://youtu.

Ούτε ένα φαλσέτο μωρή ανώφελη?

10155192_549763515129808_8562736987019473286_n.jpg

Πρόταση

Σχόλια



27 λεπτά πριν, rgxinap είπε

κάτσε το φαλσέτο δεν υποτίθεται οτι είναι κακό πράμα :

 Είναι αυτό που κάνει και ο King Diamond . Δε νομίζω να θεωρείται κακό . Τεχνική είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
5 minutes ago, Rebel_Of_South said:

 Είναι αυτό που κάνει και ο King Diamond . Δε νομίζω να θεωρείται κακό . Τεχνική είναι 

 

δεν μπορω να πω οτι πολυκαταλαβαίνω τι είναι το φαλσέτο, βασικά απο ένα σημείο και πάνω η φωνή μου κάνει ένα "αλμα" δηλ υπάρχουν κάποιες νότες που δεν μπορώ να πώ... βασικά είμαι τραγουδιστής του μπανιου, του ντους και του καραόκε, οπότε νομίζω εκει ψηλα στην "helloween" περιοχή αρχίζουν οι μούφες... Manowar δεν μπορώ να πω απο το "into glory ride", για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Το φαλτσετο, ή "ψευτικη φωνη", δεν ειναι κατι το κακο. Ειναι μια απαραιτητη τεχνικη, και πολλες φορες εντυπωσιακη, οπως ολες τις υπολοιπες. Οσοι την χρησιμοποιουν, εχουν επιπλεον ηχους και μεγαλυτερη δυνατοτητα δυναμικων με τη φωνη τους. Σαν να παιζεις με το tone της κιθαρας ενα πραμα.

 

Γενικοτερα, τη συνανταμε στις ψηλες νοτες που ζοριζομαστε να τραγουδησουμε, οπου η τοποθετηση της φωνης φευγει απο τη μασκα του προσωπου και "χανεται" στο εσωτερικο του κεφαλιου, γι' αυτο και εχει λιγοτερη ενταση.

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου