Προς το περιεχόμενο

Expression pedal


ntadis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Γεια σε ολους…

Εχω ένα stage [KAWAI MP4] και ένα synthi [korg Triton Le] συνδεδεμενα με το pc με καρτα ηχου [soundBlaster audigy 2zs]…

Παιζω σχεδονα παντα  από το κλαβιε του KAWAI  που είναι συνδεδεμενο μεσω MIDI με το korg του οποιου χρησιμοποιω τους ηχους για να γραφω στο pc με audio[Στο Cubase]

  Θελω να αγορασω ένα  expression pedal [αυτό που αυξομειωνεις την ενταση με το ποδαρι  ;D]  . Ερωτηση: το κάθε Synthi η stage piano εχει δικο του συμβατο  τετοιο pedal? [αυτό που βγαζει η ιδια η εταιρια?] η’ όλα κανουν ta  pedal για όλα τα πληκτρα? ???

2]ερωτηση: Αν συνδεσω με midi πληκτρα κ pc πορουν να περασουν οι αυξομεIωσεις τις ενατασης  απο αυτο το pedal οταν ηχογραφω ένα VST σε ένα midi καναλι sto pc?Όταν χρησιμοποιεις αυτό το πενταλ είναι σαν αυξομειωνεις το Master Volume? η σαν να στελενεις midi πληροφορια [##07 αν θυμαμε καλα]

[οι πιο ειδικοι μπορει να εχουν φρικαρει μ αυτά που γραφω :D :D :D]

 

 

Αν θελει κιολας να προτεινει κανενας κανενα καλουτσικο θα το εκτιμουσα[αγορα μαλλον απο σαλονικα  ή ισως και απο thomann]

 

Θενκς φορ γιορ ταημ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι άλλο πράγμα είναι το expression pedal και άλλο το volume pedal,απλά πολλές φορές το expression pedal περιλαμβάνει και volume pedal.Σωστά τα λέω?Ας το ξεκαθαρίσει κάποιος αυτό το θέμα γιατί πάντα ήθελα να γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αυτο που ειπε ο Εδεσσαίος...

 

Για παραδειγμα, σε ενα Arranger, οταν συνδεεις το Expression Pedal τοτε αυξομειωνεις την ενταση της ηχου ΜΟΝΟ στο δεξι κλαβιε, στα οργανα δηλαδη αφηνωντας ανεπιρρεαστο το ογκο στο ρυθμο δηλαδη στα ακκομπανιαμεντα και στα κρουστα...

 

Το Volume Pedal αυξανει και μειωνει το ΣΥΝΟΛΙΚΟ σημα που βγαινει απο το μηχανημα οπου και παλι υπαρχει θεμα...

 

Γενικοτερα, γνωμη μου ειναι οτι για Workstation και Synths φτανει να εχει κανεις Volume Pedal (ειναι και πιο φτηνα).

 

Για Arranger θα ηταν καλυτερα να εχει κανεις καποιο Expression Pedal το οποιο ομως σημειωτεον κοστιζει κατι παραπανω...

 

Ενδεικτικα, εγω αγορασα προσφατα το Bespeco Volume Pedal εναντι 25 ευρω και πριν απο ενα χρονο το BOSS (μαλλον οτι καλυτερο υπαρχει) ως Expression Pedal για 85 ευρω! Και ειμαι υπερευχαριστημενος ΚΑΙ απο τα 2!

 

Α... να μην το ξεχασω! τα Volume Pedal κανουν ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ενω τα Expression Pedal για το 99% των οργανων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι άλλο πράγμα είναι το expression pedal και άλλο το volume pedal,απλά πολλές φορές το expression pedal περιλαμβάνει και volume pedal.Σωστά τα λέω?

 

Πηγα και ρωτησα σε κανα δυο μαγαζια [κ αν και δεν καταλαβαινα ολα οσα ελεγαν :)]πρεπει να ειναι οπως τα λες..

Επισης οσον αφορα στην προηγουμενη απορια μου καταλαβα οτι τα Expression pedal μαλλον ειναι συμβατα με τις αντιστοιχες εταιριες τους [ή παντως οχι με ολα τα μοντελα] και συνδεονται με την ειδικη υποδοχη που εχουν τα πληκτρα [exp pedal]

ΕΝΩ

τα volume pedal [τα οποια ειναι και αρκετα πιο φτηνα νομιζω] πρεπει να ειναι συμβατα με ολα [ή τα περισσοτερρα μοντελα]. Αυτο που δεν καταλαβα ομως ειναι πως συνδεονται. Ειδα οτι αλλα εχουν μονο ΙΝ και αλλα ΙΝ και ΟΥΤ και ενας πωλητες κατι μου ελεγε και για στερεωφωνικα και μονοφωνικα και δεν καταλαβαινα τι ρολο παιζει αυτο σε ενα πενταλ που απλως αυξομειωνει την ενταση

 

Εγω μαλλον θελω Volume pedal..

Μου εδειξαν αυτο http://www.thomann.de/gr/behringer_fcv100_volumepedal.htm  [46 ευρω]

 

και ενα proel  καπως σαν αυτο PVP-14 Volume stereo pedal Proel αλλα ειχε μονο εξοδο υποδοχη ΙΝ λιγο φτηνοτερο.

 

Μπορει κανενας να προτεινει τιποτα?

[Και τα δυο πληκτρα τα εχω συνδεδεμενα με ενα μικτη]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Georgink  δεν ειχα δει την απαντηση σου..  οκ .. νομιζω κατατοπιστηκα..

 

Το Bespeco Volume Pedal μηπως ξερει κανεις που μπορω να το βρω θεσσαλονικη?  [μηπως στο λιολιο?]

 

 

Νομιζω οτι το Βεηρινγερ που ειδα ηταν με τροφοδοσια[κ μπαταρια κ ρευμα..Ολα ετσι ειναι?

 

 

Yπαρχει τροπος να επηρρεαζεις το volume ενoς VST  οργανου στο ΠΙ ΣΙ με καποιο απο τα δυο ειδη PEDAL?  με το volume pedal pantos logika oxi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με λίγα λόγια...

 

Και τα δύο μπορούν να ελέγξουν ένταση ήχου. Απλά το expression pedal

μπορεί να ελέγξει και άλλα πράγματα όπως για παράδειγμα Pan-Pot.

 

Πιό συγκεκριμένα:

Το "Volume Pedal" έχει είσοδο και έξοδο αναλογικού τύπου καρφί-καρφί.

Από αυτό το πεντάλ περνάει καθαρά αναλογικό σήμα.

Η σύνδεση γίνεται σε σειρά. Δηλαδή μεταξύ του οργάνου και της κονσόλας.

Πλαιονεκτήματα:

1) Ταχύτητα ανταπόκρισης.

2) Συμβατότητα με όλα τα όργανα της αγοράς.

3) Καλύτερη ακρίβεια στο πόδι λόγω μεγάλου μεγέθους του πεντάλ σε σχέση με την γωνία περιστροφής.

 

Μειονεκτήματα:

1) Αν πιάσει εσωτερικά σκόνη θα ακούσεις το χαρακτηριστικό "χρατς-χρουτς".


Το "Expression Pedal" μπορεί να λειτουργήσει μόνο σε μηχανήματα που έχουν την ανάλογη είσοδο. Το σήμα που στέλνει είναι τύπου "ψηφιακής μορφής".

Τα πλαιονεκτήματα είναι:

α) Ελέγχει άμεσα τον επεξεργαστή και αυτός με την σειρά του ελέγχει μέσω του λειτουργικού συστήματος την παράμετρο που εμείς του έχουμε προ-επιλέξει να αλλάζει. Για παράδειγμα Volume, Pan-Pot, Expression κ.λ.π.

β) Η οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να δρομολογηθεί μέσω Midi Out και σε άλλες συσκευές (ανάλογα το μηχάνημα).

γ) Στην περίπτωση που γράφουμε σε Sequencer οι αλλαγές γράφονται σαν πληροφορία Midi.

δ) Σε περίπτωση "πηδήματος" τιμών λόγω σκόνης, οι λάθος αλλαγές δεν ακούγονται. Στο Volume Pedal ακούγονται. Τα χαρακτηριστικά "χράτς-χρούτς".

ε) ελαχιστοποίηση των καλωδίων καρφί - καρφί που πάνε στο όργανο. Ειδικά στην περίπτωση stereo συνδεσμολογίας.

 

Μειονεκτήματα:

α) Τα περισσότερα έχουν κοντό σε μέγεθος πεντάλ ή/καί μικρή γωνία περιστροφής με αποτέλεσμα να μην έχουν την ίδια ακρίβεια με τα Volume Pedals.

β) Αυτά που είναι μόνο expression είναι πλαστικά εκτός από ελάχιστα.


Στην αγορά κυκλοφορούν διάφορα Volume & Expression Pedals.

Πολλά από αυτά είναι διπλά. Δηλαδή Volume & Expression μαζί και μπορούν να λειτουργήσουν ταυτόχρονα.

 

Παράδειγμα:

Volume & Expression Pedals: Boss FV-300L , Boss FV-500L

Expression Pedal: Roland EV-5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ευχαριστω παρα παρα πολυ για τον πληρη οδηγο [στην κυριολεξια]...Αν και με εβαλες σε διλλημα παλι. [πολυ ψαξιμο ρε αδερφε για ενα πεταλο ;D]

 

ενω τα Expression Pedal για το 99% των οργανων!

Βασικα εγω καταλαβα οτι δεν ειναι και τοσο μεγαλο το ποσοστο...ισως να κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Με λίγα λόγια...

 

Και τα δύο μπορούν να ελέγξουν ένταση ήχου. Απλά το expression pedal

μπορεί να ελέγξει και άλλα πράγματα όπως για παράδειγμα Pan-Pot.

 

Πιό συγκεκριμένα:

Το "Volume Pedal" έχει είσοδο και έξοδο αναλογικού τύπου καρφί-καρφί.

Από αυτό το πεντάλ περνάει καθαρά αναλογικό σήμα.

Η σύνδεση γίνεται σε σειρά. Δηλαδή μεταξύ του οργάνου και της κονσόλας.

Πλαιονεκτήματα:

1) Ταχύτητα ανταπόκρισης.

2) Συμβατότητα με όλα τα όργανα της αγοράς.

3) Καλύτερη ακρίβεια στο πόδι λόγω μεγάλου μεγέθους του πεντάλ σε σχέση με την γωνία περιστροφής.

 

Μειονεκτήματα:

1) Αν πιάσει εσωτερικά σκόνη θα ακούσεις το χαρακτηριστικό "χρατς-χρουτς".


Το "Expression Pedal" μπορεί να λειτουργήσει μόνο σε μηχανήματα που έχουν την ανάλογη είσοδο. Το σήμα που στέλνει είναι τύπου "ψηφιακής μορφής".

Τα πλαιονεκτήματα είναι:

α) Ελέγχει άμεσα τον επεξεργαστή και αυτός με την σειρά του ελέγχει μέσω του λειτουργικού συστήματος την παράμετρο που εμείς του έχουμε προ-επιλέξει να αλλάζει. Για παράδειγμα Volume, Pan-Pot, Expression κ.λ.π.

β) Η οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να δρομολογηθεί μέσω Midi Out και σε άλλες συσκευές (ανάλογα το μηχάνημα).

γ) Στην περίπτωση που γράφουμε σε Sequencer οι αλλαγές γράφονται σαν πληροφορία Midi.

δ) Σε περίπτωση "πηδήματος" τιμών λόγω σκόνης, οι λάθος αλλαγές δεν ακούγονται. Στο Volume Pedal ακούγονται. Τα χαρακτηριστικά "χράτς-χρούτς".

ε) ελαχιστοποίηση των καλωδίων καρφί - καρφί που πάνε στο όργανο. Ειδικά στην περίπτωση stereo συνδεσμολογίας.

 

Μειονεκτήματα:

α) Τα περισσότερα έχουν κοντό σε μέγεθος πεντάλ ή/καί μικρή γωνία περιστροφής με αποτέλεσμα να μην έχουν την ίδια ακρίβεια με τα Volume Pedals.

β) Αυτά που είναι μόνο expression είναι πλαστικά εκτός από ελάχιστα.


Στην αγορά κυκλοφορούν διάφορα Volume & Expression Pedals.

Πολλά από αυτά είναι διπλά. Δηλαδή Volume & Expression μαζί και μπορούν να λειτουργήσουν ταυτόχρονα.

 

Παράδειγμα:

Volume & Expression Pedals: Boss FV-300L , Boss FV-500L

Expression Pedal: Roland EV-5

 

 

Καλημέρα, εχω το Korg M3 και μολις εχθες αγόρασα το Expression pedal της Roland EV-5

 

Το θέμα ειναι οτι δεν μπορώ να το σετάρω πάνω στο συνθ. Εχει κανεις το ίδιο μηχάνημα με το δικό μου που να εχει Expression  Pedal και να το εχει καταφέρει; ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να λάβετε υπόψη σας επίσης ότι μερικά πετάλια έχουν διαφορετική πολικότητα από κάποια άλλα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά πετάλι (ensoniq νομίζω?) συνδεδεμένο σε Roland JD-800 και η κίνηση ήταν ανάποδη. Μερικά synthesizers παρέχουν την δυνατότητα μέσω του λειτουργικού συστήματος να αλλάξει η πολικότητα, ενώ άλλα όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου