Προς το περιεχόμενο

Bob Dylan - Don't Think Twice It's Alright (fingerstyle cover by Jesse)

Από JesseJames, 30/12/2019
  • 522 views
  • 3 comments

Σε spontaneous πνεύμα (και όχι επειδή δεν έχω ιδέα από μουσική και βίντεο παραγωγή 😛 ) μοιράζομαι μαζί σας ένα Dylan classic.

 

Rode NT1-A

Guild OM240-E

 

through

TC Helicon Play Acoustic--->Focusrite Scarlett 2i4 (1st gen)

 

Καλή Χρονιά σε όλους

  • Like 2

Πρόταση

Σχόλια

Το 'χεις πολύ ωραία αλλά αδικείται λίγο σε ηχοληπτικό επίπεδο. Τι θα πρότεινα για βελτίωση του ήχου αλλά και του συνολικού περφόρμανς: 

 

Η κιθάρα ακούγεται ελάχιστα σε σχέση με τη φωνή. Δεδομένου ότι γράφεις με ένα μικρόφωνο, θα σου έλεγα να το φέρεις λίγο πιο κάτω ώστε να είναι κοντύτερα στην κιθάρα κι ας πέσει λίγο η ένταση της φωνής. 

 

Η φωνητική ερμηνεία είναι υπερβολικά "μουρμουριστή", σχεδόν σα να το τραγουδάς στον εαυτό σου ή σα να φοβάσαι μην πικάρει το μικρόφωνο. Υποθέτω ότι αυτό συμβαίνει είτε γιατί έχεις την ένταση των ακουστικών πολύ ψηλά είτε γιατί είναι πολύ ψηλά το input του μικροφώνου. Σε κάθε περίπτωση μου δίνεται η εντύπωση ότι ακούς τον εαυτό σου πιο δυνατά απ' ό,τι θα έπρεπε. Προτείνω να χαμηλώσεις τον "ένοχο" ώστε να αναγκαστείς σε λίγο πιο εξωστρεφή ερμηνεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
2 hours ago, Jazzjoker said:

Το 'χεις πολύ ωραία αλλά αδικείται λίγο σε ηχοληπτικό επίπεδο. Τι θα πρότεινα για βελτίωση του ήχου αλλά και του συνολικού περφόρμανς: 

 

Η κιθάρα ακούγεται ελάχιστα σε σχέση με τη φωνή. Δεδομένου ότι γράφεις με ένα μικρόφωνο, θα σου έλεγα να το φέρεις λίγο πιο κάτω ώστε να είναι κοντύτερα στην κιθάρα κι ας πέσει λίγο η ένταση της φωνής. 

 

Η φωνητική ερμηνεία είναι υπερβολικά "μουρμουριστή", σχεδόν σα να το τραγουδάς στον εαυτό σου ή σα να φοβάσαι μην πικάρει το μικρόφωνο. Υποθέτω ότι αυτό συμβαίνει είτε γιατί έχεις την ένταση των ακουστικών πολύ ψηλά είτε γιατί είναι πολύ ψηλά το input του μικροφώνου. Σε κάθε περίπτωση μου δίνεται η εντύπωση ότι ακούς τον εαυτό σου πιο δυνατά απ' ό,τι θα έπρεπε. Προτείνω να χαμηλώσεις τον "ένοχο" ώστε να αναγκαστείς σε λίγο πιο εξωστρεφή ερμηνεία. 

Ευχαριστώ για το feedback!

Θεώρησα πως το μεγαλύτερος "όγκος" του ήχου της κιθάρας θα περνούσε μέσω του πιέζο (που αντιπαθώ σφόδρα και θα χαρώ να ακούσω προτάσεις για εναλλακτικό τρόπο amplification της ακουστικής, τελευταία ζαχαρώνω την transducer προσέγγιση). Αν είχα κάνει την ηχογράφηση σε κάποιο DAW ομολογώ πως θα πείραζα εν τέλει λίγο έως πολύ τη μίξη αλλά και το panning.

 

Μετά από κάποια χρόνια και έχοντας βρεθεί σε live καταστάσεις με διάφορα σχήματα και ελάχιστες μόνος, ποτέ δε θα φανταζόμουν ότι υπάρχει το "ακούω τον εαυτό μου πιο δυνατά απ' όσο πρέπει" αλλά νομίζω πως έχεις δίκιο Jazzjoker.

Λίγο και το διαμέρισμα(εντάσεις), λίγο και το γεγονός ότι φοβήθηκα να μη γρεζάρω(κακομεταχειρίζομαι την προενίσχυση και αρπάζει από χαμηλά πια  😛 ), λίγο και το κόμπλεξ μου με τις εξωστρεφείς ερμηνείες.

Ευχαριστώ και πάλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
42 minutes ago, JesseJames said:

θα χαρώ να ακούσω προτάσεις για εναλλακτικό τρόπο amplification της ακουστικής

 

Αν δε σε πειράζει το ημι-μόνιμο instalation μαγνήτη πάνω από την τρύπα, υπάρχουν πολύ ωραίες λύσεις για ακουστική. Προσωπικά έχω εγκαταστήσει στη δική μου εδώ και χρόνια τους Μ1 passive του L.R. Baggs για τους οποίους είχα κάνει κι ένα review εδώ: 

 

 

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε


IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου