Προς το περιεχόμενο
  • Καλό είναι να μη θεωρούμε τον εαυτό μας σημείο αναφοράς για το επίπεδο όσων διαβάζουν. Μιλήστε από προσωπική εμπειρία (με την κατανόηση ότι η εμπειρία σας ενδέχεται να μην ισχύει για άλλους) ή αναφέρετε τις πηγές σας.

Oι απόψεις που γράφονται στο forum εκφράζουν τους συνομιλητές και όχι την σελίδα.

Video

Η κατηγορία αυτή αντικαταστάθηκε απο την ενότητα Video και καταργείται.

3.098 θέματα σε αυτό το forum

1. play the guitar mama.... 1 2 3

• 26 απαντήσεις
    • 8,5k εμφανίσεις
  2. απιστευτο!!!!

• 7 απαντήσεις
    • 3,6k εμφανίσεις
  3. Robert Nesta Marley-ο θρυλος...

• 0 απαντήσεις
    • 1,3k εμφανίσεις
  4. 4-string content...

• 0 απαντήσεις
    • 1,6k εμφανίσεις
  5. Jerry Donahue!

• 0 απαντήσεις
    • 1,5k εμφανίσεις
  6. Knopfler & 2 ΤΕΡΑΤΑΚΙΑ!

• 0 απαντήσεις
    • 1,3k εμφανίσεις
    • 0 απαντήσεις
    • 1,5k εμφανίσεις
  7. beatles σε ukulele

• 0 απαντήσεις
    • 1,8k εμφανίσεις

• Αναρτήσεις

• Και εγώ από αυτούς που παίζουν με όλα τα πετάλια μπροστά είμαι, και ναι τα καλώδια μπρος πίσω κτλ είναι ταλαιπωρία, αλλά μια φορά θα γίνει, για τον συγκεκριμένο ενισχυτή και μόνο (και μένα Μάρσαλ κατοσταρης), αν χρησιμοποιείς μόνο το καθαρό κανάλι και χρησιμοποιείς το μόνο πετάλια για γκαζι (το hardwire πεταλαρα, έχω το Sc2) ναι δεν υπάρχει λόγος για fx loop. Τώρα με overdrive του ενισχυτή δεν ξέρω πως σου αρέσει το delay πχ μπροστά. Εμένα μου ακούγεται τελείως 💩    
    • Το ντηλευ το κορους το ριβερμπ το φλαγκερ και το οκταβερ το ειχα και γω πισω στη λουπα και τα φερα ολα μπροστα γιατι βαριωμουν να περναω συνεχεια καλωδια επι των καλωδιων, Εξ αλλου εχω εκει το hardwire και το MXR το κοκκινο και δουλευω αυτα. ΟΜΩΣ, τα προαναφερθεντα καθαρα πεταλια δουλευουν μια χαρα και μπροστα με το overdrive του ενισχυτη. Ο ενισχυτης μου ειναι ενας Marshall κατοσταρης. Κανε δοκιμες Ενα απλο μπουστερακι με tone πισω στο fx loop καθαριζει πολυ καλα το σημα του ενισχυτη, ειτε καθαρα ειτε βρωμικα.
    • Ευχαριστώ guys, θα δοκιμάσω να αλλάξω την σειρά του eq με το noise suppressor.   Ερώτηση: αν βάλω και ένα harmonizer, θα το βάλω μεταξύ του chorus και του ge7 σωστά?      Και αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις delay με το overdrive του ενισχυτή, δεν το έχεις στο fx loop?    Στην δικιά μου περίπτωση τα booster, είτε clean είτε tubescreamer τα βάζω μπροστά από τον ενισχυτή. Είχα δοκιμάσει όπως προείπα κάποια και κάποια άλλα μπροστά, όπως το noise suppressor, αλλά ενώ είμαι πολύ ικανοποιημένος με το πετάλι σε άλλη pedalboard που έχει δικό της overdrive πετάλι, σε αυτή με το που το έβαλα στην λούπα άλλαξε ο ήχος του ενισχυτή και το γκάζι του προς το καλύτερο. 
    • Γενικά έχω πειραματιστεί πολύ μαζί τους, κυρίως στην ltd άλλαζα συχνα κουρδίσματα οποτε πειραματιζομουν και με gauges και με το action.   Στην ltd αλλάζω τις χορδές μονος μου απλά συνήθως. Την δινω για αλλαγή οταν πάω και την horizon (αφου παω που πάω τις παιρνω και τις 2 μαζί μου ) , δεν ειναι τοσο το προβλημα μου αυτό οσο  με το floyd ειδα πολλά βιντεάκια και ακολούθησα πολλα guides πήρα και ξυλαράκι για να βάζω στο floyd να κλειδώνει,  και με τι σειρα να τις κουρδιζω 2-4-3-5-1-6 κ.ο.κ απλα ποτέ δεν κατάφερα το αποτέλεσμα που ειχα οταν την πηγαινα για σεταπ + οτι ξεκούρδιζε κάθε μέρα πολύ εύκολα (ισως κατι κάνω εγώ λάθως φανταζομαι). Απο την άλλη πάντα έχω και τον φόβο μην κάνω κάτι λαθωςκαι προκαλέσω καποια ζημια στην horizon.   Απο μερικά suggestion που ειδα λέω να πάω σε daddario στην μια και elixir στην άλλη για δοκιμή και να επανέλθω.
    • Ο "άλλος" ειρωνικά το έγραψε..... γι αυτό και το emoji μετά τις φράσεις...
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου